چهلمین جشنواره فیلم‌کوتاه بر مدار حرکت آینده سینمای ایران | پایگاه خبری صبا
امروز ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۱۴:۲۷
گزارش صبا از اختتامیه چهلمین جشنواره فیلم‌کوتاه تهران؛

چهلمین جشنواره فیلم‌کوتاه بر مدار حرکت آینده سینمای ایران

آیین اختتامیه چهلمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌کوتاه تهران امروز ۲ آبان ماه در برج میلاد تهران با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس سازمان سینمایی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سینمایی صبا، آیین اختتامیه چهلمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌کوتاه تهران امروز، سه‌شنبه ۲ آبان ماه ۱۴۰۲ در برج میلاد تهران با حضور محمد‌مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و محمد خزاعی رییس سازمان سینمایی، مهدی آذرپندار دبیر این دوره از جشنواره و اهالی رسانه و سینمای کشور برگزار شد.

شور و نشاط در میان جمعیت موج می‌زند، اینجا هم شوق بالیدن و درخشش دارند، چه از پیشکسوتان عرصه فیلم‌کوتاه و چه هنرمندان جوانی که در تلاش‌اند تا سینمای ایران به پیشرفت فراتری دست یابد.

در ابتدای این آیین  پس از پخش تصاویری از حملات صهیونیست‌ها به مردم مظلوم فلسطین، مهدی سلوکی بازیگر سینما و تلویزیون روی صحنه آمد و گفت: از آنچه که دیدم و شنیدم متوجه شدم استقبال خوبی از این رویداد شده است. آنچه که برای بچه‌ها در دنیا رقم می‌خورد اصلا دوست داشتنی نیست. آرزوی پایان ظلم و سیاهی و هر آنچه معنای غیرانسانی دارد را دارم و امیدوارم ندای پایان ظلم و پیروزی مظلوم به گوش همه برسد.

او عنوان کرد: امشب کار سختی دارم تعداد زیادی برنده و جایزه داریم، امشب شب شماست، شب برندگان، فیلمسازان و به معنای واقعی عاشقان سینما. خیلی‌ها ادعای عشق به سینما را دارند. خیلی ها دوست دارند دیده شوند و… اما حقیقت این است که عاشق واقعی سینما کسی است که برایش زحمت بکشد و در گرما و سرما کار کند.

همچنین مهدی آذرپندار دبیر چهلمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران پای اریبوت آمد و اظهار کرد: ممنونم خوش آمدید قدم بر چشم من گذاشتید. از همه دوستان فیلمسازان داوان و فعالان هنر تشکر می‌کنم. قبلا عرض کرده بودم که قصد ندارم گزارش بدهم چون فکر می‌کنم همه یک بالا سری داریم که گزارش کار ما را می‌داند. یک گزارش فقط باید به مدیران بدهیم که ارائه می‌شود مهم تر از همه گزارش به علاقه‌مندان سینما و فیلمسازان است البته آنان هم آمدند و دیدند.

او ضمن بیان اینکه امیدوارم اگر خواستند روزگاری از دوره چهلم یاد کنند این دوره را با استقبال یاد کنند، برای من مهم تر از همه همین بود. گفت: امیدوارم سال‌های سال جشنواره را در شرایطی برگزار کنیم که هیچ‌جنگی نباشد و این ظلم ۷۵ ساله صهیونیست‌ها برطرف شود و امیدوارم جشنواره ها را سال های سال در شرایطی که فلسطین آزاد شده و هیچ ظلمی در دنیا نیست، برگزار کنیم.

