استقبال بیش از ۱۳ میلیون مخاطب در سال ۱۴۰۱ | پایگاه خبری صبا
امروز ۱ فروردین ۱۴۰۲ ساعت ۰۸:۲۶
خبر

استقبال بیش از ۱۳ میلیون مخاطب در سال ۱۴۰۱

نشست خبری هاشم میرزاخانی رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل موسسه سینماشهر صبح روز یکشنبه 14 اسفند ماه به منظور ارائه گزارش عملکرد یک ساله این موسسه در ساختمان مرکزی برگزار شد.

به گزارش صبا نشست خبری هاشم میرزاخانی رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل موسسه سینماشهر صبح روز یکشنبه ۱۴ اسفند ماه به منظور ارائه گزارش عملکرد یک ساله این موسسه در ساختمان مرکزی برگزار شد.

در این نشست میرزاخانی ضمن تبریک اعیاد خجسته شعبانیه و  خیرمقدم به خبرنگاران و عکاسان اصحاب رسانه از همراهی آنان در انعکاس فعالیت های فرهنگی و هنری در سال ۱۴۰۱ قدردانی نمود.

 

۹۴۲۶ صندلی در سال ۱۴۰۱ به ظرفیت نمایش اضافه شده است

 

مدیرعامل موسسه سینما شهر با اعلام فروش سینماهای سراسر کشور و اعلام تعداد سالن های فعال گزارش خود را آغاز نمود.

فروش سینماهای کشور از ابتدای سال  تا پایان بهمن ماه سال جاری ۹۳۸/۹۷۵/۷۷۵/۹۸۸/۳ ریال و با تعداد ۴۰۳/۹۸۴/۱۲ نفر بوده است.

 در مجموع ۲۵۲ سینمای فعال در سال ۱۴۰۱ با ۶۳۵ سالن و ۳۳۹/۱۲۲صندلی وجود داشت و همچنین  ۷۵ سینمای غیرفعال با ۱۰۰ سالن و۳۳۱/۲۸ صندلی از دایره اکران خارج بوده اند سینماهای در حال بازسازی ۱۸ سینما با ۱۱۳ سالن و ۴۲۶/۹ صندلی به ناوگان نمایش در حال اضافه شدن است که در حال حاضر ۷۸ سالن به بهره برداری رسیده است و در بهار سال ۱۴۰۲ کل سالنهای مذکور به بهره برداری خواهد رسید..

در ادامه نشست میرزاخانی گفت: تا پایان بهمن ماه سال جاری از لحاظ مخاطب و فروش تهران در صدر بوده که با فروش ۰۰۰/۹۸۵/۵۹۵/۰۰۹/۲ریال و ۴۹۱/۹۰۲/۵ نفر مخاطب در ۶۸ سینما و ۲۴۰ سالن، ضریب اشغال ۰۹/۸ داشته که ۳۸/۵۰ درصد فروش کل سینمای کشور را از آن خود کرده است. خراسان رضوی با فروش ۰۰۰/۶۵۰/۷۹۶/۴۹۲ و ۵۲۱/۶۷۶/۱ بیننده را در ۱۲ سینما با ۶۷ سالن و ضریب اشغال ۸۸/۱۱درصد و ۳۵/۱۲ درصد فروش کل سینما رتبه دوم را به خود اختصاص داد.

استان اصفهان در رتبه سوم با ۰۰۰/۷۰۵/۰۰۲/۳۴۸ریال فروش و ۴۵۱/۱۳۶/۱ بیننده و ۲۰ سینما و ۵۰ سالن و ۰۹/۷ درصد ضریب اشغال و ۷۲/۸ درصد فروش و استان فارس هم با ۰۰۰/۰۶۵/۱۰۴/۲۵۶ فروش کل و ۱۵۷/۸۲۵ بیننده و ۱۲ سینما و ۲۸ سالن ضریب اشغال ۳۶/۷ درصد و با ۴۲/۶ درصد فروش و استان البرز با ۰۰۰/۱۲۵/۷۷۹/۱۷۸ ریال فروش و ۵۶۴/۵۳۶ نفر مخاطب  و ۵ سینما و ۱۶ سالن ضریب اشغال ۸۲/۹درصدی و فروش ۴۸/۴ درصد از کل را به نام خود ثبت نمودند.

پنج استان دوم نیز استانهای مازندران با ۵۱/۲ درصد فروش کل و آذربایجان شرقی با ۱۴/۲ درصد و خوزستان با ۳۰/۱ و قم با        ۲۹/۱درصد و گلستان با ۰۷/۱ درصد از فروش کل را صاحب شدند یعنی ۰۷/۹۰ درصد فروش در ۱۰ استان انجام شده و مابقی ۳۰/۹ درصد از آن متعلق به ۲۱ استان کشور میباشد. میانگین ضریب اشغال ۱۱ ماهه کشور در سال ۱۴۰۱ عدد ۳۲/۶ درصد است.

 

شهریور ماه ۱۴۰۱ بالاترین آمار فروش و استقبال مخاطب از سینمای ایران

 

میرزاخانی در ادامه به فروش کل سینما ایران در سال ۱۴۰۱ به تفکیک ماههای سال اشاره کرد و اعلام نمود: شهریور ماه بالاترین فروش سینمای ایران در سال که مبلغ آن ۵۰۰/۹۰۲/۳۹۰/۵۳۴ ریال بوده است.

در ادامه وی بیان نمود کم ترین فروش سینمای ایران با ۳۷۵/۶۳۰ مخاطب در آبان ماه ثبت شد و شهریور ماه با ۶۷۴/۸۰۶/۱نفر بالاترین مخاطب را نشان می دهد.

