تفاوت امید با امیدواری چیست؟ | پایگاه خبری صبا
امروز ۹ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۴۶
معرفی کتاب؛

تفاوت امید با امیدواری چیست؟

کتاب «امید» نوشته استان وَن هوفت با ترجمه مهدی نصراله‌زاده به همت انتشارات بیدگل منتشر شد.

به گزارش خبرنگار ادبیات صبا، کتاب «امید» نوشته استان وَن هوفت با ترجمه مهدی نصراله‌زاده به همت انتشارات بیدگل به چاپ رسید.

در توضیح این کتاب آمده است: «امید چیست؟ چه فرقی با امیدواری دارد؟ و خودِ این دو چه نسبتی با خوش‌بینی، خوش‌باوری و خوش‌خیالی از یک‌سو و بدبینی، یأس و کلبی‌مسکلی از سوی دیگر دارند؟

در کتابی که سراسر به «امید» پرداخته نویسنده، استان وَن هوفت، می‌کوشد از درونِ سنتی که به امید عمدتاً به‌مثابۀ فضیلتی اخلاقی و بعضا الهیاتی می‌نگرد به این پرسش‌ها پاسخ دهد. بااین‌حال، ورای این کندوکاو نظری، نویسنده در تلاش است به این تعبیر که «انسان به امید زنده است» معنا و عینیت ببخشد. بر طبق نظر وَن هوفت، امید چیزی حتی ریشه‌ای‌تر و ابتدایی‌تر از فضیلت است. امید ساختار بنیادین هستی ما و نحوۀ زیستمان در جهانی مملو از خطرات و مخاطرات است. اهمیت وجودیِ امید چندان است که می‌توان گفت، بودِ ما همواره در امیدوار بودنمان است.

اینها نکاتی هستند که نویسنده، در قالب فصل‌ها و بندهای مختلف کتاب، می‌کوشد با اتکا به مثال‌های زندگی روزمره و نیز مباحث پیچیده‌ترِ فلسفی روشن سازد: نسبت امید با آرزو، عقلانی بودن امید، واقع‌بینی در امیدواری، کندوکاو در نحوۀ حضور امید در عرصه‌های پزشکی، سیاست و دین، آسیب‌شناسی امید و، در همین ارتباط، موعودگرایی، هزاره‌گرایی و سایر باورهای آخرالزمانی.

در دوره‌ای که چه‌بسا نیاز به امید بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شود، سزاوار است شنیدن هر سخنی که به هر شکل و شیوه با ما از امیدوار بودن می‌گوید.»

کتاب «امید» در نوبت چاپ اول ۲۱۵ صفحه و ۱۱۵ هزار تومان قیمت دارد.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است