نمایش جام جهانی در سینما منتفی است/ استقبال خوب فیلمسازان از جشنواره فیلم فجر | پایگاه خبری صبا
امروز ۹ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۳۴
رییس سازمان سینمایی در جمع خبرنگاران مطرح کرد؛

نمایش جام جهانی در سینما منتفی است/ استقبال خوب فیلمسازان از جشنواره فیلم فجر

رییس سازمان سینمایی درباره نمایش مسابقات جام جهانی فوتبال، جشنواره فیلم فجر و چند مساله دیگر صحبت کرد.

به گزارش خبرنگار سینمایی صبا، رییس سازمان سینمایی درباره نمایش مسابقات جام جهانی فوتبال، جشنواره فیلم فجر و چند مساله دیگر صحبت کرد.

محمد خزاعی رییس سازمان سینمایی همزمان با آیین افتتاح رسمی پردیس سینمایی مهر شاهد در جمع خبرنگاران درباره نمایش مسابقات فوتبال جام جهانی در سینماها، برگزاری جشنواره فیلم فجر و مسایل دیگر صحبت کرد.

رییس سازمان سینمایی درباره نمایش مسابقات فوتبال جام جهانی قطر در سینماها توضیح داد: از حدود یک ماه پیش پیگیری‌هایی را انجام دادیم تا بتوانیم مسابقات جام‌جهانی را به‌صورت همزمان در سینماهای کشور اکران کنیم و موافقت‌های اولیه را هم گرفتیم و در شورای فرهنگ عمومی هم این برنامه مصوب شد. در کمیته فرهنگی هنری بازی‌های قطر هم مصوب شد، اما در نامه‌نگاری اخیر با وزارت کشور و مستند به بررسی‌های صورت گرفته، تصمیم‌گیری در این زمینه به شورای تأمین استان واگذار شد.

خزاعی افزود: براین اساس هر استانی می‌تواند با توجه به شرایط حاکم بر استان، در این زمینه تصمیم‌گیری کند و مجوز نمایش بازی‌های جام‌جهانی در سینماهای آن استان را بدهد. به این ترتیب تصمیم‌گیری در این زمینه از اختیارات سازمان سینمایی خارج شده است و استانداری‌ها باید در این زمینه تصمیم‌گیری کنند. نامه‌های مربوط به مدیران کل ارشاد استان‌ها هم ابلاغ شده و مشغول پیگیری هستند تا در استان‌هایی که شرایط فراهم است، بازی‌های جام‌جهانی در سینماها اکران شود. اگر شورای تأمین هر استان با این برنامه مخالفت کند، این بازی‌ها روی پرده نخواهد رفت.

رئیس سازمان سینمایی توضیح داد: از آنجایی که از روز آینده بازی‌های تیم ملی فوتبال ایران آغاز می‌شود و باتوجه به آخرین پیگیری‌هایی که دوستان ما داشته‌اند، بازی‌های جام‌جهانی به‌صورت عمومی در سینماهای سراسر کشور اکرانی نخواهند داشت.

در بخش دیگر خزاعی درباره آخرین وضعیت اختصاص تیزرهای تلویزیونی رایگان به فیلم‌های در حال اکران هم گفت: طبق توافقی که در حاشیه شورایعالی سینما با آقای جبلی در این زمینه داشتیم، جمع‌بندی به این صورت شده است که برای فیلم‌هایی که راهی اکران می‌شوند، سهمیه‌ای برای تبلیغ تلویزیونی درنظر گرفته شود. سهمیه پنج فیلمی که نامشان اعلام شده بود، در حال حاضر اعطا شده است و تبلیغ آن‌ها از تلویزیون در حال پخش است. یکی دو فیلم باقی مانده‌اند که خودشان هنوز پیگیری نکرده‌اند ولی سهمیه آن‌ها اختصاص پیدا کرده است. بنابر آنچه اطلاع داریم بالغ بر ۲۰۰ نوبت پخش تیزر رایگان به هر یک از این فیلم‌ها اعطا شده است. برخی از فیلم‌ها ۴۰۰ و ۳۰۰ نوبت پخش هم داشته‌اند. این سهمیه‌ها به تناسب آثار برای آن‌ها در نظر گرفته شده است.

محمد خزاعی ادامه داد: امیدواریم تعاملی که میان سازمان سینمایی و صداوسیما شکل گرفته است، همچنان ادامه پیدا کند. قطعاً سینما نیاز به حمایت دارد، به‌خصوص در این شرایط که تبلیغات حرف اول را برای حمایت از فیلم‌ها می‌زند. اطلاع‌رسانی درست می‌تواند فضای جدیدی را در سینماها به‌وجود بیاورد. قول‌هایی در این زمینه داده شده است تا بتوانیم درباره خدمات متقابل میان ما و تلویزیون اقداماتی داشته باشیم.

رییس سازمان سینمایی درباره وضعیت فیلم‌های متقاضی حضور در جشنواره فیلم فجر و احتمال قهر سینماگران با این رویداد هم تأکید کرد: من چنین احساسی را در سینماگران نسبت به فجر نمی‌بینم. همه رویدادها و برنامه‌های سازمان سینمایی در سال جاری به‌صورت باشکوه برگزار خواهد شد. ما هیچ برنامه‌ای را نه محدود کرده‌ایم و نه تعطیل خواهیم کرد. جشنواره فیلم کوتاه برگزار شد و جشنواره سینماحقیقت هم برگزار می‌شود. جشنواره فجر هم در زمان مقرر برگزار خواهد شد. آن‌هایی که جشنواره ملی سینمای خود را دوست دارند، حتماً در این رویداد حضور خواهند داشت و تا این لحظه هم شاهد استقبال خوب فیلمسازان از جشنواره فجر بوده‌ایم. همزمان با اتمام مهلت ارسال، آمار مربوط به آثار از سوی دبیرخانه فجر اعلام خواهد شد.

رئیس سازمان سینمایی درباره برگزاری آیین «مهر سینما» نیز مطرح کرد: این رویداد در استان‌ها بسیار باشکوه برگزار شد. این حرکتی بی‌سابقه بود که برای اولین‌بار در سازمان سینمایی طراحی و اجرا شد. تقدیر و تشکر از هنرمندان شهرستانی باید جزئی از برنامه‌های سازمان سینمایی می‌بود که ما سال‌ها از آن غافل بودیم. «مهر سینما» رویکرد جدیدی در راستای نگاه ویژه به ظرفیت‌های استانی در سینمای ایران بود. در هر استانی هم که رفتیم، هنرمندان به‌خوبی مشارکت می‌کردند و به‌شخصه انتظار چنین استقبالی را از این رویداد نداشتم.

خزاعی درباره تعامل سازمان سینمایی با قوه قضاییه در زمینه حوادث اخیر هم گفت: در زمینه تعامل با قوه قضاییه و پیرامون حوادث اخیر جلسه مشترکی برگزار شد که در همان جلسه درخواست شد کارگروهی برای پیگیری مسائل هنرمندان شکل بگیرد. نماینده سازمان سینمایی، نماینده قوه قضاییه و نماینده خانه سینما در همین راستا جلساتی را آغاز کرده‌اند و در حال بررسی هستند. مشکلات مربوط به برخی افراد که حتی ما آن‌ها را نمی‌شناختیم اما نامشان در فهرستی گردآوری شده و مربوط به فعالین شهرستان‌ها بودند، مورد بررسی قرار گرفت و مشکلات برخی از آن‌ها هم مرتفع شد.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است