استاد آوازی که هیچ انتظاری نداشت

به گزارش صبا به نقل از روابط عمومی خانه هنرمندان ایران، مراسم تشییع زنده‌یاد نصرالله ناصح‌پور، خواننده پیشکسوت موسیقی ایرانی، صبح روز چهارشنبه ۳۱ خردادماه با حضور تعدادی از هنرمندان و علاقمندان حوزه موسیقی در خانه هنرمندان ایران برگزار شد. عباس سجادی اجرای این مراسم را برعهده داشت.

داود گنجه‌ای نوازنده پیشکسوت موسیقی ایرانی به عنوان اولین سخنران این مراسم، درگذشت نصرالله ناصح‌پور را به جامعه موسیقی، خانواده آن مرحوم و علاقمندانش تسلیت گفت و در ادامه بیان کرد: استاد ناصح‌پور انسان بزرگ و خوش سیرتی بود. وقتی به حاضرین در این جمع نگاه می‌کنم، انسان‌های خدمت‌گذار و متفاوتی را می‌بینم که همگی امروز به خاطر او اینجا جمع شده‌اند. استاد نصرالله ناصح‌پور یکی از هنرمندانی بود که باوجود خدمات قابل توجهی که به جامعه موسیقی ایرانی کرده بود، هیچگاه تقاضایی نداشت و نان به نرخ روز خور نبود.

او در بخش دیگری از صحبت‌هایش با تاکید بر هنر مثال‌زدنی زنده‌یاد نصرالله ناصح‌پور عنوان کرد: استاد ناصح‌پور هنرمند ارزنده‌ای بود که از رفتنش بسیار ناراحتم. آرزو می‌کنم شرایط به‌گونه‌ای شود که دل‌های اهالی موسیقی به یکدیگر نزدیک‌تر شوند.

همچنین داریوش پیرنیاکان نوازنده پیشکسوت حوزه موسیقی در این مراسم گفت: از دوستی من با زنده‌یاد ناصح‌پور، بیش از ۴۰ سال می‌گذرد و سخن درباره او بسیار است. ولی لازم است در اینجا به ویژگی تقوا در او اشاره کنم که امروز در فضای موسیقی رو به کاهش است.

او افزود: ناصح‌پور شاگردان زیادی را پرورش داد و در حفظ و اشاعه ردیف آوازی استاد دوامی نقش ارزشمندی ایفا کرد اما با این همه هیچگاه هنر خود را به نمایش نگذاشت.

این نوازنده مطرح در بخش پایانی صحبت‌هایش با اعتراض به حملاتی که به کنسرت‌های موسیقی صورت می‌گیرد، گفت: جامعه هنری و به ویژه خانه موسیقی، از قوه قضاییه می‌خواهد که هرچه سریع‌تر نسبت به برهم زنی کنسرت‌ها توسط برخی افراد، اقدامات قانونی لازم را به عمل آورد. شرایطی که در موضوع کنسرت چند شب گذشته پدید آمد، اصلاً به نفع موسیقی نیست.

در بخش دیگری از این برنامه، محمد ملاآقایی از شاگردان زنده‌یاد نصرالله ناصح‌پور ضمن بیان خاطراتی از استاد خود، قطعه آوازی را در رثای او خواند.

 

حسین علیزاده آهنگساز و نوازنده پیشکسوت حوزه موسیقی، در ادامه این مراسم بیان کرد: زنده‌یاد نصرالله ناصح‌پور یکی از وفادارترین افرادی بود که در موسیقی سنتی پرورش یافته و بسیاری را پرورش داده بود. سال‌ها پیش و به واسطه محمدرضا لطفی با او آشنا شدم. به دلیل اینکه زبان آذری، زبان اصلی‌ او بود و من هم گرایشی به این سمت داشتم، علاقمند بودم، با ایشان کار کنم و به هر ترتیب این همکاری سال62 انجام شد.

او در ادامه خطاب به حاضران گفت: از مسئولین تقاضای خاصی نکنید، چون هیچ نتیجه‌ای ندارد. وقتی نغمه‌ای ایرانی شنیده می‌شود و مسئولان حسی را در خود نمی‌بینند، یعنی هویتی ندارند. بنابراین ما درخواستی از آنها نداریم.

این آهنگساز با بیان اینکه، اساتیدی چون زنده‌یاد نصرالله ناصح‌پور پرچم موسیقی ایرانی را بالا نگه داشته‌اند، ادامه داد: ما در این سال‌ها شاهد ضربه به فرهنگ ایران بودیم اما تاریخ همواره ناظر است و به ما نشان می‌دهد چه بلایی سر فرهنگ و هنر این مملکت آمده است. با این همه همانطور که موسیقی ایرانی تاکنون در قلب این مردم باقی مانده، بعد از این نیز باقی خواهد ماند.

علیزاده با بیان اینکه رشد نسل جوان در حوزه‌های مختلف که این روزها شاهد آن هستیم، نوید دهنده دنیای بهتری برای ماست، گفت: موسیقی در این سرزمین روزهای خوب و بدی را پشت سر گذاشته است. اما درست در روزهایی که شرایط موسیقی بدتر شده، شاهد ظهور نسلی هستیم که برای حفظ این موسیقی آمده‌اند. با نگاهی به ویژگی‌های نسل امروز در زمینه‌های مختلف، می‌توانید به آنها افتخار کنید. به عنوان مثال در نسل جوان موسیقی، ما شاهد این هستیم که علاوه بر هنر، دغدغه و مسئله اجتماعی نیز در آنها پررنگ است. این اتفاق نشانی از هنرمند بودن آنها و برای ما نوید روزهای خوب است.

