توسعه زیر ساخت‌های سینما در دولت سیزدهم/ ۱۰۶ سالن به ظرفیت سینماهای کشور افزوده شد | پایگاه خبری صبا
امروز ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ساعت ۰۷:۴۶
مدیرعامل موسسه سینماشهر اعلام کرد؛

توسعه زیر ساخت‌های سینما در دولت سیزدهم/ ۱۰۶ سالن به ظرفیت سینماهای کشور افزوده شد

هاشم میرزاخانی مدیرعامل موسسه سینماشهر از افزایش 106 سالن به ظرفیت سینماهای کشور در دولت سیزدهم خبر داد.

به گزارش صبا به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان سینمایی٬ هاشم میرزاخانی مدیر عامل موسسه سینماشهر، با اشاره به حمایت گسترده دولت سیزدهم از زیرساخت‌های سینما گفت: با اجرای سیاست‌های حمایتی از ابتدای دولت سیزدهم ساخت سینما در تهران و شهرستان‌ها رونق گرفته است، به طوری که از تیرماه سال ۱۴۰۰ تاکنون حدود ۱۰۶ سالن جدید به بهره‌برداری رسیده است و در حال حاضر نیز ۳۰۰ سالن دیگر هم در مراحل مختلف ساخت قرار دارند که از این تعداد ۸۰ سالن آماده افتتاح یا در مراحل نهایی آماده‌سازی قرار دارند.

وی همچنین به ساخت ۸ سینمای جدید با ۳۸ سالن که درمراحل پایانی کار هستند اشاره کرد و توضیح داد: از آنجا که استفاده از فضاهای موجود و بهینه کردن آن‌ها از وظایف موسسه سینما شهر است، بازسازی و چند سالنه شدن آن‌ها (تبدیل به پردیس سینمایی) در دستور کار قرار دارد. در حال حاضر در کشور ۳۵۰ سینما با ۶۸۲ سالن وجود دارد و اکنون ۱۵ پروژه با ۴۴ سالن نمایش در حال بازسازی است که با توجه به سرعت مناسب بازسازی پیش‌بینی می‌شود که این سینماها تا پایان سال ۱۴۰۱ به سالن‌های فعال کشور اضافه شوند. در یک سال گذشته قرارداد حمایتی ۱۴ پروژه با ۴۲ سالن تنظیم شده است و تجهیز سالن‌های مجتمع‌های فرهنگی و تبدیل آن‌ها به سینما نیز از دیگر فعالیت‌های موسسه سینما شهر است که در حال حاضر ۸۹ مجتمع فرهنگی ارشاد در سراسر کشور تجهیز و راه‌اندازی شده است که در یک سال گذشته ۳ سالن دیگر در شهرهای خاش٬ نیک شهر و زابل تجهیز شده است.

میرزاخانی با اشاره به ارتقای تجهیزات فنی سینماهای تحت پوشش این موسسه در یک سال گذشته اظهار کرد: در حال حاضر ۱۴ سالن به تجهیزات لیزری مجهز شده است و ۳۰ سالن دیگر هم در دست اقدام و انجام خدمات فنی است. سیاست ساخت سینما در شهرهای فاقد سینما در دستور کار قرار گرفته است و به طور جدی دنبال می‌شود٬‌ همچنین این سینماها توسط شهرداری‌ها و با حمایت سازمان سینمایی انجام٬ تجهیز و آماده می‌شود. نقشه‌های معماری توسط موسسه٬ کارشناسی می‌شود و در صورت تایید، قرارداد حمایت به شهرداری مربوطه منعقد می‌شود. در حال حاضر نیز ۲۸ پردیس با ۹۰ سالن در دستور کار قرار دارد که ۷ پروژه با ۲۳ سالن دارای کارگاه فعال است و ۱ پروژه هم در نجف‌آباد به زودی افتتاح می‌شود.

مدیرعامل موسسه سینما شهر در ادامه به اقدامات انجام شده در حوزه سینماها بعد از شیوع بیماری کرونا پرداخت و تصریح کرد: در اولین سال فعالیت دولت سیزدهم و با توجه به وضعیت کشور و بیماری کرونا و لزوم از سرگیری فعالیت سینماها، موسسه سینما شهر در خصوص حمایت از سالن‌های سینما و فیلم‌های اکران شده٬ مصوبات شورای کرونای سازمان را اجرا کرده است. خوشبختانه در یک سال گذشته با توجه به رونق دوباره سینماها و فروش مناسب آن‌ها بخصوص در ۷ ماه گذشته به نظر می‌رسد که ساز و کار اکران به مسیر طبیعی خود بازمی‌گردد. موسسه سینما شهر همچنان از عملیات آماده سازی فیلم‌ها در استودیوهای فنی حمایت می‌کند که گفتنی است این موسسه در بازه زمانی یک سال گذشته از ۳۹ فیلم حمایت کرده است.

او با اشاره به اینکه موسسه سینما شهر بخشی از نیاز سالن‌ها به تجهیزات فنی مانند لامپ و فیلتر و … را مرتفع می‌کند٬ درباره دیگر اقدامات انجام شده از سوی این موسسه خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه سینماها مدتی تعطیل بوده‌اند٬ اخیرا نیاز به تعویض باطری یو پی اس سینماها و همچنین تعویض لامپ دستگاه‌ها زیادتر شده است که این امر نیز در دستور کار مؤسسه قرار گرفته است.

هاشم میرزاخانی درباره سامانه مرکزی اکران و فروش سینما (سمفا) نیز تبیین کرد: این سامانه به سفارش سازمان راه‌اندازی شده است و هزینه پشتیبانی و بروزرسانی آن توسط موسسه انجام می‌شود. با توجه به رونق اخیر در فروش سینماهای کشور، فعالیت این سامانه هم بطور جدی صورت می‌گیرد و نیاز به پیگیری مستمر دارد.

وی در پایان با بیان اینکه دامنه فعالیت‌های این موسسه در همه جای ایران سایه انداخته است، به بخشی از فعالیت‌ها وخدمات انجام شده در سینماهای شهرستانها اشاره کرد و گفت: موسسه سینما شهر مجموعه کمک‌های بلاعوضی دربخش‌های مختلف تجهیزات سینمایی، بازسازی سینما، تعمیر و تعویض قطعات و… به سینماهای مختلفی در استان‌های خراسان رضوی، قم، لرستان، مازنداران، اصفهان، سمنان، سیستان وبلوچستان، کردستان، یزد، گلستان، مرکزی، آذربایجان شرقی، کرمان، کرمانشاه، همدان، خوزستان، گیلان و تهران انجام داده است که این کمک‌های حمایتی در سال جدید هم ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است


جدول فروش فیلم ها

عنوان
فروش (تومان)
 • تمساح خونی
  165/079/062/250
 • تگزاس3
  147/258/267/150
 • مست عشق
  112/866/866/850
 • سال گربه
  61/684/207/500
 • خجالت‌نکش۲
  50/707/226/200
 • بی‌بدن
  46/381/124/500
 • آسمان غرب
  10/200/332/500
 • ایلیا‌جست‌وجوی‌قهرمان
  7/778/837/000
 • آپاراتچی
  5/790/232/500
 • عطرآلود
  4/666/372/500
 • قلهک
  4/053/541/000
 • یادگار جنوب
  2/018/243/650
 • آبی روشن
  906/675/000
 • روایت ناتمام سیما
  622/070/000
 • شور عاشقی
  257/182/500
 • کوچه ژاپنی‌ها
  133/165/000
 • این‌جمعیت‌قابل‌کنترل
  118/145/000