نمایش تازه مرتضی اسماعیل کاشی

به گزارش صبا به نقل از روابط عمومی کارگاه، این نمایش حاصل دوره‌های آموزشی کارگاه‌های آموزش بازیگری و تئاتر مرتضی اسماعیل کاشی است که با هدف آموزش آکادمیک بازیگری است. در این راستا پس از دوره‌های طولانی مدتِ تمرین، نمایشی به صحنه می‌رود که در نتیجه برای بازیگرانِ جوان، امکانِ مواجهه با آموزه‌های خود در طول تمرینات، بر صحنه و حینِ اجرای حرفه‌ای فراهم می‌شود. پیش‌تر نمایش‌های «سه خواهر» و «پنجاه| پنجاه» به کارگردانی ایشان با چنین رویکردی به صحنه رفته است..

این نمایش به نویسندگی مشترک هاله مشتاقی نیا و مرتضی اسماعیل کاشی است که متن نمایش نسبت به نسخه‌ی قبل، با تغییراتی همراه است و در همکاری مشترک برای نگارش متن، ابعاد تازه‌ای به شخصیت‌ها اضافه شده است.

متن با نگاهی به نمایشنامه‌ی «زاک و زیک» نوشته‌ی برتولت برشت و ترجمه‌ی کمال الدین شفیعی است، اما با متن اصلی برشت بسیار متفاوت است و برداشتی امروزی به آن دارد..

«انسان / اسب: پنجاه / پنجاه» حاصل نزدیک به سه سال تمرینات اسماعیل کاشی با هنرجویانِ جدیدِ ایشان است که در شرایط سخت و با وجود پاندمی کرونا ادامه دادند و به زودی با گروهی جدید از بازیگران جوان و شکلی تازه به صحنه خواهد رفت.

اجرای پیشین «پنجاه/ پنجاه» با استقبال تماشاگران و منتقدان از این نمایش آوانگارد همراه بود که به دلیل شیوع ویروس کرونا متوقف شد.