تولیدات تابستانی مرکز پویانمایی صبا در راه آنتن | پایگاه خبری صبا
امروز ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۱۰:۲۵

تولیدات تابستانی مرکز پویانمایی صبا در راه آنتن

بیش از سه هزار و یکصد دقیقه پویانمایی شامل فصل های جدید «شکرستان»، «قلعه ماهیان»، «موزه»، «مثل نامه»، «پند پارسی» و... از شبکه‌های سیما پخش خواهد شد.

به گزارش صبا به نقل از روابط عمومی معاونت سیما؛ مرکز پویانمایی صبا با بیش از ۲ دهه فعالیت و پیشتازی در عرصه تولید آثار پویانمایی، همزمان با فرارسیدن فصل تابستان و آغاز اوقات فراغت کودکان و نوجوانان برنامه های متنوعی را تدارک دیده که به زودی از شبکه های سیما روی آنتن خواهند رفت.

فصل جدید «شکرستان»، «جعبه جورواجور»، «محله سبزیجات»، «قصه های ریرا»، «مثل نامه»، «معماهای فرید»، «جنگل فندق»، «موزه»، «نقاش کوچولو»، «رعنا دختر دهقان»، «پند پارسی»، «قلعه ماهیان» و «فرآیند» از جمله برنامه هایی هستند که به همت مرکز پویانمایی صبا برای پخش از شبکه های سیما در روزهای بلند و گرم تابستان، تهیه و تولید شده اند.

فصل جدید «شکرستان» که قصه های آن برگرفته از فرهنگ، آداب و رسوم و ظرفیت‌های هنر ایرانی است در ۱۳ قسمت ۱۶ دقیقه ای تهیه و تولید شده است. «شکرستان» از قدیمی ترین و پرطرفدارترین انیمیشن‌های ایرانی است که تا کنون حدود ۳۵۰ قسمت از آن تولید و پخش شده است. این مجموعه پویانمایی که همه عناصر آن برگرفته از فرهنگ، آداب و رسوم، ظرفیت‌های هنر ایرانی است به تهیه کنندگی سیدمسعود صفوی و در مرکز پویانمایی صبا تولید شده است.
این مجموعه، با سبک قصه گویی اصیل ایرانی با استقبال خوبی همراه بوده و تاکنون به زبان‌های عربی، انگلیسی و برخی از کشورهای آسیای جنوب شرقی دوبله شده است. «شکرستان» اول با روایت زنده یاد مرتضی احمدی آغاز شد و پس از آن سید شهاب حسینی و علی همت مومیوند روایت قصه‌های آن را بر عهده گرفتند.

مجموعه جدیدی که تابستان امسال به روی آنتن می رود «قلعه ماهیان» است. این مجموعه در ۱۳ قسمت ۱۶ دقیقه ای برای مخاطبین کودک و نوجوان تهیه و تولید شده است.
در خلاصه داستان این اثر آمده است: در پی خبر آمدن دیو ماهی به سمت قلعه ماهیان راشگو نگهبان قلعه ماهیان تصمیم می گیرد برای مقابله از ماهیان کمک بگیرد اما گربه ماهی بین انها اختلاف می اندازد. پس تصمیم می گیرد با جمعی از ماهیان به کمک نقش کتبیه قدیمی قلعه به دنبال ماهی بزرگی به نام سیماهی بروند. در بین راه با مشکلاتی روبرو شده ولی همین مشکلات باعث اتحاد آنها در هیبت یک نهنگ شده و باعث فراری شدن دیو ماهی گردد، اما دیو ماهی به کمک دلقک ماهی بین جمع ماهیان اختلاف ایجاد می کند. ماهیان با بی توجهی به حرف های راشگو باعث می شوند دلقک ماهی از فرصت استفاده کرده تا بالاخره موفق می شود با به ظاهر شکست دادن دشمن ماهیان، مار ماهی و نشان دادن شجاعتش راشگو را از نگهبانی قلعه ماهیان بر کنار کند، دیو ماهی با رفتن راشگو از قلعه با دلقک ماهی قرار می گذارد تا قلعه را در اختیار او قرار دهد اما راشگو و چند ماهی دیگر پی به خیانت و نقشه دلقک ماهی و دیو ماهی برده و جلوی آنها را می گیرند. در این راه دیو ماهی و دلقک ماهی نابود می شوند و راشگو به شدت مجروح و در اخرین لحظات عمرش ملوان ماهی را جای خود نگهبان قلعه می گرداند.

