شبکه «پنج» به «تهران» تغییر نام داد/ بازیابی هویتی شبکه

به گزارش صبا و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سیما، معاون سیما در مراسم تکریم و معارفه مدیران شبکه تهران ضمن قدردانی از حضور شهردار تهران، رئیس شورای شهر، معاونان استانداری و شهرداری تهران، مدیران و همکاران این شبکه گفت: برای ما در رسانه ملی بسیار مهم است که در مراسم تکریم و معارفه مدیران سابق و جدید شبکه تهران حضور دارید.

وی با اشاره به این که شبکه تهران در دوره‌ای با محتوا و رویکرد اقتصادی درباره زمانی تحت عنوان شبکه پنج و در مقطعی به عنوان شبکه تهران در رسانه ملی فعالیت کرده است، گفت: این شبکه در دوره‌های مختلف ماموریت‌های متفاوتی را تجربه کرده است و همین امر هم موجب نامشخص بودن هدف در ماموریت آن شد و یک بلاتکلیفی را به شبکه تحمیل کرده بود و مخاطب دقیقا نمی‌دانست شبکه چه رویکردی را دنبال می‌کند.

برمهانی ادامه داد: پس از بررسی‌های کارشناسی و ارزیابی‌های صورت گرفته، تصمیم گرفته شد این شبکه، شبکه‌ای با مختصات شهر تهران باشد تا با هدف‌گذاری دقیق و شفاف بتواند ماموریت‌های تعریف شده را انجام دهد.

نماینده رئیس رسانه ملی در امور سیما خاطرنشان کرد: ترویج گفتمان انقلاب اسلامی، سبک زندگی ایرانی اسلامی، توجه به مسائل شهروندی و کمک به رفع مسائل و مشکلات ناشی از شهرنشینی، معرفی و شناساندن ظرفیت‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی پایتخت از مواردی است که انتظار می‌رود با تغییر رویکرد شبکه پنج به شبکه تهران بیش‌تر از گذشته مورد توجه قرار گیرد.

برمهانی ادامه داد: امیدواریم این تغییر رویکرد با حمایت‌ها و کمک‌های ویژه‌ای از طرف مسئولان شهری و استان تهران صورت پذیرد تا بتواند ماموریت و رسالت خود را به شایستگی انجام دهد.

معاون سیما ضمن قدردانی از اشناب مدیر سابق شبکه خاطرنشان کرد: او از تجربه و سواد رسانه‌ای بالایی برخوردار است و در دوره مدیریت‌اش خدمات ارزشمندی را به ثمر رساند.

برمهانی همچنین ضمن آرزوی موفقیت برای محمدباقر اعلمی مدیر جدید شبکه تهران گفت: اعلمی آشنا به روابط استانی و شهری است و مقتضیات و ظرفیت‌های آن را به خوبی می‌شناسد و انتظار می‌رود با این تغییر رویکرد، ماموریت و اهداف شبکه تهران را به شایستگی به منصه ظهور برساند.

معاون سیما در پایان سخنان خود بیان کرد: وظیفه خود می‌دانم از شهدای این روزهای غزه که خون‌شان تقدیم درخت تناور و برومند مقاومت شد، یادی کنم و ان‌شالله که به زودی خبر نابودی رژیم صهیونیستی را بشنویم.

وی تاکید کرد: این مقاومت و حصری که هر روز در حال تنگ شدن است روزهای مهمی برای جبهه مقاومت است و ما اهالی رسانه باید هر آن چه که در توان‌مان است برای پیروزی جبهه حق علیه باطل به کار بندیم.

نقش ممتاز رسانه در ترغیب مردم به مشارکت در امور شهر

در ادامه علیرضا زاکانی شهردار تهران نیز با اشاره به اهمیت موضوع تهران و شبکه تهران گفت: اشناب خدماتی شایانی ارائه و افتخاراتی در طول خدمتش در شبکه تهران خلق کرد. اعلمی هم باافتخار این مسیر را دنبال خواهد کرد و برای هر ۲ آرزوی توفیق دارم.

وی ادامه داد: تهران به تعبیر رهبر انقلاب خودش یک کشور است و آثارش علاوه بر نقاط مختلف کشور، فرای مرزهای جغرافیایی نیز رخ‌نمایی می‌کند.

شهردار تهران، تهران را قلب سیاسی نظام اسلامی‌ با قدمت 237 ساله پایتختی ایران دانست و ضمن تاکید بر ضرورت تبدیل آن به الگویی برای نیل به اهداف تمدنی اسلام که نمایانگر معنویت، عدالت، آزادی، استقلال، پیشرفت و پرچم‌داری علم و دانش باشد، گفت: در این صورت است که نمی‌توانند ما را به‌ دروغ متهم به ناکارآمدی کنند. لذا کار سختی بر عهده همه ماست که بتوانیم ظرفیت تحقق شعارهای انقلاب را در تهران و براساس مظروفی درست و با عقلانیت بالا پیاده کنیم.

