1

قدردانی گنجینه‌ زنده بشری از تولید و پخش مستند «و اما نامبرده»

به گزارش صبا به نقل از روابط عمومی شبکه مستند، اسلام پناه در پیامی از تولید و پخش «و اما نامبرده» به تهیه کنندگی و کارگردانی سید جواد میرهاشمی قدردانی کرد.

محمدحسین اسلام‌پناه گنجینه‌ زنده بشری در رشته صحافی، فارغ التحصیل دانشگاه فنی تهران و تحصیل کرده در انگلستان است؛ او پس از بازنشستگی دکانی در بازار کرمان برای صحافی کتاب برپا می کند و تقریبا از آخرین نفرات در ایران است که صحافی را به صورت سنتی انجام می‌دهد؛ یعنی به جای استفاده از چرم‌هایی کارخانه‌ای با چرم‌های دستی کار می‌کند.

اسلام پناه هم‌دوره چهره‌های ماندگاری مانند همایون صنعتی، ایرج افشار، استاد باستانی پاریزی و … بوده که خاطرات شیرین او از هم‌جواری با آن‌ها در بخش‌هایی از مستند آورده شده است. این فرهیخته کتاب و مقاله‌های متعددی دارد که یکی از شاخص‌ترین کتاب‌های او «کتبیه‌ها و سنگ‌نبشته‌های کرمان» نام دارد. او در این کتاب تمام کتبیه‌ها و سنگ نوشته‌های کرمان را از دوران جوانی عکس برداشته و به توصیه زنده‌یاد ایرج افشار تدوین و تشریح در قالب کتابی کرده است.

نام «محمدحسین اسلام‌پناه» آبان 97 به عنوان گنجینه زنده بشری در رشته صحافی سنتی به شماره 23 در فهرست حاملان (نادره‌کاران) میراث‌فرهنگی ناملموس کشور ثبت شد.
فیلم مستند «و اما نامبرده» تولید شبکه مستند سیری در زندگی و خدمات علمی فرهنگی محمدحسین اسلام‌پناه است و سه‌شنبه دوم اسفند پخش شد.