آشنایی با تالارها و مخازن تخصصی کتابخانه ملی ایران | پایگاه خبری صبا
امروز ۱۰ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۱۸

آشنایی با تالارها و مخازن تخصصی کتابخانه ملی ایران

کارگاه تخصصی آشنایی و معرفی مخازن تخصصی و کتابخانه عمومی به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی و به همت معاونت کتابخانه ملی ایران برگزار شد.

به گزارش صبا به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، کارگاه تخصصی آشنایی با تالارها، مخازن تخصصی و کتابخانه عمومی در تالار ایران‌شناسی ساختمان کتابخانه ملّی ایران برگزار شد.

بابک طهماسبی مدرس این کارگاه تخصصی در ابتدا شرح مختصری از فعالیت های اداره کل اطلاع رسانی در بخش های خدمات حضوری و غیرحضوری، خدمات آموزشی، پژوهشی و پشتیبانی ارائه کرد و گفت: گروه مخازن تخصصی و عمومی، بزرگترین گروه اداره کل اطلاع رسانی به لحاظ تعداد منابع است که بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نسخه کتاب را در سه بخش تخصصی، کتابخانه عمومی و آماده سازی در خود جای داده است.

وی ادامه داد: بخش تخصصی دارای هفت مخزن است که شامل مخازن بسته ۱، ۲، ۳، ۴، مخزن اهدایی، مخزن لاتین و مخزن نفایس می شود. در مخزن نفایس، کتاب های نفیسی همچون کتاب های چاپ سربی یا کتاب های چاپ شده قبل از سال ۱۳۲۰ نگهداری می‌شود. تعداد منابع این مخزن نزدیک به ۱۸ هزار نسخه است که نیمی از آنها دیجیتال سازی شده‌اند. همچنین کتابخانه عمومی، دارای تالار و مخزن مجزا است و امکان امانت خارج از کتابخانه را برای مراجعه کنندگان فراهم کرده است. بخش آماده سازی نیز وظیفه دریافت کتاب از اداره کل پردازش و اداره کل فراهم آوری و الصاق تگ، برچسب رده یا بازیابی و ورود جانما برای فایل کتاب در مخازن را برعهده دارد. مهمترین وظیفه گروه مخازن تخصصی و کتابخانه عمومی علاوه بر نگهداری و حفاظت، امانت منابع است. مخازن تخصصی نیز منابع را برای استفاده در تالارهای تخصصی و کتابخانه عمومی به صورت خارج کتابخانه‌ای امانت می‌دهند.

طهماسبی در ادامه با ارائه آمار نسخ منابع کتابی در ۶ ماه نخست سال جاری گفت: در ۶ ماه نخست سال جاری، تعداد یکصد و یک هزار و ۵۳۰ نسخه منابع کتابی در این اداره دریافت شده است. طبق قانون واسپاری، از هر عنوان کتاب و نشریه منتشر شده، ۲ نسخه به صورت رایگان در اختیار کتابخانه ملی قرار می گیرد که پس از کنترل با موجودی و تکمیل نواقص، منابع مازاد ازطریق گروه مبادلات برای بهره برداری در اختیار سایر کتابخانه های متقاضی قرار می‌­گیرد. همچنین پیگیری های لازم برای رفع نقص مخازن و آرشیوها در این اداره انجام می شود و درنهایت فهرست­ کسری منابع تهیه و در اختیار اداره کل فراهم آوری و حفاظت قرار می گیرد.

وی با اشاره به اینکه اداره کل اطلاع رسانی دارای هفت مخزن تخصصی (بسته یک، بسته دو، بسته سه، بسته چهار، اهدایی، لاتین و نفایس) است، اظهار کرد: مخزن بسته یک، در مساحتی بیش از ۳۲۰۰ متر مربع  قرار گرفته و تعداد ۵۱۱ هزار و ۹۱۴ نسخه کتاب را در خود جای داده‌ است. مخزن بسته دو مساحتی بیش از ۱۳۰۰ متر مربع است که ۵۴۶ هزار و ۲۶۸ نسخه کتاب دارد. مخزن بسته سه با مساحتی بیش از ۱۶۰۰ متر مربع است و تعداد ۵۴۲ هزار نسخه کتاب فارسی در این مخزن نگهداری می شود و مخزن لاتین در مخزن بسته سه به صورت قفسه های مجزا ولی مشترک به لحاظ مکانی است که تعداد ۲۷۸ هزار و ۵۶۳ نسخه با منابع فارسی را در بر می گیرد. مخزن بسته چهار مساحتی بیش از ۱۸۰۰ متر مربع  دارد و تعداد ۳۷۲ هزار نسخه کتاب در این مخزن موجود است.

این کارشناس کارگاه تخصصی آشنایی و معرفی مخازن تخصصی و کتابخانه عمومی یادآور شد: ظرفیت کتابخانه عمومی بیش از ۲۰۰ هزار کتاب است و ظرفیت پذیرش مراجعان در تالارهای کتابخانه عمومی نیز ۳۶۰ میز و صندلی است.

طهماسبی با اشاره به این مطلب که کتابخانه عمومی تنها واحد شبانه روزی کتابخانه ملی ایران است، اظهار کرد: اعضای کتابخانه ملی با ارائه درخواست استفاده از نوبت شب و با بررسی های لازم در کمیته مربوطه برای مدت معینی اجازه استفاده از خدمات نوبت شب از ساعت ۹ شب تا ۷ صبح فردا را دارند. همچنین بخش دیگری از فعالیت های تالار مطالعه کتابخانه عمومی، خدمات رسانی به پژوهشگران و محققان برای استفاده از سرای پژوهش است و در کتابخانه عمومی بیش از ۱۰ سرا برای این منظور در نظر گرفته شده است.

وی در پایان با اشاره به اینکه تالارهای موجود در کتابخانه ملی ایران بر اساس دسته بندی های موضوعی تقسیم بندی شده است؛ خاطرنشان کرد: تالار «رازی» (علوم و فنون) دارای ۷ هزار و ۴۵۳ نسخه کتاب است. تالار «ابن سینا» مختص به کتب علوم انسانی است و شامل ۱۴ هزار و ۳۰۹ نسخه می شود. تالار «ابن ندیم» مربوط به کتاب های مرجع و کتابشناسی است و ۷ هزار و ۸۳۰ نسخه کتاب دارد. همچنین در تالار «فارابی» کتاب های مربوط به علوم اجتماعی و هنر نگهداری می شود که تعداد ۱۳ هزار و ۲۱۱ نسخه کتاب را در خود جای داده است.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است


جدول فروش فیلم ها

عنوان
فروش (تومان)
 • ابلق
  179,051,492,50
 • بانک زده ها
  16,719,187,50
 • برای مرجان
  1,242,205,00
 • پسر دلفینی
  149,328,045,00
 • پیتوک
  2,336,060,00
 • تی تی
  204,408,907,50
 • رویای سهراب
  529,620,00
 • شب طلایی
  2,727,740,00
 • کوزوو
  10,977,750,00
 • تارا
  62090000
 • درخت خاموش
  8394000