1

پایگاه‌های اطلاعاتی علمی و پژوهشی در کتابخانه‌های عمومی منتخب تهران افزایش یافت

به گزارش صبا به نقل از روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران، بخش پایگاه اطلاعاتی با هدف گسترش خدمات مرجع و تسهیل دسترسی مراجعه‌کنندگان و پژوهشگران به مقالات و رساله‌های پژوهشی و تامین منابع اطلاعاتی معتبر از پایگاه‌های اطلاعاتی داخلی و خارجی در کتابخانه‌های عمومی منتخب استان از سال گذشته با راه اندازی ۱۸ پایگاه آغاز به کار کرد.

این اقدام باتوجه به رویکرد نهاد کتابخانه های عمومی کشور در تأمین منابع غیرکتابی و آنلاین برای اعضای کتابخانه ها صورت پذیرفت که در سال جدید نیز دسترسی کتابخانه‌ها به پایگاه‌های اطلاعاتی میسر شد و  با توجه به اهمیت بیش از پیش این امر مهم به همت اداره کتابخانه های عمومی استان این تعداد به ۲۶ کتابخانه در سطح استان تهران افزایش یافت.

کتابخانه عمومی، نهادی فرهنگی و اجتماعی است که با کمک به رشد و شکوفایی اندیشه افراد جامعه این فرصت را برای همگان ایجاد می کند تا به شکلی فعال در اجتماع حضور یافته و ایفای نقش کنند. امروزه کتابخانه های عمومی با سه کار ویژه آموزش، اطلاع رسانی و اوقات فراغت به ارائه خدمت پرداخته و در چرخه اشاعه و مصرف دانش تاثیر به‌سزایی دارند و اکنون علاوه بر منابع مکتوب شامل کتاب و نشریه امکان استفاده از پایگاه های اطلاعاتی نیز فراهم شده است.

در همین راستا امکان دسترسی به منابع الکترونیکی،  مقالات فارسی و لاتین، استانداردهای علمی و صنعتی، پایان نامه و گزارش در موضوعات تخصصی و عمومی ویژه اعضای کتابخانه‌های عمومی استان تهران فراهم شد.

سامانه دسترسی به پایگاه‌های اطلاعاتی در کتابخانه‌های عمومی استان تهران به عنوان خدمتی نوین به جامعه دانشگاهی، محققان و پژوهشگران ارائه می شود که در فاز اول این امکان در ۱۸ کتابخانه استان فراهم شد و در فاز دوم ۸  باب کتابخانه به این مجموعه اضافه شد و در مجموع ۲۶  کتابخانه عمومی در این طرح میزبان محققان و پژوهشگران خواهند بود که اعضای کتابخانه‌ها می توانند از طریق تماس تلفنی با کتابخانه های مذکور، مراجعه حضوری به این کتابخانه ها و یا ثبت درخواست در سایت samanpl.ir مقالات و منابع الکترونیکی مد نظر را از طریق پست الکترونیک دریافت کنند.

پایگاه های اطلاعاتی این طرح شامل پایگاه‌های اطلاعاتی مگاپیپر، مجموعه‌ای از پایگاه‌های اطلاعاتی تمام متن فارسی و لاتین است که همه موضوعات دانش بشری را شامل می‌شود.

این پایگاه در تمام کتابخانه های عمومی استان فعال است. پایگاه اطلاعاتی سیویلیکا برای دانلود مقالات سمینارها و همایش‌ها ایجاد و پایگاه ایران نمایه، بزرگ‌ترین بانک مقالات فارسی فهرست شده است  که این دو پایگاه در  ۲۶ کتابخانه عمومی منتخب استان به شرح جدول زیر فعال بوده و میزبان محققان و پژوهشگران است:

انتهای پیام/