جزئیات سفر وزیر ارشاد به ۲ استان/ خبرهایی برای هنرمندان کردستان و خراسان جنوبی | پایگاه خبری صبا
امروز ۶ اسفند ۱۴۰۲ ساعت ۱۹:۰۸

جزئیات سفر وزیر ارشاد به ۲ استان/ خبرهایی برای هنرمندان کردستان و خراسان جنوبی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در روزهایی ۱۱ و ۱۲ آذرماه به استان‌های کردستان و خراسان جنوبی سفر کرد.

به گزارش صبا، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی طی ۲ روز گذشته به ۲ استان کشور سفر و از مکان‌های فرهنگی آن دیدن کرد.

او پنجشنبه ۱۱ آبان‌ماه به سنندج در استان کردستان رفت و بازدید از تالار مرکزی، بازدید از کتابخانه فردوسی، دیدار با هنرمندان، نشست با جبهه فرهنگی و نشست با اهالی فرهنگ و هنر با حضور رئیس جمهور ازجمله برنامه‌های این وزیر بود.

افزایش یکصد میلیاردی اعتبار مجتمع فرهنگی کردستان

وی درباره وعده ثبت انجمن دف زنی که از مصوبات سفر دور اول بود گفت: در سفر اول به کردستان به هنرمندان وعده دادیم انجمن دف زنی را ثبت‌ کنیم  و این امر فرآیندی داشت، از لحاظ آیین‌نامه‌، امکانش وجود نداشت اما این‌ وعده در آستانه سفر دوم رییس‌جمهور انجام شد و این یک‌ هدیه از طرف دولت به مردم کردستان است.

اسماعیلی درباره اهداف سفر سوم خود به کردستان ادامه داد: در این سفر هم به پیگیری مصوبات سفر اول می‌پردازیم و همچنین با اهالی فرهنگ و هنر دیدار خواهیم کرد. یکی از برنامه های ویژه رییس‌جمهور نیز در این سفر دیدار با اهالی فرهنگ و هنر در شهر سنندج است.

وزیر فرهنگ درباره وضعیت مجتمع فرهنگی کردستان که از مصوبات دور اول سفر به کردستان‌ بود تصریح کرد: ما در هر سفری که آمدیم  از طرح مجتمع فرهنگی بازدید کردیم و آخرین خبر این است که هفته‌ گذشته ۴۰ میلیارد تومان نقدینگی به این طرح تزریق شد. در سفر اول ۱۵۰ میلیارد تومان به این طرح اختصاص دادیم که ۹۰ میلیارد آن جذب شده است. برای سفر دوم هم ۹۰ میلیارد اختصاص دادیم‌ که با‌ پیگیری‌های انجام شده این مبلغ به ۱۹۰ میلیارد افزایش پیدا کرد.

وی افزود: این طرح، مجتمع بسیار خوبی است و افتتاح آن سنندج را به یکی از قطب‌های دارای زیرساخت‌های اصلی برای برگزاری رویدادهای مهم تبدیل خواهد کرد.

وزیر فرهنگ‌ در پایان درباره برگزاری نمایشگاه کتاب استانی گفت: برگزاری نمایشگاه کتاب استانی متوقف شده بود ولی در همین روزها شاهد برگزاری نمایشگاه کتاب آذربایجان شرقی هستیم و ما آمادگی برگزاری نمایشگاه کتاب استانی در کردستان‌ هم داریم. سنندج در سال گذشته به عنوان‌ پایتخت کتاب کشور انتخاب شده بود که این نشان دهنده ظرفیت‌های بالای سنندج در این حوزه است.

بازدید وزیر فرهنگ از روند تکمیل طرح تالار مرکزی سنندج

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ۲۵ خرداد امسال در سفر یک روزه به استان کردستان و در بازدید از پروژه تالار مرکزی سنندج این نوید را به مردم استان داد که تا قبل از پایان دولت سیزدهم این طرح به بهره برداری می‌رسد.

حالا در دومین سفر محمدمهدی اسماعیلی به این استان وی برای در جریان قرار گرفتن روند تکمیل این طرح در بدو ورود در محل این تالار حاضر شده و از نزدیک عملیات تکمیل را پیگیری کرد.

اسماعیلی در ادامه از نمایشگاه کاریکاتور ویژه هفته کتاب که در این محل برگزار شده نیز دیدن کرد. این کتابخانه سال ۱۴۰۰ با حضور وزیر فرهنگ افتتاح شد.