مجموعه جذاب «موزه» در ۱۳ قسمت ۱۸ دقیقه ای از دیگر تولیدات مرکز پویانمایی صبا برای مخاطبین کودک است. این انیمیشن تاریخچه آثار هنری ایرانی را به تصویر می کشد و هدف از ساخت این مجموعه آشنا ساختن کودکان با تاریخچه آثار هنری، شناخت هویت های تمدنی، اجتماعی و فرهنگی است. همچنین موضوع و دکورهای این مجموعه با بهره گیری از فضاها و بناهای تاریخی ایران ساخته شده تا پیوندی دوباره با نقش کاربردی معماری ایرانی و تزیینات داخلی برقرار کند.

«مثل نامه» مجموعه ای ویژه کودکان است که در ۲۵ قسمت ۱۳ دقیقه ای با رویکرد بازگویی و مرور ضرب‌المثل‌های قدیمی ایرانی تهیه و تولید شده و در هر قسمت یک ضرب‌المثل را در قالب داستانی شیرین روایت می کند.

مجموعه «معماهای فرید» هم در ۱۳ قسمت ۱۴ دقیقه ای برای مخاطبین کودک تولید شده است که تابستان امسال به روی آنتن می رود.
«معماهای فرید» درباره پسری مومن و دانا به نام فرید است که قدرت خارق العاده ای در حل معماهای سخت دارد و از این طریق با شخصیت های منفی فیلم یعنی حاکم، وزیر، و … دچار چالش می شود. حکیم احمد (پیر فرزانه نیشابور) نیز با نگاه تقواگرایانه خود سعی می کند به فرید و بچه های دیگر کمک کند تا باور و ایمان خود را تقویت کنند و راه صحیح و درست در حل مسائل را بیابند.

برنامه «قصه های ریرا» برای مخاطبان خردسال تولید شده و در ۲۶ قسمت ۱۰ دقیقه ای است.
ریرا هر روز با سؤالات متفاوتی در دنیای اطراف خود روبه‌روست. او و دوستانِ هم سن و سالش در هر قسمت از این مجموعه با مسئله‌ای مواجه می‌شوند. آنها ابتدا مسئله را با ذهنیت کودکانۀ خود برانداز کرده و در طول داستان متوجه اشتباهات و توانایی خود می‌شوند.
طرح‌های ساده و بی‌نقش و نگار، رنگ‌های یک‌دست و فرم‌های ساده و بدون جزئیات، در حد درک خردسالان، این مجموعه را برای آنها جذاب می‌کند. این مجموعه که از نگاه یک بچه به دنیای بیرون می‌پردازد، می‌تواند دنیای ذهنی خردسالان را برای پدرها و مادرها ملموس‌تر کند. اتفاقاتِ داستان توسط یک گوینده (نریتور) دنبال می‌شوند.

سری جدید مجموعه «پند پارسی» مخصوص کودک و نوجوان در ۳۰ قسمت ۱۰ دقیقه ای تهیه و تولید شده است. در این مجموعه تلاش شده تا توأم با به کارگیری از گنجینه های
ادبی بزرگانی چون سعدی و مولانا از حکایات برخی ملل مختلف به شیوه نوین بهره گرفته شود. مجموعه پویانمایی «پند پارسی» در سری جدید خود کمتر راوی قصه های اقتباسی خواهد بود، البته با این وجود تیم نویسنده این انیمیشن سعی داشته تا در نگارش ماجراهای پند پارسی، فرم پندگونه و حکایتی اثر را تا حدی حفظ کند و وفادارانه به آن، روایت کننده قصه های دیدنی و شنیدنی این مجموعه باشد.

فصل جدید «جعبه جور واجور» در ۲۶ قسمت ۹ دقیقه ای برای مخاطب خردسال تهیه و تولید شده است.
در این مجموعه، هوشیار پسر بچه پنج ساله را داخل خانه ای می بینیم، در مرکز خانه میز کوچکی قرار دارد، پدر و مادر با کمک جعبه ساده اما رنگی و جذاب، هوشیار را وارد دنیای هیجان انگیز خیال می کنند. هوشیار با استفاده از حس بینایی، شنوایی، بویایی، چشایی و لامسه دنیای اطراف را با زبان کودکانه کشف می کند. هوشیار دستش را داخل جعبه می برد و با لمس کردن تصوراتش را با زبان کودکانه و ساده می گوید. پدر مادر می توانند جعبه را ببینند و به هوشیار برای رسیدن به تصور درست کمک کنند. هوشیار با گوش دادن به صداهای داخل جعبه تصوراتش را می گوید. این تصورات کودکانه و سرشار از اتفاقات خنده دار است.

