تعزیه‌خوانان زن در تکایای تفرش اجرا خواهند داشت/ ارسال ۸۱۰ اثر به دبیرخانه رویداد | پایگاه خبری صبا
امروز ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۰۰:۴۸
در نشست خبری بیست‌و‌یکمین جشنواره بین‌المللی نمایش‌های آیینی ‌و سنتی مطرح شد؛

تعزیه‌خوانان زن در تکایای تفرش اجرا خواهند داشت/ ارسال ۸۱۰ اثر به دبیرخانه رویداد

نشست خبری بیست‌و‌یکمین جشنواره بین‌المللی نمایش‌های آیینی ‌و سنتی امروز در تالار مشاهیرمجموعه تئاتر شهر برگزار شد.

به گزارش صبا و به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، نشست خبری بیست‌و‌یکمین جشنواره بین‌المللی نمایش‌های آیینی ‌و سنتی با حضور کاظم نظری مدیرکل هنرهای نمایشی، احمد جولایی دبیر این دوره از رویداد و هنرمندان و اصحاب رسانه صبح امروز دوشنبه سوم مهرماه در تالار مشاهیر تئاتر شهر برگزار شد.

در ابتدای این نشست هادی مرزبان هنرمند پیشکسوت تئاتر و عضو هیئت انتخاب آثار صحنه‌ای این رویداد گفت: من کارم را از شهرستان شروع کردم، هر وقت کاری مربوط به شهرستان باشد، با عشق دنبال آن کار می‌دوم.

او ادامه داد: خوشحالم که این جشنواره به نتیجه رسیده و امیدوارم همان‌طور که امسال اجراها و بخش‌های مختلف این رویداد در شهرستان‌ها برگزار می‌شود، این روند ادامه پیدا کند و بیشتر به عزیزان شهرستان بها بدهیم.

سپس کاظم نظری با تشکر از تمام عوامل اجرایی و همچنین مدیران کل‌ ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی پنج استانی که میزبان جشنواره هستند، گفت: امسال با هدف پررونق شدن هنرهای نمایشی جشنواره بین‌المللی نمایش‌های آیینی و سنتی در استان‌ها برگزار می‌شود و امیدواریم این روند تاثیرگذار و تداوم داشته باشد.

احمد جولایی، دبیر این رویداد دیگر سخنران نشست بود. او گفت: آغاز به کار جشنواره از امروز سوم مهر هم‌زمان با آغاز ولایت امام زمان (ع) است و در سالروز ولادت پیامبر اکرم (ص) در روز سه‌شنبه یازدهم مهر در استان گلستان به پایان خواهد رسید.

او با تاکید بر شعار این دوره از جشنواره که «آیین، سنت، سرمایه ملی» است، ادامه داد: شاید این شعار در ابتدا ساده باشد اما باید به این موضوع توجه داشت که نمایش امری قدیم و فاقد تاریخ است که با تکرار به سنت تبدیل خواهد شد.

دبیر بیست‌ویکمین جشنواره بین‌المللی نمایش‌های آیینی و سنتی توضیح داد: برای برگزاری جشنواره آیینی ‌و سنتی ۲۴ ماه زمان وجود دارد که من تنها هشت ماه و درواقع یک‌سوم این فرصت را برای برنامه‌ریزی در اختیار داشتم. ما فراخوان را در هفتم‌ فروردین اعلام کردیم و خوشبختانه حدود ۸۱۰ اثر به دبیرخانه ارسال شد.

او افزود: ما با توجه به اینکه آیین‌‌ها و سنت ما از دل شهرها و استان‌های کشور بیرون آمده‌اند، سعی کردیم تا هر آیین را به استان خود بازگردانیم.

جولایی در ادامه سخنانش به تشریح کلی آیین‌ها پرداخت و دستاوردهای این دوره از جشنواره را این‌چنین معرفی کرد: برای اولین بار تعزیه‌خوانان زن در تکایای تفرش حضور خواهند داشت. مهمانان خارجی به جای تمرکز در پایتخت به استان‌های خراسان شمالی و گلستان خواهند رفت. همچنین از دیگر دستاوردهای این دوره مشارکت شورای عالی انقلاب فرهنگی و قبول مسئولیت قائم‌مقامی جشنواره توسط چهار مدیرکل استان‌های شرکت‌کننده است.

او در پایان سخنانش به نامه‌نگاری و مکاتبه با سازمان میراث فرهنگی برای مشارکت در برگزاری بیست‌ویکمین جشنواره بین‌المللی نمایش‌های آیینی و سنتی، اشاره کرد و تاکید کرد: متاسفانه با وجود نامه‌نگاری و نشست‌هایی که با مدیران و مسئولان میراث فرهنگی داشتیم، تلاش‌های ما بی‌نتیجه ماند.

دبیر بیست‌ویکمین جشنواره بین‌المللی نمایش‌های آیینی و سنتی بابت بودجه این رویداد هنری هم توضیحی نداد.