تجلیل از استاد عبدالرحمن غوثی پیشکسوت دف‌نواز کردستانی

با حضور محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و هیات همراه ضمن دیدار با هنرمند دارای درجه هنری عبدالرحمن غوثی، با اهدای لوح تقدیر از سال‌ها تلاش و کوشش این هنرمند عرصه موسیقی عرفانی قدردانی شد.

در ادامه گروه دف نوازی اخوان شهر سنندج به اجرای قطعه‌ای در حضور وزیر فرهنگ پرداختند.

دیدار چهره به چهره وزیر فرهنگ با مردم سنندج

محمدمهدی اسماعیلی در ادامه برنامه های خود در سفر به سنندج بین مردم حاضر و پاسخگوی درخواست‌های آنان شد.

محمدمهدی اسماعیلی در حاشیه سفر کردستان در پاسخ به درخواست نویسنده‌ای که در دیدار چهره به چهره با وزیر فرهنگ مسئله خود را مطرح کرده بود، گفت: در این سفر رییس صندوق هنر همراه بنده است. مشکل ایشان را حل کنید.

وزیر فرهنگ در ادامه از کتابخانه‌ای با قدمت بیش از نیم قرن در سنندج بازدید کرد.

محمدمهدی اسماعیلی در نشست هم اندیشی با اعضای جبهه فرهنگی استان کردستان گفت: استان فرهنگی و هنری کردستان به رغم تنوع فرهنگی همچون رنگین کمانی از تفاوت‌ها زیر چتر واحد با هویت بالادستی قوی هزاران سال همزیستی در کنار هم را نمایندگی می‌کند.

وی افزود: این استان با خون هزاران شهید از مهاجرین و انصار و شهید بروجردی ها به این جایگاه رفیع رسیده است و در حال حاضر از استان هایی با ظرفیت های تعالی فرهنگی و آماده رسیدن به رشد اقتصادی مورد نظر است.

پیشرفت ۸۰ درصدی طرح مجتمع فرهنگی و هنری کردستان

محمدمهدی اسماعیلی در سفر استانی به کردستان در نشستی با هنرمندان استان با بیان این مطلب افزود: از هنرمندان استان که در دوازدهم ربیع‌الاول در هفته وحدت با حضور میدانی چندهزار نفری خود حماسه بزرگی را خلق کردند، قدردانی می کنیم و آن‌ها یک فضای پرشور و سروری ایجاد کردند و با حضور قوی‌شان دشمنان نظام را مایوس کردند.

وی درباره وضعیت تکمیل بزرگ‌ترین مجتمع فرهنگی‌و‌هنری این استان گفت: این طرح ۲۰ سال پیش شروع شده ولی در ۲ سال اخیر ما ۸۰ درصد آن را آماده کردیم. من برای سومین بار از این طرح بازدید کردم، مجموعه بی‌نظیری است و در بهترین نقطه شهر و در حال حاضر در ۶ بخش همزمان درحال پیشرفت است.

اسماعیلی گفت: ۶ طرح در ۶ شهرستان استان در حال تکمیل است که انشالله چهار طرح آن در روزهای آینده به بهره‌برداری خواهد رسید و اتفاق مهمی برای استان کردستان رقم خواهد خورد.

وزیر فرهنگ درباره حمایت از انجمن‌های فرهنگی و هنری تصریح کرد: تا پایان سال به انجمن‌های فرهنگی‌و‌هنری استان مبلغ یک میلیارد تومان برای بهسازی و تقویت تولید محتوا تعلق خواهد گرفت.

وی تاکید کرد: موضع ما در دولت تصدی گری نیست و وظیفه ما تسریع، تشویق و حمایت است و حلقه‌های میانی که بخش عمده آن شامل انجمن‌ها و جبهه‌های انقلابی است باید تصدی گری امور را در دست بگیرند.

سفر به بیرجند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین روز گذشته ۱۲ آذرماه به خراسان جنوبی و شهر بیرجند سفر کرد. بازدید از روند تکمیل طرح تالار بزرگ بیرجند، حضور در جلسه هم‌افزایی دستگاه های فرهنگی شهرستان بیرجند، دیدار با اهالی فرهنگ و رسانه و فعالان حوزه قرآن، بازدید از نمایشگاه هفته فرهنگی استان، حضور در آیین اختتامیه این نمایشگاه، حضور در منزل شهید رئوفی فر و دیدار با خانواده این شهید برنامه‌های سفر وزیر فرهنگ له این شهر بود.