در میان حضار چهره‌های فرهنگی و هنری از جمله هاشم میرزاخانی مدیرعامل موسسه سینماشهر، حبیب ایل بیگی معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی، علیرضا اسماعیلی دستیار و مدیرکل حوزه ریاست سازمان سینمایی، یزدان عشیری مدیرکل روابط عمومی سازمان سینمایی، مجتبی امینی دبیر چهل و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر، غلامرضا نجاتی مدیر مرکز حراست سازمان سینمایی، غلامرضا منتظری نماینده مجلس، نقی نعمتی، بنیامین هفت لنگ، نادره ترکمانی، علیرضا دهقان، مرتضی رزاق کریمی، عادل تبریزی، غلامرضا نجاتی، طیبه فلکیان، آرش رواده، علی توکلی، میثم کریمی، هادی شریعتی، فواد جوان، مهاجر توحیدپرست، سعید قطبی‌زاده، سعید نجاتی، مهدی حیدری، محمدرضا سامیان، امیرمهدی صادقی، حامد جعفری و… حضور دارند.

در ادامه محمد خزاعی رییس سازمان سینمایی ضمن اشاره به اینکه خیلی خوشحالم در آیین چهلمین جشنواره فیلم‌کوتاه تهران خدمت شما هستیم، اذعان داشت: در جمع فیلمسازان بسیار خوب جوان چه داخلی و چه خارجی هستیم و همچنین اهالی رسانه و مسئولان سازمان سینمایی، خانواده شهدا و نماینده مجلس و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در میان ما حضور دارند. محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همیشه پشتیبان سینمای ایران به خصوص فیلم کوتاه بوده‌اند و بنده از ایشان سپاسگزارم.

او افرود: همچنین مهدی آذرپندار نیز مدیری توانمند و جهادی است که انصافا در این دوره اهتمام ویژه ای به جشنواره داشته‌اند و باهمکاری انجمن سینمای جوانان کشور این اتفاق را رقم زدند.

رییس سازمان سینمایی ضمن تشکر و قدردانی  از رسانه های داخلی و خارجی دارم که بازتاب خوبی را برای جشنواره رقم زدند و به مردم در سراسر کشور اطلاع رسانی کردند، گفت: امسال شاهد جشنواره متفاوتی در کشور بودیم و می توان با صراحت گفت که دوره چهلم در سال های اخیر از چند جهت متفاوت بود و نقطه عطفی در سینما بود. در بررسی اجمالی چنین استقبالی از سوی هنرمندان داخلی و خارجی و ارسال آثار از سوی آن‌ها بی سابقه است.

او تصریح کرد: با نمودارهای وارده می توانیدچهلمین جشنواره فیلم‌کوتاه تهران را با جشنواره های معتبر فیلم کوتاه در دنیا مقایسه کنید. تنوع ژانر که سیاست سازمان سینمایی بود، در این دوره به شدت دنبال شد. همچینن کارگردان ها و هنرمندان مختلف از شهرستان ها نسبت به دوره گذشته ارتقا پیدا کرده بود. مساله دیگر مسائل توجه به آیین ها و قومیت هاست.

خراعی افزود: همچنین پرداختن به موضوع جمعیت و فرزندآوری و موضوع دارای اهمیتی همچون فلسطین دیده می شد و اخرین تفاپت نیست شرکت از سوی نسلی جوان و امیدوار و با انرژی بود که بسیار با تکنیک آثار با اعتمادی را خلق کرده بودند.

او اظهار کرد: آینده سینما با وجود شما هنرمندان و جوانان درخشان خواهد تر بود، بالیدم که نسل چنین فیلمسازانی در این دوره از جشنواره فیلم‌کوتاه تهران حضور یافتند.

رییس سازمان سینمایی در اختتامیه جشنواره چهلم فیلم کوتاه تهران بیان کرد: من اکثر فیلم‌ها را دیدم و بر خود بالیدم که چنین نسلی در کشور پرورش پیدا کردند اما دو نکته می‌گویم یکی از مهمترین کشورهای جهان اسلام در حوزه سینما جمهوری اسلامی است. ما در دنیا صاحب سینما هستیم و در کشورهای تمام مکاتب دینی جمهوری اسلامی جزو کشورهای معتبر است 

او تصریح کرد: طبیعتاً انتظار از سینمای ما در دنیا متفاوت است. واژگان متعددی در سینما مطرح بوده است. یک زمان سینمای دینی، یک زمان سینمای معناگرا، یک زمان سینمای ملی بر آن گذاشته شده است اما امروز همه این واژه‌ها در نظریه سینمای اسلامی است و باید تلاش کنیم سینمای اسلامی داشته باشیم. دوستان در تبیین نظریه سینمای اسلامی عجله نکنند الان دوستان روشنفکر موضع می‌گیرند اما سینمای اسلامی یعنی سینمای پیشرو و عدالت‌خواهانه و ستم ستیز، اسلام دین مترقی است. 