فصل جدید «جنگل فندق» در ۱۵ قسمت ۱۲ دقیقه ای برای مخاطبان خردسال تهیه و تولید شده است. در تولید این مجموعه انیمیشن سعی شده فردیت خلاق کودک زیر سوال برده نشود و مولفه‌های مهم و تاثیرگذاری همچون همفکری و مشورت با والدین و همچنین ارتباط گیری صحیح و مطلوب با همسالان برای مخاطب کودک به گونه‌ای داستان وار توام با تصاویر زیبا روایت شود و به طور کل مهمترین هدف ساخت جنگل فندق اهمیت و جایگاه خانواده، و همچنین ترویج بیشتر مبحث اتحاد و تعامل اعضای خانواده با یکدیگر در دستیابی به موفقیت ها است.

مجموعه جذاب «نقاش کوچولو» برای مخاطبین خردسال در ۲۶ قسمت ۱۱ دقیقه ای تهیه و تولید شده است. در این مجموعه سعی شده تا بر اساس نقاشی های یک کودک که نسبت به دنیای پیرامونش کشیده، جان بخشیده می شوند، قوه تخیل، خلاقیت و نوآوری در کودکان بیش از پیش شکل گیرد و شکوفا شود.

سری جدید «فرآیند» در ۱۳ قسمت ۱۳ دقیقه ای برای مخاطبین کودک و نوجوان تولیده شده است. انیمیشن «فرآیند» با کمک برنامه های مستند علمی و آموزشی رئال و استفاده از یک کاراکتر جذاب انیمیشنی، تلاش می کند تا طیف متنوعی از موضوعات علمی و آموزشی نظیر علوم و فنون مهندسی، نجوم، دانستنی های پزشکی، صنعت، باستان شناسی، شگفتی های آفرینش، طبیعت، حیات وحش و غیره … به مخاطب خود ارائه کند.

سری جدید «رعنا دختر دهقان» در ۲۶ قسمت ۱۸ دقیقه ای برای مخاطبین کودک و نوجوان تهیه و تولید شده است و داستان این مجموعه در یک شهر قدیمی از ایران رخ می دهد و در هر قسمت از آن به واسطه اشتباهات یا خودخواهی های یک یا چند نفر از اهالی شهر به ویژه حاکم شهر مشکلاتی برای مردم رخ می دهد که دختر بچه ای به نام رعنا با هوش و ذکاوت فراوان خود راه حل هایی ارائه می کند و مردم را از مشکلات رها می سازد.

مجموعه جدید دیگری که تابستان امسال به روی آنتن می رود و برای مخاطبین خردسال تولید شده «محله سبزیجات» است. این مجموعه در ۱۳ قسمت ۸ دقیقه ای به آموزش مهارت های اجتماعی همچون انجام کارهای گروهی، همکاری، وظیفه شناسی، رعایت قانون و … می پردازد.

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است


جدول فروش فیلم ها

عنوان
فروش (تومان)
 • تمساح خونی
  157/179/302/750
 • مست عشق
  103/237/962/000
 • تگزاس۳
  90/695/261/000
 • سال گربه
  56/709/470/000
 • بی بدن
  44/078/969/500
 • خجالت‌نکش۲
  21/169/122/000
 • آسمان غرب
  10/010/092/500
 • ایلیا‌جست‌وجوی‌قهرمان
  7/337/577/000
 • آپاراتچی
  5/727/672/500
 • نوروز
  3/813/610/500
 • پرویزخان
  3/382/914/500
 • قلهک
  3/216/042/500
 • عطرآلود
  2/358/247/500
 • نیلگون
  492/705/000
 • آبی روشن
  396/660/000
 • تاوان
  182/590/000
 • کوچه‌ژاپنی‌ها
  36/905/000
 • این جمعیت قابل کنترل
  240/000