بیرجند به سرعت در حال طی کردن  مسیر پیشرفت است

محمدمهدی اسماعیلی در بدو ورود به شهرستان بیرجند گفت: در آغاز به کار دولت بیش از ۵۰۰ طرح نیمه کاره پیش روی ما بود که امروز بخش مهمی از آن‌ها فعال شده است. عزم دولت در ادامه راه بر اتمام طرح های است که ۴۰ تا ۵۰ درصد پیشرفت داشته اند. در این سفر ضمن بازدید از روند تکمیل طرح های نیمه تمام جلساتی برای جمع بندی خواهیم داشت.

بازدید وزیر فرهنگ از طرح تالار مرکزی بیرجند

طرح تالار مرکزی شهرستان بیرجند به صورت فیزیکی هفت درصد پیشرفت داشته است. این طرح سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرده است و تا سال ۹۲ حدود هفت میلیارد تومان در آن بازه هزینه کرد این طرح بوده است.

وزیر فرهنگ در بازدید از این طرح گفت: این طرح نیاز استان است و به صورت جدی برای به سرانجام رسیدن آن پیگیری های لازم را داریم.

جلسه هم افزایی دستگاه های فرهنگی خراسان جنوبی با حضور وزیر فرهنگ

محمدمهدی اسماعیلی در این جلسه گفت: دهه نود در عرصه فرهنگ دچار مشکلات بسیار بودیم؛ یک‌ جریان در داخل دولت تلاش می‌کرد که حکمرانی فرهنگی را از حاکمیت بگیرد. برای مثال در سال ۱۳۸۴ کل اقتصاد کتاب ۲۵۰ میلیارد تومان بود و وزارت فرهنگ ۸۰ میلیارد برای مدیریت حوزه کتاب در اختیار داشت ولی در سال ۱۴۰۰ اقتصاد کتاب هشت هزار و پانصد میلیارد تومان بود و وزارت فرهنگ ۳۰ میلیارد برای مدیریت کتاب در اختیار گذاشت.

اسماعیلی در ادامه درباره اختتامیه جشنواره بازی‌های رایانه‌ای گفت: بنیاد بازی‌های رایانه‌ای که از بخش‌های وزارت فرهنگ است، روز گذشته جشن یک‌و‌نیم میلیون نفری برای بازی‌های رایانه ای را برگزار کرد و من هم از طریق شبکه‌های مجازی با حاضران این آیین صحبت‌ کردم. در این آیین تاکید شد که در حال ترویج بازی‌های رایانه‌ای ایرانی هستیم و مصوب کردیم سالی ۱۰ تا  ۱۵ بازی پرجذابیت ایرانی تولید شود.

وی ادامه داد: دولت انقلابی و مردمی اساس کارش را در حوزه فرهنگ قرار داده است. سال اول شروع کار دولت به بنده می‌گفتند تمام توان جبهه انقلاب برای تولید سینمایی سالی پنج فیلم است ولی ما امسال بیش از ۲۰ فیلم خوب تولید کرده‌ایم.

اسماعیلی درباره فعالیت حوزه های دیگر فرهنگی تصریح کرد: در حوزه سرود ما چهار هزار گروه سرود در مساجد تشکیل دادیم. در حوزه فعالیت‌های قرآنی که از حوزه‌های اصلی کار ما است در کل کشور ۱۲ هزار مربی قرآنی پرورش دادیم.

اسماعیلی تصریح کرد: ما‌ معتقدیم کاراصلی ما بازگشت مردم به مساجد است و رونق کانون‌های فرهنگی‌ و‌ هنری در همین راستا آیین‌نامه‌ای را تهیه کردیم که وظایف همه دستگاه‌ها در حوزه قرآنی مشخص باشد. این امر یک‌مساله حاشیه‌ای نیست بلکه زیربنای اصلی انقلاب اسلامی است.

