تفاهمنامه گسترش همکاری سینمایی ایران و روسیه/ سینمای ایران تحریم‌شکن است | پایگاه خبری صبا
امروز ۱۰ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۰۴
در دیدار رئیس سازمان سینمایی و معاون وزارت فرهنگ فدراسیون روسیه مطرح شد:

تفاهمنامه گسترش همکاری سینمایی ایران و روسیه/ سینمای ایران تحریم‌شکن است

تفاهمنامه گسترش همکاری سینمایی توسط معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس سازمان سینمایی کشور و معاون وزارت فرهنگ فدراسیون روسیه امضا شد.

به گزارش صبا به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان سینمایی، محمد خزاعی رییس سازمان سینمایی در اولین روز سفر خود به کشور روسیه با آال یورونا مانیلوو معاون وزارت فرهنگ فدراسیون این کشور در محل وزارت فرهنگ فدراسیون روسیه عصر روز گذشته ۲۵ مردادماه دیدار کرد.

در این مراسم آال یورونا مانیلوو معاون وزارت فرهنگ فدراسیون روسیه ضمن خوشآمد و استقبال از حضور هیات ایرانی گفت: دو کشور ایران و روسیه دارای فرهنگ عمیق و ریشه‌داری بوده است و بنا بر این اشتراکات، خواهان گسترش همکاری‌های فرهنگی در کنار مناسبات سیاسی و اقتصادی هستیم. این در حالی است که توجه بسیار جدی دو کشور به توسعه حوزه فرهنگی خزر را نمی‌توان نادیده گرفت و در نشست‌های مابین مسئولان دو کشور این مسئله همیشه مورد تاکید بوده است.

وی افزود: به دلیل همدلی دو ملت روسیه و ایران و تفکرات مشترک و نزدیک به هم به‌ویژه در برابر غرب می‌توانند در زمینه‌های فرهنگی، هنری و سینمایی نیز همکاری‌های وسیع‌تری داشته باشند، بنابراین برگزاری این گونه نشست‌ها و توافقات آن می‌تواند به تقویت فرهنگی و اجتماعی دو کشور کمک کند.

معاون وزیر فرهنگ فدراسیون روسیه با تاکید بر لزوم توسعه همکاری سینمایی بین دو کشور عنوان کرد: برگزاری جشنواره فیلم خزر و طرح پایدار بازدید از شهرهای ساحلی سواحل خزر از پیشنهادات رئیس جمهور روسیه است که میتواند به تقویت این اشتراکات کمک کند. گسترش همکاری در این حوزه‌ها نیازمند امضای تفاهمنامه فرهنگی و سینمایی بین این کشورها است.

آال یورونا مانیلوو با بیان اینکه سینما کوتاه‌ترین مسیر برای شناخت همدیگر است، توضیح داد: ما به سینمای ایران توجه بسیاری داشتیم و آن را جالب و منحصربه‌فرد میدانیم. این در حالی است که سینمای روسیه به سرعت در حال رشد و حرکت است و در مسیر تفاهمات به پیشرفت بسیاری خواهد رسید. قطعا باعث افتخار است که در طرح‌های مشترک همکاری کرده و ارتباط نزدیک‌تری داشته باشیم. همکاری دو کشور ایران و روسیه از خواسته‌های دولت و مردم ما است و از آمادگی کامل برای همکاری در این زمینه‌ها برخورداریم. ما به سینمای ایران توجه‌ ویژه‌ای داریم زیرا سینمای ایران سینمایی منحصربه‌فرد و قابل توجه است.

سینما یک فرصت بزرگ برای گفتگو و همکاری است

معاون وزارت فرهنگ روسیه عنوان کرد: مایه خوشحالی است که در طرح‌های مشترک همکاری کنیم و نزدیک‌تر شویم. چند روز دیگر هفته فیلم ایران در مسکو برگزار خواهد شد. ما از هفته فیلم روسیه در ایران و از هفته فیلم‌های ایرانی در این کشور استقبال می‌کنیم. همچنین برای برگزاری جشنواره‌ای در چارچوب همکاری‌های کشورهای عضو شانگهای آمادگی لازم را داریم. اطمینان دارم که بعد از این سفر همکاری‌های‌ ما‌ بسیار نزدیک و ثمربخش خواهد بود.

در ادامه این دیدار محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی کشور گفت: سینمای ایران در عرصه‌های مختلف کارنامه روشن و موفقی دارد و برای روسیه و دنیا شناخته شده است و از ۱۲ کشور برتر سینمایی جهان محسوب می‌شود. سرمایه‌گذاری در توسعه این صنعت کارآمد خواهد بود چرا که در بررسی ذائقه مخاطبان سینما و مردم روسیه به نتایج خوبی رسیده‌ایم و با استقبال خوب مردم شما از آثار انیمیشن مواجه شده‌ایم. امیدوارم که در حوزه‌های مختلف به ویژه بسترسازی برای اکران فیلم‌های ایرانی در سینماهای فدراسیون روسیه و پلتفرم‌های این کشور بتوانیم به همکاری‌های ملموسی برسیم.