سمینارها

در ادامه نرگس یزدی دبیر بخش سمینار جشنواره با اشاره به اینکه این دوره سمینار به‌صورت متفاوت برگزار خواهد شد، گفت: ما از زمان انتشار فراخوان سعی کردیم از رویکردهای رایج و کلیشه‌ای عبور کنیم و سمینارها را با محورها و پرسش‌های متفاوت برگزار کنیم. امیدواریم که مجموعه مقالات چاپ شود و بتوانیم منبع ارزشمندی به جا بگذاریم.

مدیر انتشارات نمایش ادامه داد: نزدیک به ۷۰ مقاله به دست ما رسید. بخش مهم و بین‌المللی این سمینارها اهمیت دادن به گفت‌وگوی جهانی بود تا تبادل‌نظر شکل بگیرد، به همین دلیل به سراغ مطرح‌ترین نظریه‌پردازان همچون ریچارد شکنر، ماروین کارلسن، مایکل چمرز، ولادیمیر استانیفسکی، بهارات گوپت و… رفتیم.

بین‌الملل

مژگان وکیلی، دبیر بخش بین‌الملل جشنواره نیز در این نشست گفت: جشنواره نمایش‌های آیینی ‌و سنتی در ۲ دوره قبل به‌صورت ملی برگزار شد و این بار با حمایت مدیرکل هنرهای نمایشی مجددا به‌صورت بین‌المللی میزبان هنرمندان است.

او ادامه داد: از زمان انتصاب دبیر، بلافاصله انتشار فراخوان جشنواره در سطح بین‌الملل آغاز شد و بعد از فعالیت‌های چندماهه ۴۰ اثر به ما رسید که با توجه به اولویت هفت اثر در بخش اول پذیرفته شدند.

وکیلی افزود: با توجه به شرایط زمانی درنهایت سه نمایش را برای حضور در جشنواره دعوت کردیم. نمایش «کارنیوال» از ارمنستان در بجنورد اجرا خواهد داشت. نمایش «اپرای پکن» از کشور چین و نمایشی از تاجیکستان هم در گرگان اجرا خواهند شد.

نماینده شورای انقلاب فرهنگی دیگر سخنران این نشست با اشاره به اینکه نمایش‌های آیینی تبلور فرهنگ عمومی است، گفت: ما ۵۰ اثر دریافت کردیم و با توجه به اولویت‌های محتوایی چهار اثر انتخاب شد که از این میان یک اثر برتر و سه اثر شایسته تجلیل خواهند بود.

رادیو تئاتر

علی بهرامی دبیر بخش رادیوتئاتر بیست‌ویکمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی در ادامه گفت: این دوره اولین باری است که بخش رادیوتئاتر در جشنواره آیینی ‌و سنتی حضور دارد. این بخش از امروز سوم مهر به مدت چهار روز با ۶ اثر در ساعت‌های ۱۴ و ۱۶ میزبان علاقه‌مندان خواهد بود.

دبیر بخش رادیوتئاتر بیست‌ویکمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی، ایوب آقاخانی، امین رهبر و محسن سوهانی را داوران این بخش از رویداد معرفی کرد.

بهرامی در پایان خاطرنشان کرد: در بخش رادیوتئاتر یک اثر برگزیده و یک تجلیل خواهیم داشت و اختتامیه در ۱۱ مهر در گرگان برگزار می‌شود. نمایش برگزیده این بخش بدون سیر مراتب در بخش رادیوتئاتر چهل‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر حضور خواهد داشت.

کاظم نظری مدیرکل هنرهای نمایشی، احمد جولایی دبیر بیست‌ویکمین جشنواره بین‌المللی نمایش‌های آیینی و سنتی، اسرافیل فرج‌اللهی مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی کشور، غلامرضا نعمتی معاون اجرایی اداره کل هنرهای نمایشی، مهدی یوسفی کیا مدیر روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، حسن رونده مسئول هماهنگی امور استان‌های کشور، مژگان وکیلی مدیر بخش بین‌الملل اداره کل هنرهای نمایشی، نرگس یزدی مدیر انتشارات نمایش، مهدی حاجیان مدیر دبیرخانه جشنواره‌ها، هوشنگ جاوید، ابوالفضل ورمزیار و علیرضا حنیفی ازجمله حاضران این نشست بودند.

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است


جدول فروش فیلم ها

عنوان
فروش (تومان)
 • تمساح خونی
  156/408/280/250
 • مست عشق
  102/079/314/500
 • تگزاس۳
  81/555/738/000
 • سال گربه
  56/212/342/500
 • بی بدن
  43/849/169/500
 • خجالت‌نکش۲
  16/981/382/000
 • آسمان غرب
  9/909/002/500
 • ایلیا‌جست‌وجوی‌قهرمان
  7/249/672/000
 • آپاراتچی
  5/723/492/500
 • نوروز
  3/806/720/500
 • پرویزخان
  3/382/914/500
 • قلهک
  3/151/082/500
 • عطرآلود
  1/922/832/500
 • نیلگون
  492/385/000
 • آبی روشن
  274/390/000
 • تاوان
  181/230/000
 • کوچه‌ژاپنی‌ها
  21/425/000