مقتل‌خوانی پژوهش محور رادیو نمایش، رونمایی شد | پایگاه خبری صبا
امروز ۸ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۱۹:۱۸

مقتل‌خوانی پژوهش محور رادیو نمایش، رونمایی شد

رادیو نمایش با همکاری موسسه فرهنگی، هنری سپندار جاودان خرد از بخش رادیویی نخستین مقتل چند رسانه‌ای رونمایی کرد.

به گزارش صبا به نقل از روابط عمومی رادیو نمایش، رادیو نمایش با همکاری موسسه فرهنگی، هنری سپندار جاودان خرد از بخش رادیویی نخستین مقتل چند رسانه‌ای رونمایی کرد.

دراین مراسم محسن سوهانی مدیر کل هنرهای نمایشی رادیو و رادیو نمایش، محمد نجاری مدیر عامل موسسه فرهنگی هنری سپندار جاودان خرد، احمد جولایی پژوهشگر و استاد دانشگاه، زهرا حیاتی استاد دانشگاه و پژوهشگر در حوزه علوم انسانی، ولی‌الله شالی مدیر کل اعتلای علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی کشور، علی ژکان فیلمساز، محمد عارف، استاد دانشگاه، نمایشنامه‌نویس و مترجم ، سیامک اشعریون بازیگر سینما و تلویزیون، بهرام دوست قرین مدیر هنری مجموعه سپندار، نوید جولایی تهیه‌کننده برنامه رادیویی «آه واره»، مهدی طهماسبی مدیر تولید و تامین اداره کل هنرهای نمایشی رادیو و رادیو نمایش و تعداد دیگری از مهمانان حوزه رسانه حضور داشتند.

محسن سوهانی مدیرکل هنرهای نمایشی ورادیو نمایش در این‌باره گفت: موجب مباهات است که نام مبارک امام حسین«ع» ما را در این محفل گرد هم آورده و پیوند پربرکتی را برای کار مشترک بین ما و خانه خلاق و نو آوری سپندار ایجاد کرده است.
وی افزود: بسیاری از آیین‌های نمایشی ایرانی با فرهنگ عاشورایی عجین شده است مانند تعزیه که با سوگ سیاوش عجین شده و مقتل‌خوانی هم یکی از آیین‌های ریشه‌دار و اصیل عزای حسینی به حساب می‌آید.

سوهانی تأکید کرد: ما در سال‌های اخیر بیشتر تمرکزمان روی مداحی بوده ولی خود مداحی به نوعی از مقتل‌خوانی سرچشمه می‌گیرد و بسیار مهم است که آیین‌ها را از تحریف‌ها و انحرافاتی که بعضا به وجود می‌آید پالایش کنیم.

مدیر رادیو نمایش ادامه داد: شهید متفکرمرتضی مطهری آثار ارزشمندی در همین زمینه داشتند و دوستان این منبع را در اختیار ما قرار دادند که مبتنی بر پژوهش و کار عالمانه‌ بود و می‌تواند برای مقتل‌خوانی اصیل و به دور از تحریفات احتمالی به عنوان مبدا مورد استفاده قرار گیرد.

همچنین در این مراسم، محمد نجاری مدیر عامل موسسه فرهنگی هنری سپندار جاودان خرد گفت : زمانی که به عنوان دبیر بخش بین‌الملل جشنواره تئاتر صاحبدلان حضور داشتم با آقای مهدی طهماسبی مدیر تولید و تامین رادیو نمایش آشنا شدم که ایشان آن زمان مدیر بخش رادیو تئاتر جشنواره تئاتر صاحبدلان بودند، طی گفتگویی با ایشان قرار شد وارد فعالیت مشترک شویم که درجلسه‌ای با دکتر سوهانی مدیر رادیو نمایش آشنا شدم و پس از آن بخش اول تولید چند رسانه‌ای مقتل‌های عاشورا با همکاری اداره کل هنرهای نمایشی رادیو و رادیو نمایش و خانه خلاق نوآوری سپندار ضبط شد که حاصل آن رونمایی بخش رادیویی نخستین مقتل چند رسانه‌ای است.

در ادامه این مراسم محمد عارف، استاد دانشگاه، نمایشنامه‌نویس و مترجم نیز گفت: یکی از اشکالاتی که برای تولید کار مذهبی وجود دارد این است که تولیدکنندگان آثار هنری مذهبی،پژوهشگر نیستند و بسیاری از پژوهشگران نیز تولیدکننده نیستند .

وی تأکید کرد: دنیا نیازمند زبان مشترک،شنیدن و دیدن آثار بسیار خوب ایرانی در زمینه مذهبی است.

در پایان این مراسم، احمد جولایی استاد دانشگاه نیز به بیان تخصصی درباره مقتل پرداخت و با حضور او و مسوولان ،هنرمندان و میهمانان حاضر در جمع آیین رونمایی از بخش رادیویی نخستین مقتل چند رسانه‌ای، برگزار شد.

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است