خزاعی عنوان کرد: اگر ما قرائت درستی نداشتیم این یک بحث دیگر است. سینمای اسلامی هم می‌تواند سینمای مترقی باشد نه بازدارنده. اگر نظریه سینمای اسلامی در کشور شروع شود که ما مقدمات آن را فراهم کرده‌ایم خیلی از مشکلات حل می‌شود جهان اسلام منتظر این نوع سینماست. امروز سینمای اسلامی می‌تواند برندی برای کشورهای مسلمان باشد و شاخص‌های خود را داشته باشد پس تلاش می‌کنیم این سینما محقق شود و بازدارنده نباشد و دستورالعمل‌هایی برای آن داشته باشیم.

او در پایان گفت: یکی از مشکلات جوامع بشری امروز فاصله گرفتن از دین است. امروز خیلی از ماها دچار پریشان احوالی و گرفتاری هستیم. بحث، صرفا اقتصادی نیست بلکه حالمان خوش نیست. به این دلیل است که از خدا فاصله گرفته‌ایم. در تلاش هستیم‌ گامی برای این امر برداریم. امیدوارم روزهای خوبی برای سینمای ایران رقم بخورد.

در ادامه این آیین نکوداشت شهید امیراسکندر یکه‌تاز با حضور خانواده این شهید والامقام که عضوی از شهدای انجمن سینمای جوانان ایران بود، صورت گرفت.

سپس نوبت به اهدای جوایز و قدردانی در بخش‌های مختلف این دوره از جشنواره شد و برگزیده دریافت جایزه راه ابریشم پس از قرائت بیانیه هیات داوران تقدیم شد، این بیانیه بدین شرح بود: امسال جشنواره فیلم کوتاه تهران دو جایزه حقیقت جویان و راه ابریشم را به جوایز اضافه کرده است. جایزه حقیقت جویان به کسانی اهدا می‌شود که برای یافتن حقیقت تلاش کردند و با سختی فیلم ساختند. جایزه بزرگ راه ابریشم به فیلمسازانی تعلق می‌گیرد که تلاش می‌کنند ظرفیت‌های پنهان راه ابریشم را نشان بدهند. جایزه راه ابریشم تعلق می‌گیرد به فیلمی که داستان مستندگونه دارد و پیام انسانی را می‌رساند و به «میراث باد» به کارگردانی نسیم سهیلی تعلق می‌گیرد.

نسیم سهیلی بعد از دریافت جایزه‌اش گفت: این جایزه خیلی برای من ارزشمند است. چون تازه اول کار هستم شادی این جایزه را به تمام کودکان جنگ به ویژه کودکان غزه تقدیم می‌کنم و آرزوی صلح دارم.

در ادامه نقی نعمتی از داوران بین‌الملل جشنواره نیز ضمن بیان اینکه دوست دارم یادی از داریوش مهرجویی نازنین داشته باشیم، گفت: وقتی این خبر را شنیدم یکی از بدترین روزهای زندگی من بود. وقتی «مهمان مامان» را می‌بینید متوجه می‌شوید چقدر یک فیلمساز می‌تواند سفره ایرانی را به خوبی نشان می‌دهد. با دیدن «نارنجی پوش» متوجه می‌شوید چقدر یک فیلمساز می‌تواند مسأله محیط زیست را به‌خوبی نشان بدهد. من فستیوال‌های زیادی رفته‌ام و دیده‌ام و به نظرم فیلم‌های حاضر در این رویداد هر کدام  می‌توانستند تک‌تک جوایزی را بگیرند.

