تجدید چاپ دوره ۳ جلدی «مجموعۀ آثار استانیسلاوسکی» | پایگاه خبری صبا
امروز ۱۶ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۰۴:۴۷

 تجدید چاپ دوره ۳ جلدی «مجموعۀ آثار استانیسلاوسکی»

کتاب‌های «آماده‌سازی هنرپیشه»، «شخصیت‌سازی» و «نقش آفرینی» در دورۀ 3 جلدی «مجموعۀ آثار استانیسلاوسکی» ترجمه مهین اسکویی از سوی انتشارات سروش منتشر و روانه بازار نشر شد.

«مجموعۀ آثار استانیسلاوسکی»

به گزارش صبا به نقل از روابط‌عمومی انتشارات سروش، کتاب‌های «آماده‌سازی هنرپیشه»، «شخصیت‌سازی» و «نقش آفرینی» در دوره ۳ جلدی «مجموعۀ آثار استانیسلاوسکی» تألیف کی. اس. استانیسلاوسکی با ترجمۀ مهین اسکویی از سوی انتشارات سروش منتشر و روانه بازار نشر شد.

در جلد اول کتاب «آماده‌سازی هنرپیشه: کار هنرپیشه روی خود در جریان تأثّر» آمده، استانیسـلاوسکی نام هنری مستـعاری است که کنستـانتین الکسی یف بازیگر و کارگردان مشهـور و صـاحب نظریۀ اهل روسیـه در ۲۲ سـالگی برخود نهاد. او در ۱۸۶۳ در مسکو به دنیـا آمد و در ۱۹۳۸ درگـذشت، بنـابراین در بحبـوحۀ جریـان‌هـای پیش و پس از انقـلاب کمونیسـتی و نیز جنگ جهانی اول در اوج فعالیت‌های تئاتری خود بود. استانیسـلاوسکی، در پی سال‌ها ممارست در عرصۀ تئاتر به نظریه‌ای در بازیگری مشهور به «سیـستم» دست یافت که در این سه جلد تشریح شده است.

جلد دوم کتاب «شخصیت‌سازی: کار هنرپیشه روی خود در جریان تجسّم» درک صحنه‌ای عمومی به دلیل تک‌تک عناصر تشکیل‌دهندۀ آن ساده‌ترین و طبیعی‌ترین حالت انسانی است. در زندگی روزمره هم ضرورت‌های پیچیده‌ای وجود دارد که بدن باید خودبه‌خود و به‌نحوی مناسب به آن‌ها پاسخ بدهد، اما این در موقعـیت‌های استثنایی و افراطی صورت می‌گیرد. برعکس، در زنـدگی‌ِ روی صحنه هر موقعیتی افراطی اسـت، چون اگر نباشد نمی‌تواند «موقعیت واقعی» باشد یا به‌جای موقعیتی واقعی عمل کند. آنچه برای ذهن ـ بدن روی صحنه معیاری عادی است، در زندگی روزمره استثنایی است. طـبـیـعی بـودن روی صـحـنـه، نـوع تـقـویـت‌شـده‌ای از طبیـعی بـودن روزمـره اسـت. بنابراین باید آن را به وسیلۀ سیستم‌ از نو ایجاد کرد.

جلد سوم کتاب «نقش آفرینی: کار هنرپیشه روی نقش»، نقـش (بـازی‌شده)، شخصیـتی است که به سوی «فراعینی شدن» جهـت یافته و باید در گذشتـه و آینـدۀ نقش وجود داشته باشد. شخصیـت موجـودی فـراتـر و بـالاتر از اعمـالی اسـت که به عنوان پاره‌ای از نقش انجام می‌دهد. هماهنگی ذهن ـ‌ بدن در بدنی آشکـار می‌شـود که در خلأ عمـل نمی‌کنـد، که از کنش لازم نمی‌پرهیـزد، که به نحـوی تنـاقض‌آلود و ستـرون، واکنش نمی‌کند. ذهن ـ بدن طبیعی عملاً سـاده‌ترین و طبیـعی‌ترین شـرایط انسـانی است. برای بازآفـرینی این سرشت طبیعی، این صـدای زندگی انسـانی، کار، مطالعه و تکنیک لازم است. سیستم این است.

متـرجـم ایـن مجـمـوعه زنده یاد مهیـن اسـکـویی (۱۳۸۴-۱۳۰۹) دانش‌آموختۀ دانشکـدۀ هنرهای تئـاتری مسکو بود و سیستم استانیسلاوسکی را به‌طور کامل آموزش دیده بود. او پس از بازگشت به کشور نمایشنامه‌های صحنه‌ای و تلویزیونی بسیاری را ترجمه، کارگردانی و بازی کرد.

چاپ سیزدهم جلد اول و چاپ دوازدهم جلد دوم و جلد سوم این مجموعه با شمارگان ۵۰۰ نسخه و با قیمت دورۀ ۳ جلدی ۳۵۰٫۰۰۰ تومان توسط انتشارات سروش در اختیار علاقه‌مندان این حوزه قرار گرفته است.

علاقه‌مندان برای تهیه این دورۀ ۳ جلدی می‌توانند از طریق فروشگاه اینترنتی با شمارۀ ۶۶۴۱۵۴۰۱ تماس بگیرند. همچنین از طریق پیام‌رسان واتس‌اپ انتشارات سروش به شماره ۰۹۹۲۱۶۰۵۱۱۹ و یا با مراجعه به سایت سروش www.soroushpub.com، برای تهیه کتاب اقدام کنند.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است