آمار مجوزهای صادرشده دفتر موسیقی ارشاد در ماه‌های اخیر | پایگاه خبری صبا
امروز ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۳۴

آمار مجوزهای صادرشده دفتر موسیقی ارشاد در ماه‌های اخیر

طبق اعلام دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، فعالیت‌های متعددی در بخش صدور مجوز تک آهنگ‌ها و آلبوم‌ها صورت گرفته است.

به گزارش صبا، مدت مدیدی است بازار موسیقی در سکوت و بی‌خبری به سر می‌برد و تولیدات آثار موسیقایی، نسبت به دوران کرونا هم کاهش بیشتری پیدا کرده. در واقع شیوع کرونا بهانه‌ای بود تا هنرمندان موسیقی، بویژه در بخش پاپ، آثارشان را از آلبوم به تک آهنگ تبدیل کنند و این اتفاق آغازی شد برای فراموشی یا نابودی نسخه‌های فیزیکی یا اورجینال محصولات موسیقایی. البته کاهش این تولیدات تنها به دوران کرونا خلاصه نمی‌شود، بلکه ناآرامی‌های اخیر هم تأثیر خود را گذاشت و تعطیلی فعالیت‌های موسیقی به این موضوع دامن زد.

اما با توجه به این مسائل، طبق اعلام دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، گویا در فصل پاییز فعالیت‌هایی در بخش تک آهنگ‌ها و آلبوم‌ها صورت گرفته که مشخص نیست این آثار از قبل به این دفتر ارسال شده یا برای همین چند ماه اخیر بوده! به عنوان مثال دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مهرماه ۱۴۰۱، مجوز ۱۵۴ تک آهنگ و ۱۶ آلبوم موسیقی را صادر کرده و در این بین، ۴ نماهنگ و ۶۴۸ شعر مجوز گرفتند و همچنین مجوز ۹ استودیو صدابرداری و مرکز تولید تکثیر آثار صوتی و تصویری صادر شد.در آبان ماه هم، مجوز ۱۸۶ تک آهنگ، ۲۵ آلبوم موسیقی و ۷ نماهنگ و ۵ کتاب صوتی از سوی این دفتر صادر شد. در میان تک‌آهنگ‌های مجوز گرفته، ۱۵۸ اثر در ژانر موسیقی پاپ، ۱۳ اثر در ژانر موسیقی ردیف دستگاهی، ۹ اثر در ژانر موسیقی تلفیقی، ۳ اثر در ژانر موسیقی نواحی، ۲ اثر در ژانر موسیقی کلاسیک و یک اثر در ژانر موسیقی الکترونیک تولید شده‌اند.
در بخش آلبوم‌ها نیز مجوز ۱۴ آلبوم موسیقی ردیف دستگاهی، ۴ آلبوم موسیقی پاپ، ۳ آلبوم موسیقی کلاسیک، ۲ آلبوم موسیقی نواحی و ۲ آلبوم موسیقی تلفیقی در آبان ماه صادر شده است.
در بخش نماهنگ‌ها هم یک نماهنگ در گونه ردیف دستگاهی، ۴ نماهنگ در گونه موسیقی پاپ و گونه موسیقی نواحی و موسیقی تلفیقی هر کدام یک نماهنگ داشته‌اند و در آذرماه ۱۶۱ تک آهنگ، ۲۷ آلبوم موسیقی، ۶ نماهنگ، ۱۹۷ قطعه شعر و ۷ کتاب صوتی مجوز صدور گرفتند که در این میان تک‌آهنگ‌های مجوز گرفته، ۱۲۸ اثر در ژانر موسیقی پاپ، ۱۰ اثر در ژانر موسیقی سنتی، ۹ اثر در ژانر موسیقی تلفیقی، ۶ اثر در ژانر موسیقی نواحی، ۴ اثر در ژانر موسیقی کلاسیک و ۴ اثر در ژانر موسیقی الکترونیک تولید شده‌اند. در بخش آلبوم‌ها نیز، مجوز ۱۵ آلبوم موسیقی سنتی، ۵ آلبوم موسیقی پاپ، ۳ آلبوم موسیقی کلاسیک، ۲ آلبوم موسیقی نواحی و ۲ آلبوم موسیقی تلفیقی در آذرماه صادر شده است.

در بخش نماهنگ‌ها یک نماهنگ در گونه موسیقی سنتی، ۴ نماهنگ در گونه موسیقی پاپ و یک گونه موسیقی نواحی مجوز گرفته‌اند و در پایان نوشته شده برای این آثار فقط مجوز انتشار صادر شده و زمان انتشار آنها در اختیار مالک اثر است! براین اساس از تعداد ۶۸ آلبومی که طی این سه ماه در ژانرهای مختلف تولید شده‌اند و از تعداد ۵۰۱ تک آهنگ‌ مختلف، تنها تعداد انگشت شماری در بازار موسیقی موجود است. به عنوان مثال در بخش آلبوم‌ها  می‌توان به آثاری چون «زار» به هنرمندی محسن نفر، «طرز رستم» و «شیخ امیری» در سبک فولکلور با آهنگسازی زنده یاد استاد یدالله تیموری، «باده پنهان» با آهنگسازی مازیار محمدی، «حرفی نیست» با آهنگسازی حسین پرنیا و خوانندگی شریف توکلی و «بودن» اثری از صهبا امینی‌ کیا و سیاوش رضوان بهبهانی، «اشک نیزار» و «کلید سل» به آهنگسازی علی صالحی اشاره کرد و در بخش تک آهنگ «احساس» رضا صادقی، «رفته از دست» حجت اشرف زاده، «پدرخوانده» معین زندی، «گل سفید آرزو» مصطفی راغب و «کلبه» مسیح عدل پرور از جمله آثاری هستند که در این بخش منتشر شده‌اند. حالا باید دید با توجه به فضای حاکم بر جامعه و البته زمزمه‌های از سرگیری کنسرت‌های موسیقی، آیا هنرمندان این حوزه تمایل و علاقه‌ای به انتشار آثارشان دارند یا خیر!

منبع: روزنامه ایران- ندا سیجانی

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است


جدول فروش فیلم ها

عنوان
فروش (تومان)
 • بخارست
  26/946/024/950
 • پسر دلفینی
  ۲۱/۷۲۱/۰۱۷/۲۵۰
 • لوپتو
  ۱۵/۴۱۴/۶۳۱/۵۰۰
 • ملاقات خصوصی
  ۸/۳۲۹/۶۷۵/۵۰۰
 • چپ، راست
  4/311/181/000
 • بام‌بالا
  ۳/۸۱۷/۳۷۴/۵۰۰
 • تورنادو۲ (جزیره فضایی)
  ۲/۴۰۹/۸۴۷/۰۰۰
 • بانک زده‌ها
  2/026/961/250
 • طبقه یک و نیم
  ۸۰۴/۶۳۲/۰۰۰
 • پالتو شتری
  ۴۵۴/۱۲۶/۰۰۰
 • نمور
  199/822/500
 • بیرو
  96/162/500
 • رویای سهراب
  53/112/000
 • هیچ‌کس منتظرت نیست
  4/725/000