اکران عید، یک شکست مطلق است | پایگاه خبری صبا
امروز ۲ فروردین ۱۴۰۲ ساعت ۰۷:۴۳
تحلیل فعالان رسانه درباره چینش اولین اکران سال 1402 | 2

اکران عید، یک شکست مطلق است

«رضا اورنگ» گفت: در شرایطی که نه فیلم‌ها باکیفیت هستند و نه سالن‌ها و قیمت بلیت هم بالاست، مخاطب نمی‌تواند به سینما برود. از الان می‌شود پیش بینی کرد که اکران عید، یک شکست مطلق است.

«رضا اورنگ» روزنامه‌نگار، مدرس و منتقد در گفت‌وگو با خبرنگار سینما صبا، در مورد چینش اکران نوروز ۱۴۰۲ گفت: تنها حسن اکران نوروزی سال جدید این است که این بار دیگر دعوایی در کار نبود و دیگر شایعاتی را از این دست که «پارتی بازی شده» و یا «فلان تهیه‌کننده اعمال قدرت کرده تا فیلمش اکران شود» به همراه نداشت.

او ادامه داد: علتش هم این است که وقتی اکران‌ نوروز با ماه رمضان تداخل پیدا می‌کند خیلی از تهیه‌کننده‌ها و سرمایه‌گذاران تمایل ندارند فیلم‌شان را در این بازه زمانی اکران کنند. تنها کورسوی امید سینماگران در این بازه، اکران عید فطر است ولی با فیلم‌هایی که انتخاب شده بعید می‌دانم که موفق شوند…

اورنگ در ادامه گفت: سینماها در اکران نوروز ۱۴۰۲ گیشه آنچنان پرباری نخواهند داشت. فیلم‌ها حتی فروش زیر متوسط هم نخواهند داشت. امیدی به اکران عید نیست. فیلم‌ها ضعیف هستند، از طرفی قیمت بلیت سینما هم بالا رفته و طبیعتا ریزش مخاطب دیگری خواهیم داشت.

او گفت: باید این حقیقت را در نظر گرفت که بالا رفتن قیمت بلیت سینما برای افراد پولدار چندان فرقی نمی‌کند اما برای اکثریت جامعه، پذیرفتن آن سخت است که پول بیشتری برای بلیت سینما بدهند، آنها مثل قشر پولدار جامعه به این فکر نمی‌کنند که با این پول می‌توانند چندتا پیتزا یا چلوکباب بخورند؛ به این نگاه می‌کنند که با این ۶۰هزار تومان چند عدد نان می‌توانند بخرند… به همین دلیل اکثریت جامعه برایشان سخت است که پول بلیت بدهند، آن هم برای چنین فیلم‌هایی که از حد تله‌فیلم هم پایین‌تر هستند…!

اورنگ در پایان گفت: پرده‌های سینما، مدت‌هاست که قابل تماشا نیست. در حقیقت مخاطبان به سینما می‌روند و یک ویدئو نگاه می‌کنند و فیلم سینمایی نمی‌بینند. نه فیلم‌ها باکیفیت هستند نه سالن‌ها… قیمت بلیت هم بالاست. بنابراین مخاطب نمی‌تواند به سینما برود. از الان می‌شود پیش بینی کرد که اکران عید، یک شکست مطلق است.

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است