 

فروش سینمای ایران در سال ۱۴۰۱ در مقایسه با سال گذشته  دو نیم برابر افزایش داشته است

 

بخش بعدی گزارش مدیرعامل موسسه مقایسه فروش سالنهای سینما در سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ بود که طبق آمار استخراج شده از سامانه سمفا کل فروش در سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۳۶۸/۳۹۱/۵۵۶/۷۴۵/۱ریال با ۹۳۹/۵۸۱/۷  مخاطب و در سال ۱۴۰۱ ، ۹۳۸/۹۷۵/۷۷۵/۹۸۸/۳ ریال با ۴۰۳/۹۸۴/۱۲ مخاطب تا پایان بهمن ماه بوده است.

 

رئیس هیئت مدیره سینماشهر به مقایسه سهم فروش سینماهای شهرهای مختلف کشور پرداخت که در این دوره  به ترتیب پردیس کورش با ۲۷/۱۰ درصد و بعد از آن پردیس ایران مال با ۹۹/۵ درصد، پردیس آزادی با ۴۶/۳درصد، پردیس هویزه مشهد با ۲۷//۳درصد و پردیس ملت ۹۳/۲ درصد ۵ سینمای اول کشور از لحاظ فروش و مخاطب در ۱۱ ماه سال بوده اند.

حمایت و تفاهمات موسسه سینما شهر در سال جاری به ۴۴۰ میلیارد ریال رسید

 

در سال ۱۴۰۱؛ یکصدو سیزده سالن و ۹۴۲۶ صندلی با حمایت ۱٨۴/۸۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ریالی به ناوگان نمایش اضافه شد.

میرزاخانی به ساخت و توسعه ۳۱ سینما در سال ۱۴۰۱ اشاره کرد و گفت به منظور رعایت عدالت در حمایت و توزیع امکانات در بخشهای دولتی و خصوصی در داخل و خارج از مرکز و تشویق مراکز مختلف به افزایش و تقویت زیرساختهای سینمایی کشور ۳۱ سینما مورد ارزیابی و حمایت قرار گرفت که در این بین ۱۱۳ سالن به سالنهای نمایش اضافه شد و ۱۸ سالن جدید در مناطق کم برخوردار ساخته و ۱۳ سینما نیز توسعه یافت. لذا در این دوره شاهد اضافه شدن ۹۴۲۶ صندلی به نواگان نمایش بودیم.

وی با اشاره به اینکه یکی از تجهیزات مهم مصرفی در سالن ها، لامپ‌های پروژکتور است، گفت: در این بخش نیز تعدادی از سینماها  حمایت شده اند.

بخش دیگری از حمایت های موسسه به خدمات لابراتواری فیلمها اختصاص دارد که میرزاخانی در این بخش نیز گزارش حمایت لابراتواری از۳۸  فیلم را ارائه کرد.

 

۱۸ استان ، ۵۱ سینما و بیش از  ۲۵ میلیار تومان تفاهم استانی

 

رئیس هیئت مدیره موسسه سینما شهر با اشاره به این مطلب که در سال جاری طی سفرهای استانی ریاست محترم سازمان سینمایی کشور و مدیران و معاونین ذی ربط تا به حال ۱۸ استان مورد حمایت و عقد تفاهم نامه همکاری قرار گفته اند گفت؛ ۵۱ سینما در استانهای آذربایجان شرقی؛ ایلام؛ اردبیل؛ بوشهر؛ زنجان؛ سیستان و بلوچستان؛ کردستان ، کرمان؛ کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گلستان؛ جنوب کرمان؛ چهارمحال و بختیاری؛ خراسان شمالی ؛ خراسان رضوی ؛ قم، لرستان و همدان با ۳۳ شهر و شهرستان مورد حمایت و عقد قرارداد قرار گفته اند گفت؛ مبلغ۲۵۵/۵۵۶/۰۰۰/۰۰۰ ریال تفاهم شده است.

راه اندازی سامانه متمرکز فروش بلیت سینما(سمفا) که در دوره قبل صورت گرفته بود نیاز به بازنگری و رفع نواقص و معایب داشت که تا به حال بیش از ۷۰ عنوان از این مسائل برطرف گردیده که در سال ۱۴۰۱ بابت به روز رسانی و پشتیبانی سامانه ۲۵ میلیارد ریال مورد حمایت موسسه قرار گرفته است و سپس راه اندازی سامانه فروش آی تیکت به منظور جلوگیری از انحصار در حوزه فروش بلیت و به عنوان ترمینال فروش و ارائه API به سوپراپلیکیشن های داخلی از جمله  وظایفی است که موسسه سینما شهر در سال ۱۴۰۱ بر آن متمرکز بود.

در نهایت با هماهنگی‌های صورت گرفته با سازمان مخابرات کشور در سال  ۱۴۰۲ برنامه ریزی به منظور راه اندازی فضای ابری و ارسال آثار از طریق فیبر نوری به عنوان یک پروژه ملی در دستور کار موسسه قرار گرفته و برای سال آتی در کلان شهرها اجرایی میشود که این امر اسباب صیانت از فیلمها و بالابردن سرعت انتقال فیلم به سینماهای کشور و همچنین بالابردن سطح کیفیت آثار را ایجاد می نماید.

در پایان این مدیر فرهنگی با تشکر مجدد از حضور همکاران حوزه خبر و رسانه در این نشست، آرزوی سالی پر نشاط، پررونق و همدل را برای سینمای ایران در سال ۱۴۰۲ مسئلت نمود.

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است