وی با اشاره به اقدامات تحریمی غرب علیه روسیه طی دو ساله اخیر تشریح کرد: کشور ما طی چهل سال اخیر تحریم‌های زیادی را تجربه کرده است اما تحریم فرهنگی هرگز تاثیرگذار نبوده است و نیست و در سال‌های تحریم نیز کشور‌های زیادی در جشنواره‌های ایران حضور داشته‌اند. گفتگو و مفاهمه فرهنگی و اجتماعی در دنیای امروزی ضرورتی اجتناب ناپذیر به حساب می‌آید و در این راستا، سینما می‌تواند راهی به سوی حقیقت، عدالت و دفاع از فرهنگ و میراث تمدنی ملت‌ها بجوید.

خزاعی با بیان اینکه سینما با پیشرفت فناوری و نظریه پردازی‌های جدید، بیش از گذشته قدرت تاثیر بر مخاطبان را پیدا کرده است، اظهار کرد: سینمای ایران از اواخر دهه هشتاد میلادی، همیشه در بالاترین سطح رویدادهای جهانی حضور داشته است و اگر در دوره‌هایی با بی‌مهری مسئولان برخی از جشنواره‌ها رو به رو شده است باز هم با استفاده از فرصت‌ها در عرصه‌های مهم جهانی درخشیده است و با تکیه بر آن و پشتوانه فیلمسازان توانمند در چهار دهه گذشته، می‌توان سینما را در عرصه دیپلماسی عمومی، بهترین سفیر کشورمان در مجامع جهانی دانست. سینمای ایران نشان داده که تحریم شکن است. سینما ابزاری برای تبادلات فرهنگی کشورهاست و در عرصه دیپلماسی عمومی بهترین سفیر کشورها در عرصه‌های جهانی است.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره سفر هیات ایرانی با بسته پیشنهادی مشخص برای بخش‌های مختلف از جمله عرضه محصولات سینمای ایران در بازار فیلم که در روسیه آمده است، خاطرنشان کرد: ایران آمادگی لازم برای برپایی هفته فرهنگی ایران در روسیه را دارد و سازمان فرهنگ و ارتباطات در حال برنامه‌ریزی اجرایی آن است. سالانه ده‌ها فیلم در کشور ما تولید ‌می‌شود که با توجه به ظرفیت‌های مشترک دو‌ کشور ایران و روسیه بخشی از این آثار می‌تواند در سینماهای روسیه در طول سال اکران شود.

او با استقبال از برگزاری جشنواره مشترک منطقه‌ای با محوریت خزر اضافه کرد: برگزاری این جشنواره و یا همایش مشترک فرهنگی و سینمایی‌ مورد نظر ما هم هست و می‌توانند فرصت‌های مضاعفی را برای گسترش فضای همکاری فراهم سازند.

رئیس سازمان سینمایی کشور با اشاره به شناخت جامعه ایرانی از سینماگران روسیه به ویژه آثار نمایشی و ادبی این‌ کشور اظهار کرد: شک ندارم که در صورت فراهم شدن عرضه متقابل فیلم‌های ایرانی و روسی در دو کشور با استقبال خوبی رو‌به‌رو می‌شوند.

او درباره همکاری فرهنگی کشورهای عضو شانگهای گفت: کشورهای عضو شانگهای باید در توسعه مسائل فرهنگی هم برنامه‌ریزی کنند. در واقع می‌توان در قالب تشکیل شورای سیاست‌گذاری مشترک نسبت به افق فعالیت‌های پیش روی آن برنامه‌ریزی کرد و ایران آمادگی چنین همکاری را در سطح وسیعی دارد.

در بخشی از مفاد این تفاهمنامه سینمایی بین دو کشور آمده است: «توسعه زمینه‌های ساخت فیلم مشترک، افزایش مبادله، اکران و معرفی آثار سینمای برای فروش، تبادل متخصص و نیروی انسانی دو کشور در پروژه‌های سینمایی و رویدادهای مرتبط، تسهیل در جهت حضور نهادها و سازمان‌های سینمایی دو کشور در جشنواره‌های فیلم، هفته فیلم و رویدادهای فرهنگی مرتبط با سینما و محتوای سمعی و بصری، تبادل  دانش و تجربه طرفین در تولید فیلم، تولید آثار مشترک و آموزش متخصصین حوزه سینما، پیشبرد محتوای سمعی و بصری در بازارهای خارجی.»

در این دیدار سیدمهدی جوادی و مجید اسماعیلی مدیران بنیاد سینمایی فارابی و موزه سینما به طرح‌های مشترک قابل اجرا و توسعه همکاری‌های فیمابین به ویژه در حوزه موزه سینما و تولیدات مشترک در زمینه فیلم و استارت آپ پرداختند.

همچنین، داوید نگو د. ا رییس دپارتمان سینما و توسعه دیجیتال، سرگیینکو م. س رئیس بخش بین الملل وزارت فرهنگ روسیه و باژنووال.و. رییس موزه دولتی و مرکزی سینما فدراسیون روسیه نیز به ارائه و معرفی ظرفیت‌های موجود برای توسعه همکاری پرداختند.

سفر محمد خزاعی به کشور روسیه برای ارتقای مناسبات فرهنگی به ویژه در حوزه گسترش ظرفیت‌های ‌اکران و بازاریابی سینمای ایران با هماهنگی‌ها و رایزنی‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در روسیه صورت گرفت که طی امروز و فردا چند تفاهمنامه بین این ۲ کشور به امضا خواهد رسید.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است