بیش از ۵۰ سینما تا شهریورماه به بهره برداری می رسند | پایگاه خبری صبا
امروز ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۱۰:۲۷

بیش از ۵۰ سینما تا شهریورماه به بهره برداری می رسند

نشست صمیمانه رئیس سازمان سینمایی کشور با سینماگران و مدیران دستگاه‌های فرهنگی و هنری استان هرمزگان برگزار شد.

به گزارش صبا به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان سینمایی، محمد خزاعی چهارشنبه (۲۴ خرداد ماه) به استان هرمزگان سفر کرد و با حضور در گلزار شهدای بندرعباس به شهدای والامقام این شهر ادای احترام کرد.

وی در ادامه در نشستی صمیمی با سینماگران و مدیران دستگاه‌های فرهنگی و هنری این استان در سالن رودکی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان به گفتگو و تبادل نظر پرداخت.

رئیس سازمان سینمایی با اشاره به اهداف برنامه سفرهای استانی سازمان سینمایی گفت: ۱۹ سفر استانی, از سال گذشته با حضور مدیران سینمایی برای پیگیری مشکلات سینماگران و حوزه زیرساخت‌های سینمایی استان‌ها صورت گرفته است.

وی ادامه‌داد: یکی از مهمترین راهبردهای دولت سیزدهم و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اهتمام به رویکرد عدالت محوری ، سفر به استان‌ها و توجه به مشکلات فرهنگی استان‌هاست.

خزاعی افزود: اختصاص و افزایش بودجه‌های استانی، راه‌اندازی و توسعه سالن‌های سینما، حضور سینماگران استانی در جشنواره‌های بین المللی کشور،، حضور آن ها در گروه‌های داوری، توجه به سرگروهی سینماهای استانی در حوزه پخش ، برگزاری مهر سینمای ایران به عنوان یک رویداد جدید توسط استان ها، رونق جشنواره‌های منطقه‌ای، رشد تولیدات استانی.

همچنین، ‌تجهیز و به روز شدن بیش از ۵۰ سالن سینما و بهره برداری از آنها تا شهریور ماه سال‌جاری و غیره بخشی از اقدامات و ره آوردهای این سفرها بوده است

خزاعی با اشاره به وضعیت سینما در هرمزگان خاطرنشان کرد: استان هرمزگان، سیزدهمین استان در رده‌بندی بیشترین تعداد مخاطب در کل کشور است در حالی که فقط ۵ سالن سینمای فعال دارد و این نشان می‌دهد که مردم هرمزگان، مردمی سینما دوست هستند و این فرصت خوبی برای سرمایه‌گذاران است که در این حوزه هزینه کنند.

وی ادامه داد: در سال گذشته برای اولین‌بار میزبان همه سینماگران کشور و استان‌ها در جشنواره سینما حقیقت بوده‌ایم و از آنها خواستیم که برای ارتقای فعالیت‌های سینمایی تلاش کرده و به عرصه فیلمسازی حرفه‌ای ورود کنند ما در صدد ایجاد ظرفیت‌هایی مضاعف برای فیلم‌های فیلمسازان استانی هستیم. تاکنون در این سطح اهتمام به استان‌ها اتفاق نیافتاده بود.

به گفته رئیس سازمان سینمایی، بهره برداری، تجهیز و راه‌اندازی بیش از ۵۰ سالن سینما در یکساله اخیر از دستاوردهای این سفرهاست در عین حال، ۲۲۲ شهر با بیش از ۵۰ هزار جمعیت، همچنان فاقد سینما هستند.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: در حال حاضر یکی از خواسته های جدی مردم از استانداران و نمایندگان مجلس، مطالبه سالن سینماست. هرمزگان از لحاظ مخاطب در وضعیت بدی قرار ندارد، با وجود فقدان زیرساخت های لازم و استاندارد، این استان بیش از ۷۱ هزار نفر در سالجاری مخاطب داشته و این ظرفیت برای سرمایه‌گذاری بخش های خصوصی خبر خوبی است.

خزاعی با بیان اینکه‌نباید تولید فیلم سینمایی به تهران محدود شود تصریح کرد: لازم است رنگین کمانی از تنوع فرهنگی در چشم‌انداز تولیدات ما، به چشم بیاید و این با حضور جدی تر فیلمسازان شهرستانی محقق می شود.

وی یادآور شد: من از نزدیک مشکلات شما را لمس کرده‌ و می‌شناسم. در حوزه تجهیزات و امکانات آموزشی در همه مراکز سینمای جوان به روز می شود. چرا باید دفاتر ما همچنان با تجهیزات فرسوده و امکانات قدیمی کار کنند؟ ما در صدد جبران این کاستی ها و خلاها هستیم.

وی با تاکید بر تقویت بخش‌های خصوصی اظهار کرد: سینما منحصر به قشر و تفکر خاصی نیست .توقع ما از سینمای بخش خصوصی، سینمای در خدمت منافع ملی است و از سینمای دارای تنوع مضمونی و سلیقه‌ای متناظر به اهداف کلان ملی، حمایت می‌کنیم.

