مجوز متن گروه خوزستانی صادر نشده بود/ محدودیت داریم اما نگاه حذفی نه | پایگاه خبری صبا
امروز ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۲:۵۴
رییس مجموعه تئاتر شهر عنوان کرد:

مجوز متن گروه خوزستانی صادر نشده بود/ محدودیت داریم اما نگاه حذفی نه

رییس تئاترشهر ضمن ارائه گزارشی از روند پذیرش متون و آثار متقاضی برای دوره پیش روی اجراهای عمومی این مجموعه، درباره نحوه بررسی و نوبت‌دهی این آثار و نکات دیگر در ارتباط با این مجموعه توضیحاتی را ارائه داد.

به گزارش صبا به نقل از روابط عمومی مجموعه تئاتر شهر، سیدمحمدجواد طاهری رییس مجموعه تئاترشهر با ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده درباره روند پذیرش متون و آثار متقاضی اجرا برای دوره پیش روی اجراهای عمومی این مجموعه توضیح داد: مجموعه تئاترشهر یکی از حرفه‌ای‌ترین مجموعه‌های نمایشی کشور در ذیل فعالیت‌های اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که به واسطه حضور کارکنان تلاشگر آن نهایت سعی و کوشش خود را انجام داده است تا میزبان تماشاگران و هنرمندان فرهیخته و ارجمند تئاتر باشد. بنده به همراه همکارانم برای میزبانی از اجرای آثار نمایشی با کیفیت حداکثری از بین آثار متقاضی اجرای عمومی در تالارهای مختلف این مجموعه که می‌بایست دربرگیرنده «کیفیت مناسب»، «توجه به استقبال حداکثری مخاطب» و «رعایت قوانین و ضوابط مربوط به شورای ارزشیابی و نظارت اداره کل هنرهای نمایشی» باشد، در حال تلاش و برنامه‌ریزی هستیم. در این راه از همه هنرمندانی که تاکنون برای اجرای عمومی آثارشان اقدامات لازم را انجام داده‌اند به واسطه حضور ارزشمندشان قدردانی می‌کنم. اما اینجانب خواهشمندم تا عزیزان هنرمند محدودیت‌ها و معضلات مربوط به کمبود سالن برای پاسخگویی به همه تقاضاها را هم مد نظر داشته باشند.

رییس مجموعه تئاترشهر افزود: تا امروز بالغ بر ۳۰۰ متن و اثر نمایشی، متقاضی حضور در مجموعه تئاترشهر شده‌اند و این اتفاق در حالی است که ما فقط می‌توانیم میزبان حداکثر ۴۰ تا ۴۵ اثر نمایشی باشیم. اگر ظرفیت فیزیکی و امکانات مجموعه این اجازه را می‌داد، قطعا برای میزبانی تعداد بیشتری از آثار متقاضی را درنظر می‌گرفتیم، اما ظرفیت پذیرش اجرای عمومی در مجموعه تئاترشهر بسیار محدود است، بنابراین خواهش می‌کنم که اگر نام هنرمندی از فهرست نهایی اجراهای عمومی خارج شد، از ما دلگیر و ناراحت نشوند چراکه تمام تلاش ما بر این است که آنچه برای اجرای آثار نمایشی مورد دقت و سنجش قرار می‌گیرد، بر اساس بالاترین ظرفیت‌ها در زمینه کیفیت و جذب مخاطب و کمترین مسائل و حاشیه در حوزه‌های نظارتی باشد. در این چارچوب توجه به اجرای عمومی آثاری با مضامین مذهبی و اعتقادی نیز مورد توجه است. کمااینکه چنین رویکردی که به اعتقاد من رویکردی بسیار درست و ضروری در سالن های حرفه‌ای تئاتر است، در دوره‌های مدیریتی قبلی مجموعه نیز وجود داشت و ما شاهد این بوده‌ایم که در این چند دهه پس از پیروزی انقلاب اسلامی طی ادوار مختلف نمایش‌های مذهبی متعددی در تالارهای مختلف تئاترشهر روی صحنه رفتند که اتفاقا با استقبال مخاطبان هم مواجه شدند.

