تدوین «اطلس فیلمنامه نویسان ایران اسلامی» در دستور کار باشگاه رشد دفتر فیلمنامه رسانه ملی | پایگاه خبری صبا
امروز ۱ فروردین ۱۴۰۲ ساعت ۰۷:۴۱

تدوین «اطلس فیلمنامه نویسان ایران اسلامی» در دستور کار باشگاه رشد دفتر فیلمنامه رسانه ملی

«مدیریت باشگاه رشد» پایه‌ای ترین و تاثیرگذارترین مدیریت دفتر فیلمنامه رسانه ملی است که وظیفه جذب، آموزش و رشد نویسندگان جوان در سطح ملی و نیز نگارش فیلمنامه گروهی را دارا است.

به گزارش صبا به نقل از روابط عمومی معاونت سیما؛ سیدابوالقاسم صالحی‌زاده سرپرست مدیریت باشگاه دفتر فیلمنامه رسانه ملی گفت: در باشگاه رشد این اداره کل، از نویسندگان و فیلمنامه نویسان سراسر کشور دعوت می کنیم تا در قالب کارگروه ‌های خلاقیت و نگارش، ایده‌ها و طرح‌های خود را ارسال کنند. این آثار بررسی و سطح بندی می شوند و سپس طرح‌های مصوب وارد مرحله نگارش فیلمنامه خواهند شد. کارگروه های استان تهران از شهر تهران و کار گروه های شهرستان هم از همان شهرستان ها انتخاب می شوند.

در برخی موارد کارگروه هایی هم به صورت برخط و مجازی برگزار می شود. فرآیند کارگروه ها به این گونه است که در ابتدا محورهای ۱۲ گانه سند تحول را به این عزیزان ارائه و اولویت بندی می کنیم. پس از اولویت بندی مثلا کارگروهی بر اساس تخصص خود موضوع ایثار و مقاومت، کارگروه دیگر موضوع پیشرفت را انتخاب می کنند و بر این ‌اساس تقسیم بندی جدیدی در کارگروه ها صورت می گیرد.

صالحی‌زاده خاطرنشان کرد: پس از این که تقسیم بندی استانی و موضوعی شکل گرفت، در خصوص رده سنی و مخاطب و نیز قالب و ساختار کارگروه ها دسته بندی تکمیلی می شوند. مثلا برخی از کارگروه ها علاقه مند هستند کار پژوهشی انجام دهند برخی سریال، فیلم کوتاه، تله فیلم، انیمیشن و … برخی از کارگروه ها هم می توانند دو یا چند قالب را انتخاب کنند. بعد از تقسیم بندی ها و تعیین مسئول هر کارگروه، نویسندگان کارگروه ها طرح ارائه می دهند که از سوی داوران ارزیابی و پالایش می شوند.

در این بخش برخی طرح ها ممکن است نکات اصلاحی داشته باشد که ارزیاب ها نکات اصلاحی را در جلسات حضوری مطرح می کنند. طرح های پذیرفته شده و طرح هایی که قرار است اصلاح شوند به کارگروه های ۱۲ گانه قرارگاه تحول داده می شود تا بر اساس سند راهبردی محتوایی، نهایی شوند.

گفتنی است این طرح ها باید براساس نیازها و واقعیات روز جامعه نگارش شود و پس از طی این مراحل، با سرپرست کارگروه ها قرارداد منعقد خواهد شد.

وی با اشاره به این که در مدت دو ماهی که از راه اندازی باشگاه رشد دفتر فیلمنامه رسانه ملی گذشته است، ۲۳ کارگاه فعال تشکیل شده و ۸۶ طرح به باشگاه رشد دفتر فیلم نامه ارسال شده است که از این تعداد، ۱۲ طرح تصویب نهایی و برای نگارش فیلم نامه در فرآیند نگارش قرار گرفته اند.

برخی طرح هایی هم که قبلا در سازمان صداوسیما تصویب شده است توسط کارگروه ها در دستور نگارش فیلمنامه قرار خواهند گرفت.

مدیریت باشگاه دفتر فیلمنامه رسانه ملی گفت: مکانیزم نگارش فیلمنامه ها در کارگروه های باشگاه رشد تنها به صورت نگارش کارگاهی است و پس از تقسیم کار اعضای کارگروه توسط مسئول کارگاه، طرح های مصوب به نگارش در خواهند آمد. ضمنا در مدیریت باشگاه رشد برای نخستین بار در حال تدوین «اطلس فیلمنامه نویسان ایران اسلامی» هستیم که ان شاءالله در ابتدای سال ۱۴۰۲ ویرایش اول این اطلس منتشر خواهد شد. در بخش آموزش نیز برگزاری دوره های پودمانی حضوری و مجازی و نیز اردوهای علمی-هنری ملی و منطقه ای در حال برنامه ریزی است.

صالحی زاده ادامه داد: تمامی فعالیت های این مدیریت بر توسعه فضای عادلانه و حرفه ای برای همه علاقه‌مندان به فیلمنامه نویسی است و از تمامی استادان، هنرمندان و نویسندگان دعوت می‌کنیم برای تحقق این هدف ما را یاری کنند.

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است