مردم هنگامی که نام داریوش مهرجویی را شنیدند، برای ادای دین پیوسته به مدت یک دقیقه دست زدند و یاد او را زنده نگاه داشتند.

همچنین جایزه بهترین فیلم مستند هم به کیت مک مولتن برای فیلم «برلین کوچک» از فرانسه رسید و جایزه بهترین پویانمایی این بخش نیز به سیمونه ماسی برای فیلم «وقتی جنگ تمام شود» از ایتالیا تقدیم شد.

جایزه بهترین فیلم داستانی بخش بین‌الملل هم به حسن حکمت روش برای فیلم «همه چیز به نظر آقای کاف بستگی دارد» از ایران اهدا شد. لازم به ذکر است دارنده این جایزه به طور مستقیم به آکادمی اسکار معرفی می‌شود.

در ادامه جوایز نهادها و سازمان‌ها مشخص شدند و جایزه سوم بنیاد بین‌المللی ۱۵ خرداد به‌ «باشه برای فردا» به کارگردانی علی رحیمی رسید.همچنین جایزه دوم این بنیاد به «زاک» ساخته علی خسروی تعلق گرفت و جایزه اول نیز به مهدی برجیان برای «فیل سفید» اهدا شد.

همچنین جایزه سازمان تبلیغات به محمد علیزاده برای «شریف» تعلق گرفت، علیزاده بعد از دریافت جایزه اش گفت: همه مردم دنیا دنبال شرافت هستند و هیچ انسان باشرفی نمی‌تواند نسبت به کشته شدن بچه‌های غزه بی تفاوت باشد.

جوایز بخش «ایران جوان» نیز توسط بنیاد بین‌المللی ۱۵ خرداد در آیین اختتامیه چهلمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران اهدا شد.

جایزه کتاب و سینما هم به مرتضی علیزاده برای «خوانا بنویسید» اهدا شد. همچنین جایزه شهرداری تهران نیز به  «خوانا بنویسید» و «شورشی» اهدا شد.

در ادامه اختتامیه چهلمین جشنواره فیلم‌کوتاه تهران محمدامین توکلی زاده معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری تهران گفت: ما فراموش نمی‌کنیم که طفل نوجوانی بودیم و تلویزیون هشدار می‌داد که می‌خواهیم تصاویری پخش کنیم که آنهایی که ناراحتی قلبی دارند نباید نگاه کنند موضوع این بود که بازوی یک نوجوانی که به سمت صهیونیست‌ها سنگ پرتاب کرده بود را شکستند. این تصاویر متاثر کننده بود اما الان هر روز غزه بمباران می‌شود.

او ادامه داد: انگار تصمیم گرفته شده است ظلم عادی شود. اسراییل از ابتدا شروع به مظلوم نمایی کرد مثلا گفت که حماس کودکان آنها را سر بریده اما نتوانست تصویری ارائه کند اما حتما تصویرسازی و حتما یک هولوکاست دیگر را جعل می‌کنند. 

توکلی‌زاده بیان کرد: حتما سینمایی که رگ معیشت آن به نظام ظلم بسته است به یک جعل هلوکاست دیگر دست می‌زند اما اینبار جلوی آنها ایستادگی می‌شود. یک گروه کوچک فلسطینی نه یک دولت نه یک ارتش گروهی که هواپیمای جنگی ندارد، نظام اطلاعاتی ندارد، ۷۰ سال است که در محاصره است. تلفن‌هایش در شنود است اما به ناگاه طوفانی بر پا می‌شود که هرچه تلاش می‌کنند این آبروریزی را پنهان کنند نمی‌شود.

او افزود: از بزرگترین دیوار آهنی رد می‌شوند گرچه لحظه به لحظه شهید می‌شوند اما موفق شدند. ما از سینمای کشورهای سلطه انتظاری نداریم اما شاید زمانش رسیده یک سینمای دیگر شروع به کار کند و آن سینمایی است که انتقال دهنده فریاد مظلومان باشد و نگذارد یک هلوکاست دیگر جعل شود.

معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری تهران  در پایان عنوان کرد: باید سمت مظلوم ایستاد. صدای مظلومیت مردم غزه از گوشه گوشه دنیا بلند می‌شود. همان دانشگاه‌ها و تیم‌های فوتبال که خودشان درست کرده بودند صدای غزه شدند خوشحالیم سینمایی داریم که می‌تواند ندای مظلومان باشد.

در ادامه بزرگداشت داریوش یاری کارگردان پیشکسوت سینما با حضور مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد خزاعی رییس سازمان سینمایی و مهدی آذرپندار دبیر این جشنواره برپا شد.

داریوش یاری با حضور روی صحنه اذعان داشت: سینما ما را خیلی به درد آورد اما یگانه بود و هچی کم نبود بزرگ شما هستید که امروز من را در یاد خود داشتید. دم همه مدیران بامعرفتی که هروقت پشت در اتاقشان نشستم مرا دست خالی برنگرداندند، دم رفیقایم گرم که هوای من را داشتند و برای ساخت فیلم هایی که آرزوهایشان را داشتم همراهی کردند. غزه نوار باریکی میان ظلم و مظلوم است و این نوار هرگز پاره نمی شود. یادتان باشد چیزی را که از حسین ابن علی یاد گرفتیم و ندای لبیک می دهیم. انشاالله به زودی ساپرچم پرچم لبیک، صهیونیست و تهیه کنندگان جوکر بامزه شان تکلیفشان با خودشان مشخص خواهد شد.

همچنین از داریوش یاری در اختتامیه چهلمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران به پاس سال‌ها تلاش و زحمت در عرصه سینمای ایران قدردانی به عمل آمد.

در ادامه این اختتامیه محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در اختتامیه جشنواره فیلم کوتاه تهران گفت: به همه حاضران فیلمسازان جوان و پر آتیه کشورمان، مهمانان خارجی، هیات‌های انتخاب‌های و داوری و همه کسانی که زحمت کشیدند تا امروز چهلمین جشنواره به اتمام برسد، خوش‌آمد می‌گویم و به همه این موفقیت را تبریک می‌گویم.

او اظهار کرد: ایام خاصی را پشت سر می‌گذاریم ایام اندوه باری است به واسطه جنایات صهیونیست‌ها‌. کودکان مظلوم و بی پناه توسط رژیمی که اساسش قتل و غارت بوده کشته می‌شوند و امیدوارم به زودی اضمحلال آن را ببینیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد: جشنواره به دوره چهلم رسیده و چهل در ادبیات دینی ما یک عدد مقدس است. هر چیزی می‌خواهد به تکامل برسد از این عدد یاد می‌شود وقتی موسی به کوه طور برای گفتگو با پرودگار می‌رود به عدد چهل ختم می‌شود. پیامبردر چهل سالگی به بعثت مبعوث شد. امیدواریم چهلمین دوره جشنواره آغاز یک حرکت تکاملی جدید مبتنی بر شناخت از نیازهای جامعه ایرانی باشد. 

او افزود: بسیار امیدوار شدیم با دیدن صف‌های طولانی، با دیدن ذوق و شوق بچه‌ها که این موضوعات ما را شادمان کرد. امیدواریم ریل‌گذاری که شده به ثمرات دلنشینی منجر شود. ما رسالت‌های مختلف در سینما داریم و امیدوارم سینمای ما بازتابی از این رسالت باشد و صدای مظلومان شنیده شود. ما از سینما چنین جایگاهی را انتظار داریم و مطمئنیم این مسیر شکل می‌گیرد. 