او ادامه داد: بنده معتقدم که توجه به ارزش‌های مذهبی و باورهای اعتقادی نیاز این جامعه است که می‌تواند از دریچه هنر نمایش برای مخاطبان مورد توجه قرار گیرد و ما همچنان تمام تلاشمان را می‌کنیم که با توجه به این رویکرد مهم و ارزشمند فضای مناسبی را برای هنرمندان و تماشاگران این عرصه فراهم کنیم تا در مناسبت‌های مذهبی شاهد به صحنه رفتن اجراهای نمایشی در این حوزه باشیم. دغدغه ما هم روی این محور متمرکز است که رشد و اعتلای هنر تئاتر در تمام وجوه آن بدون سمت و سوهای سیاسی باشد. به عبارتی آنچه در این دوره برای بنده دارای اولویت است اجرای آثار نمایشی است که بتوانند بیانگر مسائل، دغدغه‌ها و موارد مربوط به انسان امروز در همه وجوه آن حتی از دریچه نقد باشد و البته نقدی درست، کارشناسانه و منصفانه‌ که قطعا در کف خیابان‌ها نیست و بلکه نشات گرفته از دیدگاهی است که می‌تواند از دریچه نگاه یک هنرمند شریف تئاتر در قالبی منصفانه و درست پیش روی مخاطبان قرار گیرد. این نظر و دیدگاه من درباره اجراهای تئاترشهر است و امیدوارم بتوانم در این مدت از زمان، خدمتگزار شایسته‌ای برای اهالی تئاتر باشم.

طاهری با اشاره به برخی از شبهات پیش آمده درباره نحوه اجرای عمومی تعدادی از آثار نمایشی در تئاترشهر به ویژه انتقاداتی که درباره اجرای نمایش «مرثیه ای برقتل ژولیوس سزار و چند مرغ از سیمرغ» به کارگردانی مجتبی رستمی‌فر در رسانه‌ها و فضای مجازی مطرح شده است، توضیح داد: بنده هیچ تصمیمی مبنی بر حذف این گروه نمایشی نداشته و ندارم؛ حتی خود نیز به عنوان مدیر تئاتر شهر درخواست‌کننده و دعوت‌کننده از این گروه ارزشمند خوزستانی بودم، هرچند نام این نمایش در جدول اجراهای عمومی نمایش‌های دوره قبلی مدیریت مجموعه برنامه ریزی نشده بود، اما بنده در همان روزهای اول مسئولیتم در تئاترشهر از این گروه دعوت کردم تا مردادماه سال جاری در خدمت آنها باشیم و این در حالی بود که متن این نمایش نیز از سوی تئاترشهر به شورای ارزشیابی و نظارت بر نمایش ارسال شده بود اما تا همین لحظه هنوز مجوز متن صادر نشده است. قطع به یقین با توجه به حجم درخواست اجراهای نمایش در تئاترشهر نیز ما نمی‌توانیم در مدت طولانی یک سال از سالن‌های مهم تئاتر کشور را خالی نگه‌داشته و آن را در اختیار گروه دیگری قرار ندهیم و صبر کنیم تا اینکه نمایشی مجوز خود را بگیرد.

وی اضافه کرد: اگر نمایشی دیرتر از زمان موعد تعیین شده، مجوز متن و مجوز اجرای خود را به مدیریت سالن ارائه دهد، مدیریت سالن واقعا نمی‌تواند نسبت به اجرای گروه نمایشی در هر زمانی که شد متعهد باشد. زیرا برحسب جدولی که توسط مدیریت مجموعه برنامه‌ریزی شده است، زمان دیگر اجراها به صورت دومینووار به هم می‌ریزد. ضمن اینکه بسیاری از گروه‌های حرفه‌ای تئاتر از بازیگرانی استفاده می‌کنند که برخی از آنها برنامه‌ریزی‌هایی برای حضور در سریال، فیلم و نمایش‌های دیگری دارند، بنابراین ما نمی‌توانیم خارج از عرف و در یک مدت طولانی منتظر یک نمایش بمانیم تا مجوز اجرای آن از شورای ارزشیابی و نظارت صادر شود و بعد نمایش‌های دیگر را به تاریخ دیگری موکول کنیم.