به گفته خزاعی، اولویت ما در سازمان سینمایی موضوعاتی چون: جمعیت، دفاع مقدس، خانواده، تنوع ژانر، موضوعات ‌‌مضامین اجتماعی و خانوادگی مهم و مسائل راهبردی و غیره است، چرا که چالش سینمای ما فقدان تنوع ژانر بوده و باید بسترهای رفع آن را فراهم کنیم.

وی ادامه داد: کشف استعداد با رویکرد عدالت محوری شاخص نگاه ما در حوزه آموزش است، قطعا در آثار ما باید نگاه و رنگ و بوی ایرانی و اسلامی وجود داشته باشد. هویت ملی و اخلاقی نکته مورد توجه ماست و طبیعی است شاخص‌ها ‌و استانداردهایی برای رشد سینمای ملی وجود دارد.

رئیس سازمان سینمایی با بیان اینکه به لحاظ سلیقه، نگرش، دیدگاه، جناح هیچگونه محدودیتی وجود ندارد، عنوان کرد: ارزش گواهی آموزشگاه‌ها باید تقویت شود. ظرفیت و منابع مراکز در استان هرمزگان،قابل توجه است فقط نیاز به همگرایی داریم که با شکل‌گیری شورای استانی سینما این خلا نیز تامین می‌شود.

وی به رسالت شهرداری‌ها اشاره کرد و اظهار کرد: شهرداری‌ها رسالت بزرگ‌تری در توسعه سینمای استان‌ها دارند. شهرداری‌ها بازوی حمایتی گسترش و رشد فعالیت‌ها و رویدادهای سینمایی در کنار ادارات ارشاد هستند. حمایت از رویدادها، تولید فیلم کوتاه، مستند و بلند به صورت مشارکتی بخشی از این حمایت هاست.

رئیس سازمان سینمایی عنوان کرد: مصوب شده تا شورای استانی سینما با حضور استانداران تشکیل شود و تلاش می کنیم بخشی از دغدغه‌های شما را رفع کنیم.

اسماعیل جهانگیری، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان با اشاره به وضعیت فرهنگی هرمزگان گفت: ما از سفرهای مدیران سینمایی به استان‌های مختلف مطلع بوده‌ایم که با دستاوردهایی نیز همراه بوده است. یقیناً با شناختی که از نوع نگاه شما داریم این سفر برای هرمزگان و جامعه سینمایی استان، پر برکت خواهد بود و حضورتان برای اهالی سینما باعث دلگرمی و امید است.

وی عنوان کرد: ما معتقدیم که باید ظرفیت‌ها را کنار هم بگذاریم و از تک بعدی حرکت کردن پرهیز کنیم. نظر ما بر مدیریت بر اساس خرد جمعی و استفاده از ظرفیت همه دستگاه‌ها و گروه‌های فکری است. به همین منظور سه روز قبل از ادارات همسو با فعالیت‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان در جهت برنامه ریزی دغدغه های فرهنگی هنری و رسیدن به یک وحدت فرهنگی و هنری دعوت به همکاری کرده‌ایم و اکنون خرسندیم که این وحدت و همگرایی بین ادارات هم خانواده وجود دارد. این برنامه و این نشست محصول استفاده از نکته نظرات جمیع ادارات همکار و اهالی سینمای استان بوده است و انعکاسی از دغدغه‌ها، درخواست‌ها و بیان مشکلات حوزه سینمایی استان خواهد بود.

این گردهمایی، با حضور بیش از ۷۰ نفر از مدیران دستگاه های فرهنگی و سینماگران و هنرمندان استان هرمزگان صورت گرفت و حاضران در فضای صمیمی مسائل، موانع و مشکلات سینمایی و سینماداری و کمبود تجهیزات آموزشی را مطرح کردند.

یزدان عشیری مشاور رئیس و مدیرکل روابط عمومی سازمان، محمدرضا سوقندی مدیرکل حقوقی و استان ها، هاشم میرزاخانی مدیرعامل موسیه سینماشهر و مهدی آذرپندار مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران رئیس سازمان سینمایی را در این سفر همراهی می کنند.

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است


جدول فروش فیلم ها

عنوان
فروش (تومان)
 • تمساح خونی
  157/179/302/750
 • مست عشق
  103/237/962/000
 • تگزاس۳
  90/695/261/000
 • سال گربه
  56/709/470/000
 • بی بدن
  44/078/969/500
 • خجالت‌نکش۲
  21/169/122/000
 • آسمان غرب
  10/010/092/500
 • ایلیا‌جست‌وجوی‌قهرمان
  7/337/577/000
 • آپاراتچی
  5/727/672/500
 • نوروز
  3/813/610/500
 • پرویزخان
  3/382/914/500
 • قلهک
  3/216/042/500
 • عطرآلود
  2/358/247/500
 • نیلگون
  492/705/000
 • آبی روشن
  396/660/000
 • تاوان
  182/590/000
 • کوچه‌ژاپنی‌ها
  36/905/000
 • این جمعیت قابل کنترل
  240/000