پنج اثر صوتی انتشارات بنیاد فرهنگی روایت فتح رونمایی شد | پایگاه خبری صبا
امروز ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۰۴:۱۴

پنج اثر صوتی انتشارات بنیاد فرهنگی روایت فتح رونمایی شد

آیین رونمایی از جدیدترین اثر انتشارات بنیاد فرهنگی روایت فتح و پنج کتاب صوتی این انتشارات در محل بنیاد روایت فتح برگزار شد.

به گزارش صبا و به نقل از روابط عمومی بنیاد فرهنگی روایت فتح، کتاب «اسیر الواتان» اثر رضا رستمی و کتاب‌های صوتی شامل کتاب «یادگاران» اثر مرتضی قاضی به گویندگی مهیار ستاری و تینا میرکریمی، کتاب «ماه بالانشین» اثر راضیه تجار به گویندگی مریم همتی، کتاب «لا به لای درختان بلوط» اثر مهدیه عین‌اللهی به گویندگی تینا میرکریمی، کتاب «به رنگ خاک» اثر افروز مهدیان به گویندگی حسن آزادی و کتاب «دفترچه نیم سوخته» اثر خدیجه مدنی به گویندگی سامان قلیچ خانی آثاری بودند که به مناسبت هفته دفاع مقدس در بنیاد فرهنگی روایت فتح با حضور مدیران و شخصیت‌های فرهنگی رونمایی شدند.

مدیر انتشارات روایت فتح در این آیین اظهار کرد: روایت فتح در طول ۲۶ سال فعالیت خود ۳۲۰ اثر تالیف کرده است و این حجم با توجه به درخواست مخاطبان انتشارات برای تولید کتاب صوتی با استقبال همراه شده است.

مهدی محمدخانی گفت: در این راستا ۲۲ اثر روایت فتح سال گذشته به صورت کتاب صوتی منتشر شد. البته سال گذشته فقط کتاب‌های قدیمی که در سال‌های قبل چاپ شده بود تبدیل به کتاب صوتی شد اما امسال با ۲ رویکرد تولید کتاب‌های صوتی سال‌های گذشته و سال جاری به فعالیت می‌پردازیم.

مدیر انتشارات روایت فتح افزود: قصد داریم در هفته بسیج تعداد کتاب صوتی بیشتری رونمایی کنیم و این آثار با هدف همراهی با مخاطب و تامین سبد فرهنگی خانوار ساخته می‌شود. امیدواریم در آینده نزدیک یا تا پایان سال آینده همه کتاب‌های انتشارات روایت فتح صوتی شود و در پلتفرم‌های مختلف پخش شود.

محمدخانی بیان کرد: کتاب «اسیر آلواتان» قطعا اثر کاملی نخواهد بود و در چاپ‌های بعدی به روزرسانی خواهد شد. از مردادماه سال ۱۴۰۱ فراز و فرودهای بسیاری داشتیم. ما امروز کنار هم جمع شدیم که قدر آزادگان سال ۱۳۵۹ و ۱۳۶۰ را بیشتر بدانیم‌. این سوژه برای ما که محقق این حوزه بودیم نیز بسیار غریب بود و تلاش می‌کنیم بخشی از این غربت را با تولیداین آثار برطرف کنیم.

وی تاکید کرد: بعد از شرایط سال گذشته و نقش کومله‌ها و دموکرات‌های کردستان، در نظر گرفتیم که بهترین زمان توزیع کتاب اواخر شهریور و اوایل مهرماه باشد و توانستیم بخش‌های مختلف از جمله ویراستاری و گردآوری را به زمان فعلی برسانیم.

شهدای هشت سال دفاع مقدس الگوهای نوجوانان و جوانان هستند

حسن آزادی گوینده کتاب «لا به لای درختان بلوط» نیز در این آیین ضمن تبریک هفته دفاع مقدس اظهار کرد: هفته دفاع مقدس به اسم یک هفته است اما برای ما و نسل بعد، هر روز دفاع مقدس و خاطره است و بنیادهایی مثل روایت فتح نقش تشریح دفاع مقدس برای نسل جدید را دارد که بسیار ارزشمند است.