این نوازنده پیشکسوت موسیقی ایرانی در پایان بیان کرد: کلاس زنده‌یاد ناصح‌پور هیچگاه تعطیل نشد و آواز او آواز غمگین و پژمرده‌ای نبود. آنچه که آواز ایرانی نیز باتوجه به ادبیات غنی خود به آن نیاز دارد. من با وجود غم بزرگی که دارم، از ته دل شادم؛ زیرا ناصح‌پور هر کاری لازم بود و خواست را انجام داد و بعد رفت.

حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی نیز در این مراسم گفت: استاد ناصح‌پور، یگانه ردیف آوازی در عصر ما بود که می‌توان او را یکی از راویان مهم ردیف عبدالله خان دوامی نامید. البته آنچه او از موسیقی به هنرجویان خود ارائه می‌داد، مجموعه‌ای از آثار همه هنرمندان بود که باتوجه به دریافت و آگاهی‌اش تبدیل به یکی از بهترین عناصری آموزشی شده بود.

او افزود: در تمام این سال‌ها خواهشم این بود که این میراث را به نحوی ثبت کنیم اما متاسفم که آثارش آنگونه که باید به‌صورت یک مجموعه آموزشی جمع‌آوری نشد. البته قطعا صدای ایشان در اختیار شاگردانش هست و امیدوارم شرایط برای جمع‌آوری این آثار فراهم شود تا افراد مختلف بتوانند از آن بهره ببرند.

نوربخش در ادامه صحبت‌هایش بیان کرد: در سال‌های گذشته افتخار نزدیکی و هم‌نشینی با زنده‌یاد ناصح‌پور را داشتم و غیر از دو سالی که این هنرمند گرفتار بیماری شده بود، هر روز با او دیدار می‌کردم. یکی از ویژگی‌های ایشان، دغدغه‌ای فراتر از آواز و آموزش آواز بود. دغدغه‌اش مسائل صنفی بود که جامعه موسیقی هر روز با آن دست به گریبان است. به همین دلیل از روز اول از افراد فعال خانه موسیقی بود که نسبت به تعطیلی کنسرت‌ها در شهرهای مختلف اعتراض می‌کرد. همه این موارد نشان می‌دهد که او تنها به خودش فکر نمی‌کرد. ایشان مرارت‌های زیادی متحمل شد و توهین‌های بسیاری شنید؛ اکنون نمی‌دانم آن افراد که ایشان را مورد توهین قرار می‌دادند، چطور با خودشان کنار می‌آیند. امیدوارم توبه و از روح ایشان طلب مغفرت کنند.

مدیرعامل خانه موسیقی در بخش پایانی صحبت‌هایش با تایید صحبت‌های داریوش پیرنیاکان در رابطه با حمله به کنسرت‌های موسیقی، گفت: وقتی عده‌ای خودسر به بهانه حجاب به تالار وحدت حمله می‌کنند و به نوامیس مردم لگد می‌زنند، باید متوجه شد که آنها دغدغه حجاب ندارند و می‌خواهند قشر متدین را در مقابل هنرمندان قرار دهند. آیا شما دغدغه حجاب دارید و به ناموس مردم لگد می‌زنید؟! قشر متدین، هنرمندان و مردم دست شما را خوانده‌اند. از قوه قضاییه می‌خواهیم که با این بی‌قانونی‌ها برخورد کند. در پایان درگذشت استاد ناصح‌پور را به خانواده آن مرحوم، شاگردان ایشان و علاقمندان موسیقی تسلیت می‌گویم.

پیمان ناصح‌پور فرزند زنده‌یاد نصرالله ناصح‌پور در بخش پایانی این مراسم گفت: اول پدرم یک آزادی‌خواه بود و همیشه از آزادی دفاع می‌کرد. دوم استاد ناصح‌پور هیچوقت مرگ را باور نداشت و مدافع زندگی بود. سوم پدرم از اینکه خانم‌های ایرانی نمی‌توانند آواز بخوانند، ناراحت بود و همیشه شاگردان دخترش را حمایت و تشویق می‌کرد.

با پایان این مراسم، در محوطه باز خانه هنرمندان ایران، بر پیکر مرحوم نصرالله ناصح‌پور نماز خوانده شد و سپس حاضران او را به سمت بهشت زهرا تشییع کردند.

محمد مهدی عسگرپور، هوشنگ کامکار، اردشیر کامکار، داود رفعتی، یلدا ابتهاج، رضا مهدوی، زیدالله طلوعی، علی مغازه‌ای، امیرعباس ستایشگر، نوید دهقان از جمله هنرمندانی بودند که در این مراسم حضور داشتند.

گفتنی است زنده‌یاد نصرالله ناصح‌پور در سال ۱۳۱۹ در اردبیل، به دنیا آمد و ۲۸ خرداد ماه سال جاری و در سن ۸۳ سالگی دار فانی را وداع گفت.