برنامه‌ریزی خانه هنرمندان برای اجرای نمایش در سال ۱۴۰۲ | پایگاه خبری صبا
امروز ۲ فروردین ۱۴۰۲ ساعت ۰۷:۴۴
کیوان کثیریان: مخاطب‌ تئاتر دیگر نمی‌پذیرد هرکاری را ببیند

برنامه‌ریزی خانه هنرمندان برای اجرای نمایش در سال ۱۴۰۲

کیوان کثیریان، مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل خانه هنرمندان ایران می‌گوید مخاطب تئاتر دیگر نمی‌پذیرد هرکاری را ببیند. او با اشاره به برنامه‌ریزی این مجموعه برای به صحنه بردن نمایش در سال آینده، تاکید کرد باید نگاه‌ها را تغییر داد تا تماشاگران امروز، پای اجراها بنشینند و از آن‌ها استقبال کنند.

به گزارش صبا، از اوایل مهرماه ۱۴۰۱ تا امروز در خانه هنرمندان ایران نمایشی روی صحنه نرفته است. به همین علت سراغ کیوان کثیریان، مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل خانه هنرمندان ایران رفتیم و از روند اجرا در سالن استاد انتظامی این مجموعه پرسیدیم.

کثیریان، گفت: «روند اجرایی همه سالن‌ها و تماشاخانه‌ها در این چند ماه اخیر و به دلیل مسائلی که در جامعه شاهدش بودیم، دچار تغییرات و تفاوت‌هایی نسبت به روال سابق خود شد و این قابل انکار نیست.»

او افزود: «طبیعی است بعضی از هنرمندان تمایل ندارند در این شرایط، اجرایی روی صحنه ببرند و البته برخی دیگر در حال حاضر در بعضی سالن‌ها اجرای صحنه‌ای دارند. به هرحال هنرمندانی هم برای اجرای نمایش‌شان به خانه هنرمندان مراجعه کرده‌اند اما اولویت خانه هنرمندان، خلاقیت، تجربه‌گرایی، کیفیت آثار و همگونی آن‌ها با فضای جامعه است.»

این منتقد سینما و تئاتر ادامه داد: «نکته مهم و قابل‌توجه در شرایط فعلی، خودِ مخاطب است؛ الان دیگر مخاطب‌ ما نمی‌پذیرد که هرکاری را ببیند، باید در شرایط حاضر نگاه‌مان را به‌روز کنیم تا مخاطب هم ما را بپذیرد.»

مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل خانه هنرمندان ایران توضیح داد: «البته شاید بعضی آثاری که در سالن‌های نمایشی روی صحنه می‌روند، کارهای اعتراضی باشند، چون هنرمند باید با وضعیت فکری و رخداد جامعه خود همسو شود.»

کثیریان در ادامه با اعلام خبر برنامه‌ریزی برای اجراهای تازه در تماشاخانه انتظامی گفت: «طبق برنامه‌ریزی‌‌های انجام‌شده در خانه هنرمندان ایران، سال ۱۴۰۲ شاهد اجراهای صحنه‌ای نیز خواهیم بود.»

او افزود: «در دو ماه اخیر نشست‌هایی تحت عنوان بازیابی که به هنرهای مختلفی از جمله تئاتر می‌پردازد نیز با توجه به شرایط پیش آمده، برگزار شده است. در این نشست‌ها صحبت‌ها و مباحثات صریح و مفیدی صورت می‌گیرد و توجه ویژه‌ای به نقش هنرمند و مخاطب وجود دارد.»

این هنرمند و فعال رسانه‌ای توضیح داد: «برای آینده تئاتر، موسیقی، سینما و هنرهای تجسمی که نقاط روشن فرهنگ‌ما هستند، نیازمند تجدید نظرهایی با توجه به شرایط جامعه هستیم، بنابراین باید جلسات و نشست‌هایی با حضور هنرمندان و مدیران برگزار شود تا به تحلیل و ساز و کارهای درستی برسیم.»

کیوان کثیریان در پایان با اشاره به استقبال از حضور همه نوع تفکر در این سلسله نشست‌ها در خانه هنرمندان ایران گفت: «ما بسیار علاقه‌مند حضور نگاه‌ها، افراد مختلف، تفکرات موافق و مخالف در این نشست‌ها هستیم.»

منبع: ایران تئاتر

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است