آزادی درباره مزیت‌های کتاب صوتی گفت: کتاب صوتی را همه جا می‌توان گوش داد و دسترسی خوبی برای عموم دارد و عمده مخاطب آن طیف دانشجو و دانش‌آموز است که امیدوارم کتاب‌های صوتی با موضوع دفاع مقدس به صورت رایگان در اختیار جوانان قرار بگیرد.

رزمنده سابق دفاع مقدس افزود: شهدای هشت سال دفاع مقدس الگوهای ویژه‌ای برای نوجوانان و جوانان هستند که با تولید کتاب صوتی می‌توان این الگوسازی را به نحو بهتری انجام داد زیرا دسترسی آن نسبت به کتاب فیزیکی برای جوانان بهتر و نزدیک‌تر است.

تولید آثار صوتی از آثار نوشتاری در فرهنگ امروزی یک امر ضروری است

ناصری تهیه کننده آثار صوتی انتشارات روایت فتح نیز اظهار کرد: در تمام مراحل کار شهدا با حضور خود ما را در بهتر شدن آثار یاری کردند. تولید آثار صوتی از آثار نوشتاری در فرهنگ امروزی یک امر ضروری است که سعی در انجام این امر داشتیم.

وی گفت: امیدواریم با این آثار توانسته باشیم شهدا، این بزرگ مردان صحنه تاریخ ایران را به خوبی معرفی کنیم و در حد خود بتوانیم اثرگذاری مثبتی در راستای معرفی آن‌ها به نسل جدید داشته باشیم.

خاکپور یکی از راویان کتاب «اسیر آلواتان» نیز در این آیین بیان کرد: ۲۵ شهریور سال ۱۳۵۹ اسیر شدم، رفته بودم که اسیر منهدم شده توسط کومله دموکرات را تعمیر کنیم که اسیر شدیم. ما را به اطراف مریوان بردند و تازه با دنیای جدیدی آشنا شدیم و وقتی به زندان مرکزی رفتم با ۲۰۰ تا ۳۰۰ نفر ایرانی روبه‌رو شدیم.

وی گفت: ما تا ۳۷ ماه اسیر بودیم تا والفجر چهار آزاد شدیم. البته تا آن زمان چهار نفر با کندن زمین خود را از بند زندان آزاد کردند. آن‌ها ۴۵ متر تونل کندند. موقع فرار آن‌ها آیه ۹ سوره یاسین را می‌خواندند و با معجزه قرآن توسط مدیران زندان و سربازان دیده نمی‌شدند.

راوی کتاب «اسیر آلواتان» افزود: ۱۷ اردیبهشت سال ۱۳۶۰ زندان دولتو چندین بار توسط عراق بمباران شد. آن زمان ۵۵ نفر شهید شدند و گفتند این فرار از مرگ بود و به توصیه یکی از شهدا دیگر هرگز در زمین بدون وضو راه نرفتیم و این یادگار همیشگی ما از آنجا بود.

در حاشیه این مراسم نمایشگاهی متشکل از عکس‌های محمد حسین حیدری عکاس دفاع مقدس از کردستان در زمان جنگ مرتبط با کتاب «اسیر آلواتان» برگزار شد.

در پایان این مراسم از رضا رستمی نویسنده اثر «اسیر آلواتان» تجلیل شد.

سردار رستگارپناه فرمانده وقت سپاه کردستان، سیدمحمد نادری رئیس بنیاد فرهنگی روایت فتح، کریم خوشمرام قائم مقام بنیاد فرهنگی روایت فتح، حجت الاسلام یعقوب حسینی مسئول نمایندگی حوزه ولی فقیه در بنیاد فرهنگی روایت فتح، علی استرابی مدیر گروه مستند روایت فتح و محمدحسین حیدری مدیر انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس در این مراسم حضور داشتند.

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است