اسماعیلی ضمن بیان اینکه من افتخار داشتم در یکی از جشنواره‌های منطقه‌ای انجمن به نام دنا دریاسوج باشم؛ گفت: در شهرستانی که از حداقل‌های زیر ساختی محروم بود. حتی سینمای چندانی در این استان وجود ندارد. ما البته چند پروژه سینمایی را در این استان افتتاح می‌کنیم اما پسران و دختران یاسوجی درعرصه سینما فعال بودند از سیاست‌های خوب ما توجه به دفاتر انجمن در شهرستان‌های مختلف است. ما با ارائه تجهیزاتی همه دفاتر را نوسازی می‌کنیم برای اینکه این بودجه به دست دفاتر برسد به آقای آذرپندار و خزاعی گفتیم شماره حساب دفاتر را بدهند تا این بودجه مستقیم به حسابشان واریز شود.

او در پایان یادآورشد: ما به سینمای امیدبخش معناگرا توجه می‌کنیم. جا دارد از مرحوم آتیلا پسیانی، داریوش مهرجویی و همسر گرامی او یاد کنیم و علو درجات را برایشان نزد پروردگار بخواهیم. امیدوارم شما سینماگران جوان افتخارات بیشتری نسبت به گذشته برای آینده این سرزمین به یادگار بگذارید.

در ادامه نیز حجت اشرف‌زاده به اجرای آهنگ‌های «ماه ماهی»، «وطنم»، «جان منی تو» در آیین اختتامیه چهلمین جشنواره فیلم‌کوتاه تهران پرداخت.

در ادامه معرفی برگزیدگان، جایزه بهترین فیلم پویانمایی به فاطمه جعفری برای «ده سالگی» اهدا شد.

همچنین دیپلم افتخار بهترین تحقیق و پژوهش در فیلم مستند به احمد صراف یزد برای «تا بادها یادها را نبرند»تعلق گرفت.

در ادامه نیز دیپلم افتخار بهترین مستند به هادی شریعتی برای «سایه سلطان» تعلق گرفت. جایزه بهترین فیلم مستند هم به فاطمه مرزبانی برای «دیواره‌های مرز» اهدا شد.

هادی شریعتی پس از دریافت جایزه‌ بیان کرد: جشنواره چهلم فیلم کوتاه تهران جشنواره پرشوری بود، از تک‌تک عواملم تشکر می‌کنم. من هنرجوی انجمن سینمای جوانان نجف آباد بودم. وقتی وارد این عرصه شدم یک حامی همیشگی داشتم البته ۶ سال است که آن حامی همیشگی را از دست دادم. این لحظه را به او تقدیم می‌کنم و می‌گویم مامان من بالاخره این جایزه را گرفتم.

همچنین جایزه بهترین فیلم تجربی به محمد کچویی برای فیلم «پا د بوره» رسید.

دیپلم افتخار بهترین کارگردان فیلم تجربی نیز در بخش تجربی به رضا دانش پژوه برای فیلم «حجم تراکم» رسید.

دیپلم افتخار بهترین دستاورد هنری به امین جهانی برای طراحی صحنه و لباس «خودکشی به سبک نیچه» تعلق گرفت. همچنین جایزه این بخش نیز به محمدرضا سامیان برای بازی در فیلم «بازسازی» رسید. جایزه بهترین صدای فیلم نیز به سامان شهامت و بهنیا یوسفی برای فیلم «تاکسیدرمیست» رسید.

دیپلم افتخار بهترین تدوین به مصطفی ربانی برای فیلم «روزی روزگاری سینما» رسید. جایزه این بخش به حمید نجفی راد برای فیلم «خودکشی به سبک نیچه» اهدا شد.

نجفی راد بعد از دریافت جایزه‌اش بیان کرد: من سال ۷۹ وارد انجمن شدم. این جایزه از آن جهت برای من جذاب است که اولین کسی که به من اعتماد کرد تا تدوین فیلمش را انجام دهم، زهره زمانی بود و آخرین نفری هم که به من اعتماد کرد آقای محمود کلاری هستند.

همچنین جایزه بهترین فیلمبرداری به علی طالبی برای فیلم «یوفو» تعلق گرفت و جایزه بهترین فیلم‌نامه‌ اقتباسی به پیام کردستانی برای فیلم «خودکشی به سبک نیچه» رسید.

