«من آنم که نشانی ندارد» در نگارخانه سهراب | پایگاه خبری صبا
امروز ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ساعت ۰۹:۰۱

«من آنم که نشانی ندارد» در نگارخانه سهراب

آناهیتا ابوترابی جدید‌ترین نقاشی‌هایش را با موضوع طبیعت به نگارخانه سهراب می‌برد.

به گزارش صبا، در نمایشگاهی با عنوان «من آنم که نشانی ندارد» که عصر جمعه ۱۲ آبان در نگارخانه سهراب گشایش می‌یابد، حدود ۲۴ اثرِ میکس مدیا از آناهیتا ابوترابی هنرمندِ نقاش روی دیوارهای این نگارخانه خواهد رفت.

ابوترابی با بیان اینکه مجموعه جدید او حاصل مواجهه‌اش با طبیعت است، درباره جزئیات این آثار گفت: این نمایشگاه دربرگیرنده آثاری از دو، سه سال گذشته و مشخصا از نیمه ۱۴۰۰ به بعد است؛ حدود ۲۴ اثر در ابعاد کوچک و بزرگ که در آن‌ها از فیگور فاصله گرفته‌ام و به طبیعت پرداخته‌ام، به گونه‌ای که نقشی از طبیعت در همگی آن‌ها دیده می‌شود.

این هنرمند نقاش که شیفته نقاشی کردن در محیط باز و طبیعت است، در توضیح بیشتر رویکرد خود در این مجموعه آثار اضافه کرد: من با رفتن به طبیعت، چنان احساسات ارزشمند و آشنایی را درک می کنم که در شهر و بین انسان‌ها به این درک و دریافت نمی‌رسم. از زیبایى طبیعت سرمست می‌شوم و طبیعت برایم معنایی عجیب دارد و مکانی بس عجیب‌تر است برای جدا شدن از هر آنچه آزارم می‌دهد و من را گیج می‌کند. در خلال این سال‌ها دریافته‌ام که این طبیعت نیست که به اصلاح و کمال نیاز دارد، بلکه این ماییم که نیازمند تغییر هستیم و باید خود را با آن وفق دهیم. من بر این باورم که باید در قبال طبیعت نیست شد و این، همان دلیل و راهی است که هنرمند باید به سراغ طبیعت برود.

به باور این نقاش، مراد از طبیعت، جامعیت خودانگیختگی یا خودجوشیِ چیزها و رهایی مطلق از تصنّعی بودن است. به این ترتیب هرگاه چیزها آزاد باشند که راه طبیعی خود را دنبال کنند، در کمال هماهنگی حرکت می‌کنند.

ابوترابی در نمایشگاه جدید خود، بر خلاف نمایشگاه سال گذشته‌اش در نگارخانه سهراب که آثارش فضایی اکسپرسیو داشت و مبتنی بر فیگور بود، به سمت سطوح نرم حرکت کرده و رنگ‌های تخت و بافت‌های نرم در این مجموعه برجستگی دارد.

آناهیتا (فاطمه) ابوترابی متولد ۱۳۵۷ در نیشابور، دیپلم ادبیات و لیسانس گرافیک از دانشکده فنی شریعتی است. او مدرس رسمی هنرستان‌های آموزش و پرورش (۱۳۷۸- ۱۳۸۸) و در حال حاضر عضو موسسه توسعه هنرهای تجسمی تهران و انجمن نقاشان ایران است. از سال ۱۳۹۵ در چندین نمایشگاه گروهی و انفرادی در ایران و خارج از ایران شرکت داشته است و آخرین نمایشگاه انفرادی او با عنوان «من آن دریای آرامم که در من فریاد همه توفان‌هاست» سال ۱۴۰۱ در نگارخانه سهراب برگزار شد.

علاقه‌مندان برای بازدید از نمایشگاه نقاشی‌های آناهیتا ابوترابی با عنوان «من آنم که نشانی ندارد» می‌توانند از جمعه ۱۲ تا ۲۳ آبان، به نگارخانه سهراب به نشانی خیابان سمیه، بین مفتح و رامسر، شماره ۱۴۲ مراجعه کنند.

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است