خبرهای وزیر فرهنگ در دیدار با اصحاب فرهنگ، هنر، رسانه و فعالان حوزه قرآن و مسجد استان خراسان جنوبی

وزیر فرهنگ در این دیدار گفت: تجهیز مراکز فرهنگی و هنری در بیرجند و سایر شهرستان‌ها به زودی با تخصیص اعتبارات صورت خواهد گرفت به زودی منظور در چند ماه آینده است. تجهیز کارگاه‌های هنرستان‌ها نیز در دستور کار قرار گرفته است و به زودی انجام می‌شود.

اختتامیه هفته فرهنگی خراسان جنوبی با حضور وزیر فرهنگ و جمعی از هنرمندان

نمایشگاه هفته فرهنگی استان خراسان جنوبی از دهم آبان در فرهنگسرای شهر بیرجند برپا شد و آیین اختتامیه آن با حضور وزیر فرهنگ، هیات همراه و مسئولان استانی و هنرمندان به انجام رسید.

دیدار چهره به چهره وزیر فرهنگ با غرفه‌داران نمایشگاه دستاوردهای هفته فرهنگی خراسان‌جنوبی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شامگاه ۱۲ آبان از نمایشگاه دستاوردهای هفته فرهنگی خراسان‌جنوبی در فرهنگسرای مرکز استان بازدید کرد.

نمایشگاه دستاوردهای هفته فرهنگی در قالب ۲۳ غرفه و ۲ سیاه‌چادر از دهم تا سیزدهم آبان در محل فرهنگسرای شهر بیرجند دایر شده است.

در این نمایشگاه چادرهای عشایری، لباس‌های بومی و محلی، توانمندی‌های صنایع‌دستی استان و اجرای زنده صنایع‌دستی، معرفی جاذبه‌های تاریخی، گردشگری و صنایع‌دستی و مشاهیر و … به نمایش گذاشته شده است.

محمدمهدی اسماعیلی همچنین در آیین پایانی هفته فرهنگی خراسان جنوبی گفت: برگزاری هفته فرهنگی برای آشنایی جوانان با مفاخر استان ایده بسیار خوبی است. از طریق این این رویداد جوانان با مفاخر استان خود آشنا می‌شوند و مفتخر به گذشته خود و امیدوار نسبت به آینده می‌شوند‌.

اسماعیلی تاکید کرد: فلسفه چنین رویدادی رساندن این پیام به آینده سازان است که از چه گنجینه ی بزرگی بهره‌مند هستند و باید میراث‌دار چه حوزه فرهنگی متعالی باشند.

وزیر فرهنگ درباره وضعیت هنرستان‌های این استان گفت: انشالله بتوانیم در پایان این دوره چهارساله در تمام شهرستان‌ها هنرستان دخترانه و پسرانه داشته باشیم. هنرستان دخترانه در حال حاضر دایر است و به زودی هنرستان‌ پسرانه هم دایر خواهد شد.

در بخش انتهایی آیین اختتامیه هفته فرهنگی خراسان جنوبی به تجلیل هنرمندان استان و هنرمند پیشکسوت داریوش ارجمند پرداخته شد.

همچنین رونمایی از کتاب «هنرمردان خدا» اثر استاد حسین یوسفی پیرامون زندگینامه ۲۵ شهید هنرمند استان خراسان جنوبی و کتابت قران به خط نستعلیق اثر استاد نیک‌بین و رونمایی از نماهنگ سید سپاه خراسان اثری از حاج صادق اهنگران در مدح سردار شهید هنرمند سیداحمد رحیمی در بخش پایانی برنامه انجام شد.

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است


جدول فروش فیلم ها

عنوان
فروش (تومان)
 • فسیل
  320/309/513/010
 • هتل
  262/780/687/831
 • شهر هرت
  77/541/914/557
 • هاوایی
  68/616/011/000
 • بچه زرنگ
  61/222/898/810
 • ویلای ساحلی
  57/452/664/500
 • ورود خروج ممنوع
  28/692/812/000
 • نارگیل2
  26/927/875/670
 • گیج‌گاه
  15/828/491/000
 • جوجه تیغی
  12/363/100/000
 • مسافری از گانورا
  11/562/163/000
 • عامه پسند
  6/777/083/500
 • حدود 8 صبح
  5/872/460/000
 • جنگل پرتقال
  2/942/064/500
 • ضد
  2/567/304/500
 • روشن
  489/557/500
 • توچال
  308/907/500
 • خورشید آن ماه
  184/359/000
 • پدران
  46/020/000
 • رویای کاغذی
  37/570/000