در ادامه جایزه بهترین فیلم‌نامه به محمد منصوبی برای فیلم  «مدیر مدرسه» اهدا شد و جایزه بهترین فیلم کوتاه از نگاه ملی به محسن مجیدپور و محمد علیزاده‌فرد برای فیلم «شریف» تعلق گرفت. جایزه ویژه دبیر نیز به زهره صباغیان برای «اذان صبح به افق یزد» اهدا شد. همچنین جایزه ویژه هیات داوران به علی علیزاده برای «قوتار» رسید.

جایزه بهترین کارگردان فیلم داستانی به حمید حسینی و مهدی حسینی برای فیلم «یوفو» تقدیم شد.

بهروز شعیبی در ادامه به نیابت از داوران روی صحنه آمد و گفت: جشنواره در روزگار تلخی برگزار می‌شود اما امیدوارم کام فیلمسازان تلخ نشود. متنی را از هیات داوران می‌خوانم. در بخشی از این متن آمده بود: «این نخستین گردهمایی سینماگران پس از قتل مهرجویی و همسرش وحیده محمدی فر است. این درد را تسلایی نیست. اختتامیه جشنواره فرصتی است برای یاد کردن از او، او فیلم خوب ساختن را به سینمای ایران آورد و تنوع آثارش درسی است برای نسل‌های بعد که از تجربه اندوزی نترسند.»

جایزه بخش شاخه زیتون از نگاه رییس سازمان سینمایی به هاشم مسعودی و مجتبی احسانی برای فیلم «شورشی» رسید.

جایزه دیگر این بخش از نگاه رییس سازمان سینمایی به جهت نگاه زنانه به زهرا ترکمن‌لو برای «صونا» به موضوع رسید.

جایزه بهترین فیلم در بخش سینمای ایران به پیام کردستانی و بهمن رضائی برای فیلم «خودکشی به سبک نیچه» تعلق گرفت.

برگ زرین بهترین فیلم در بخش بین‌الملل به مبلغ ۲ هزار دلار به علی علیزاده برای فیلم «قوتار» از ایران تعلق گرفت.

در پایان جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران نیز با ۳۵۰۷ رای به فرهاد شنتیایی و سماع اسماعیلی‌دخت برای فیلم «مورچه» تعلق گرفت.

شنتیایی بعد از دریافت جایزه اش گفت: ممنونم که «مورچه» را دیدید. از تیم آقای آذرپندار تشکر می‌کنم چون جشنواره باشکوهی بود. امیدوارم این جایزه به فجر برگردد چون سینما بدون مخاطب فقط تکنولوژی است. از خانواده ام تشکر می‌کنم از مهدی قربانی هم ممنونم که اینقدر درخشان بازی کرد. از استادم سعید روستایی هم تشکر می‌کنم.

سعید نجاتی رییس کانون دانش‌آموختگان که متولی اخذ آرای مردمی بود گفت: ما سعی کردیم از آرا صیانت کنیم تا حتی یک رای جابه‌جا نشود البته فاصله‌ها هم بسیار نزدیک بود و نشان می‌دهد چهار پنج فیلم درجه یک داشتیم.

 


جدول فروش فیلم ها

عنوان
فروش (تومان)
 • فسیل
  292/117/270/510
 • هتل
  165/133/055/831
 • شهر هرت
  76/081/640/057
 • بچه زرنگ
  44/516/885/000
 • نارگیل۲
  21/032/199/670
 • گیج‌گاه
  13/362/836/500
 • جوجه تیغی
  5/953/740/000
 • هولیا
  5/182/415/250
 • عامه پسند
  4/376/171/000
 • حدود 8 صبح
  3/596/785/000
 • جنگل پرتقال
  2/176/332/500
 • سرهنگ ثریا
  1/454/528/000
 • اخت الرضا
  1/277/888/500
 • آهو
  219/112/500
 • چرا گریه نمیکنی ؟
  112/627/500