رسالت هنرمندان بیان واقعیت‌های جامعه با زبان هنر است | پایگاه خبری صبا
امروز ۹ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۳۵
در دیدار نماینده ولی فقیه خراسان شمال با مدیران سازمان سینمایی مطرح شد؛

رسالت هنرمندان بیان واقعیت‌های جامعه با زبان هنر است

نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی گفت رسالت اصلی جامعه فرهنگی و هنری بیان واقعیت های جامعه با زبان هنر است.

به گزارش صبا به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان سینمایی، امروز چهارشنبه ۴ آبان ماه حجت الاسلام والمسلمین رضا نوری نماینده ولی فقیه در خراسان شمال با مدیرکل دفتر حقوقی، عملکرد، امور استان‌ها و مجلس سازمان سینمایی، سمعی و بصری کشور و هیات همراه دیدار کرد.

حجت الاسلام والمسلمین رضا نوری ضمن تشکر از حضور مهمانان خود در استان گفت: امیدواریم شاهد خبرهای خوب و مساعدت‌های لازم در حوزه سینما در استان باشیم. امروزه جوانان به مطالعه کمتر رغبت نشان می دهند و سعی می‌کنند از فیلم‌های کوتاه و فضای مجازی اطلاعات مورد نیاز خود را دریافت کنند و به همین دلیل راه اندازی اینترنت ملی، فعالیت‌های هنری همچون تولید فیلم، تئاتر و… برای رغبت بیشتر جوانان مهم و اثرگذار است. باید متولیان در این حوزه برنامه ریزی دقیق داشته باشند تا شاهد اتفاقات خوب در استان باشیم.

جریان ساخت سینما را در استان خراسان شمالی احیا کنیم

مدیرکل دفتر حقوقی، عملکرد، امور استان ها و مجلس سازمان سینمایی، سمعی و بصری کشور در این دیدار با اشاره به نبود سینمای مستقل در خراسان شمالی و با تاکید بر اینکه باید جریان ساخت سینما را در این استان احیا کنند، گفت: در افق ۱۴۰۴ در تمامی شهرهای کشور سالن‌های سینما دایر خواهد شد.

محمدرضا سوقندی افزود: حمایت و تلاش برای تقویت حوزه سینما یکی از رویکردهای اصلی سازمان سینمایی، سمعی و بصری کشور است و اگر سینمای محلی شکل بگیرد شاهد سینمای ملی خواهیم بود که در سینمای بین‌الملل هم تاثیرگذار خواهد بود.

سوقندی با اشاره به حمایت‌های سازمان سینمایی، سمعی و بصری کشور از تولیدات سینمایی همچون فیلم کوتاه، مستند، انیمیشن و بحث‌های آموزشی بیان کرد: در این حوزه تمهیداتی اندیشیده و اعتباراتی در نظر گرفته شده است تا حمایت‌های لازم انجام و شاهد پویایی و تقویت هر چه بیشتر حوزه سینما باشیم. سینما صرفا یک سالن تاریک با یک پرده روشن نیست بلکه کارکردهای تفریحی، آموزشی، سیاسی، اقتصادی و چندگانه دارد. سینما به عنوان یک واقعیت نقش خود را ایفا می‌کند و در اذهان و اندیشه‌ها واقعیت‌ها را روایت می کند.

وی با بیان اینکه حوزه علم، دین، دانش، تفکر و اندیشه در ایران در حوزه گفتمان سازی کمترین نقش را داشته است، گفت: هنرمندان نقش اساسی را در حوزه فعالیت خود در حد توان ایفاد کرده‌اند و کمبودی در حوزه هنر نیست بلکه در جریان‌ها و پشتوانه‌های فکری است که بایستی برای تقویت این حوزه دانشگاه‌ها، حوزه‌های علمیه، رسانه، سرمایه گذاری و اقتصاد پیشگام باشند.

معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی، سمعی و بصری کشور گفت: درحالی که هنوز به اهداف عالی در این حوزه دسترسی پیدا نکرده‌ایم ولی شاهد رشد سالن‌های سینما هستیم.

حبیب ایل بیگی عنوان کرد: سینمای ما باعث عصبانی شدن دشمنان شده است که افتخارات حوزه سینمایی توسط هنرمندان در دنیا گویای این مدعاست و این در حالی است که هر ساله شاهد حضور چندین فیلمساز مطرح که مراحل اولیه را طی کرده‌اند و می‌توانند وارد این حوزه بشوند، هستیم.

وی تصریح کرد: هم اکنون بیش از ۵۰۰ کارگردان سینما داریم که بخش قابل توجهی از آنها بانوان هستند برخلاف آنچه که حقوق بشری‌ها درباره ایران در رابطه با زن بیان می‌کنند که حتی در این خصوص از خیلی از کشورهای صاحب سینما، وضعیت مطلوب‌تری داریم.

ایل بیگی حضور دانشگاهیان، حوزه‌های علمیه، اندیشمندان و تئوری سازان را در تقویت هر چه بهتر حوزه سینما موثر و با اهمیت برشمرد.

وی در پایان تقویت حوزه سینما و فیلمسازان را در تاثیرگذاری و رسیدن به اهداف موثر دانست و افزود: از سینمای ایران در همه جای دنیا به نیکی یاد می‌کنند. با نگاه مثبت دولت سیزدهم به حوزه سینما و با ریل گذاری‌های جدید و سمت و سو دادن درست محتوای آثار سینمایی در ماه‌های آینده شاهد آثار امید آفرین و غرورانگیز باشیم تا به توسعه کشور کمک کند.

تقی صادقی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی هم در ادامه این دیدار ضمن ابراز خرسندی از حضور مدیرکل دفتر حقوقی سازمان سینمایی کشور و هیات همراه در استان بر تلاش برای رفع عقب ماندگی‌ها در حوزه زیرساخت های فرهنگی همچون تولید، آموزش، تجهیز و رویدادهای فرهنگی تاکید کرد و گفت: امیدواریم شاهد تحول جدی، محتوایی و دستاوردهای خوب در حوزه سینما در استان باشیم.

دیدار با نماینده ولی فقیه و امام جمعه بجنورد، حضور بر سر مزار شهید هنرمند مصطفی کریمی و آیت الله مهمان نواز، بازدید از موسسات سینمایی، دیدار با فعالان سینمایی، مدیران آموزشگاه‌ها و موسسات سینمایی، حضور در آیین «مهر سینمای ایران» و تجلیل از فعالان و پیشکسوتان حوزه سینمایی و دیدار با استاندار خراسان شمالی از جمله برنامه‌های سفر یک روزه مدیرکل دفتر حقوقی، عملکرد امور استان ها و مجلس، معاون نظارت و ارزشیابی به این استان است.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است