کارگردان تئاتر «روزی روزگار سگی» در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره برخی از اقدامات انجام گرفته در زمینه ترمیم و بهسازی ساختمان مجموعه تشریح کرد: مجموعه تئاترشهر قطعا نیازمند رسیدگی ویژه در همه بخش‌های عمرانی است. در همین چارچوب هم جلسات مختلفی را با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون امور هنری و مدیریت اداره کل هنرهای نمایشی برگزار کردیم که طی پیگیری‌های به عمل آمده، عملیات بهسازی و ترمیم تئاترشهر در حوزه‌های مربوط به هویت بصری و مشکلات فنی به زودی آغاز می‌شود. این در حالی است که جناب آقای محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در بازدیدی که طی روزهای گذشته از تئاتر شهر داشت، دستور ویژه‌ای برای رسیدگی هرچه سریع‌تر به مشکلات تئاترشهر چه در حوزه پیرامونی و چه در داخل مجموعه صادر کردند که به زودی جزییات آن نیز اعلام خواهد شد.

این هنرمند درباره موضوع حریم و کاهش آسیب‌های اجتماعی در محیط اطراف مجموعه تئاتر شهر اظهار کرد: تاکنون جلسات متعددی با عزیزان در شورای اسلامی شهر، شهرداری تهران، شهرداری منطقه ۱۱، سازمان زیباسازی شهر تهران، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار شده است که به نتایج خوبی هم رسیده‌ایم. در این زمینه به واسطه حمایت‌های بسیار ارزشمند وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مساعدت شهردار تهران به زودی شاهد اتفاقات موثری در حوزه حریم و بهسازی محیط پیرامونی تئاترشهر خواهیم بود. البته طی روزهای گذشته نیز به واسطه تعامل و همراهی صمیمانه جناب سرهنگ حسین مافی سرکلانتر هشتم پلیس پیشگیری پایتخت و همکارانشان اقدامات خوبی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی محیط پیرامونی صورت گرفته است که امیدوارم با استمرار این روند شاهد اتفاقات خوبی برای بهبودی اوضاع فعلی باشیم.

او در پایان در راستای صحبت‌های خود تاکید کرد: بیش از دو ماه است که در تئاترشهر حضور پیدا کرده‌ام و در این مدت نهایت تلاش خود را انجام داده‌ام تا به واسطه همراهی همکارانم در این مجموعه ارزشمند و حمایت‌های معاونت امور هنری و مدیرکل هنرهای نمایشی شرایطی را فراهم کنیم تا شاهد اجرای بهترین و با کیفیت‌ترین نمایش‌ها در کنار حفظ این بنای فرهنگی-تاریخی باشیم. ما معتقدیم که باید تا آنجا که فراتر از توانمان است در حفظ و اعتلای نام تئاتر و تئاترشهر کوشش کنیم. بنده نیز در این راه از هیچ کوششی دریغ نخواهم کرد و نهایت تلاش خود را بکار می‌گیرم و همچنین نیز به همه کم توجهی‌ها در این عرصه رسیدگی خواهم کرد تا شاهد شکوفایی این مجموعه بیش از آنچه که هست، باشیم. در این راه از دوستان رسانه‌ای که  در کنار نقدها و نقطه نظرات کارشناسانه خود همواره همراه همیشگی تئاترشهر بوده‌اند هم تقاضا می‌کنم قبل پرداخت منتقدانه و کارشناسانه به موضوعات مرتبط با تئاترشهر ابتدا از صحت و سقم آن آگاهی کاملی پیدا کنند تا از اعتبار آنچه که نشان از دغدغه‌مندی آن‌ها دارد، کاسته نشود. ما در این حوزه تا آنجا که لازم باشد کنار دوستان هستیم تا اگر شبهه‌ای در موضوعاتشان دارند، پاسخ لازم را بدهیم.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است


جدول فروش فیلم ها

عنوان
فروش (تومان)
 • انفرادی
  316,156,036,00
 • بی صدا حلزون
  939,875,00
 • سگ بند
  363,094,505,94
 • سلفی با دموکراسی
  949,435,00
 • قدغن
  2,225,545,00
 • لامینور
  14,275,485,00
 • بدون قرار قبلی
  5,966,737,50
 • مغز استخوان
  20,655,025,00
 • علفزار
  59,422,775,00
 • سلفی با دموکراسی
  188,855,00
 • روز صفر
  89,222,280,00
 • مجبوریم
  14,725,890,00
 • والدین امانتی
  1,535,895,00
 • پسران دریا
  148,265,00