زاکانی تصریح کرد: تحقق این مهم جز برمدار و اندیشه مبارک انقلاب، تبعیت از رهبری و مشارکت مردم میسر نخواهد شد. مردم باید میدان‌دار امر باشند و خودشان را متولی تغییر و تحول بدانند. ما معتقدیم تحول را جز در متن جامعه و همراهی مردم نمی‌توان رقم زد و حتما عناصر فعال در شهر در همه ابعاد مسئولیت‌های بزرگی دارند.

وی در ادامه مروری بر جزئیات اجرای طرحی با عنوان «من شهردارم» و جلب مشارکت‌های مردمی در این زمینه داشت و اظهار کرد: جنس مدیریت مشارکتی یک الگو و مسیر است و مردم اگر مجاب نشوند با ما مشارکت نخواهند کرد. در این میان نقش رسانه بسیار ممتاز است به‌ نحوی‌ که بتواند رضایت مردم را جلب و کام‌شان را شیرین کند تا امکان همراهی آن‌ها در گام‌های اول و سپس میدان‌داری کار فراهم ‌شود.

شهردار تهران افزود: رسانه در کوچه‌ پس‌کوچه‌های شهر بگردد و آنچه نیاز شهروندان است اما به‌ غفلت مورد بی‌توجهی قرار گرفته است، برجسته کند و در کنار بیان هنرمندانه خدمات، ذکر نیازها و مجموعه تلاش‌ها، فرهنگ‌‌سازی کرده است و مردم را تشویق به مشارکت کند.

زاکانی در خاتمه سخنانش اظهار کرد: امیدوارم دست‌ به‌ دست همدیگر دهیم و اسباب امیدواری و رضایت مردم را فراهم کنیم و از آنچه باعث ناامیدی است، اجتناب کنیم. به مدیر جدید شبکه تهران خوش‌آمد می‌گویم و امید است گام‌های بلندی در مسیر خدمتگزاری بی‌منت و حرکت در مسیر تحول و پیشرفت جامعه با کمک همدیگر برداریم.

تلاش برای اطلاع‌رسانی به‌موقع و نمایش هوشمندانه دستاوردها

سعید اشناب مدیر سابق شبکه تهران که سخنران بعدی این مراسم بود ضمن قدردانی از معاون سیما و انتخاب اعلمی‌ برای شبکه تهران، به رویکرد مدیریتی این شبکه طی چهار سال و اندی گذشته اشاره کرد و گفت: سوال ابتدایی ما برای تعریف مأموریت و راهبرد شبکه پنج در ابتدای کار این بود که ما چه تفاوتی با شبکه‌های یک، دو و سه داریم و با اطمینان به این پاسخ رسیدیم که تهرانی هستیم و این وجه تمایز ما با دیگر شبکه‌هاست.

وی افزود: تقریبا با این شعار که هیچ کاری در حیطه مسئولیت و توان ما در تهران نباید روی زمین بماند، چند سیاست مهم را در دستور کار قرار دادیم؛ نخست اطلاع‌رسانی و آگاهی‌دهی به مردم در مواردی چون وقوع سیل، زلزله و کرونا بود. دوم آنکه واسطه‌ای بین مردم و مسئولان شهری باشیم و باور داشتیم که حتما بعد از رفع مشکل از مسئول مربوطه تجلیل و نتیجه را به مردم اعلام و احساس امید را منتقل کنیم.

اشناب با اشاره به تلاش برای اطلاع‌رسانی به‌ موقع و نمایش هوشمندانه دستاوردها گفت: از همکاران خوبم در شبکه که مومن بودند و به مبانی انقلاب اعتقاد داشتند و این خصیصه مهم منجر به به‌روز خلاقیت در برنامه‌ها می‌شد قدردانی می‌کنم و بابت کاستی‌ها حلالیت می‌طلبم.

توجه ویژه به شهرستان‌های استان تهران در شبکه

در ادامه این آیین، محمدباقر اعلمی مدیر جدید شبکه تهران گفت: ابتدا لازم می‌دانم از حسن اعتماد رئیس و معاون سیمای رسانه ملی قدردانی کنم. در دوره تحولی قرار داریم و بازیابی هویتی این شبکه امری ضروری بود که اکنون محقق شد.

وی افزود: همکاران در گذشته زحمات فراوانی متقبل شدند اما تغییر چند باره هویتی شبکه بر اقداماتش سایه افکنده بود و حالا که عنوان شبکه به نام «تهران» برگشته است، ظرفیت بزرگی برای ما ایجاد می‌کند که بتوانیم با همکاری مدیران استانی و شهری اقدامات درخوری انجام دهیم.

مدیر شبکه تهران معرفی رویش‌های جدید انقلاب، کمک به ترمیم آسیب‌های اجتماعی و سایر معضلات شهری و معرفی پیشرفت‌ها و دستاوردها را از سیاست‌ها و برنامه‌های مهم این شبکه دانست و عنوان کرد: در دوره جدید معرفی پیشرفت‌ها و دستاوردها قطعا جایگاه خاصی خواهد داشت. شاید در ادوار مختلف در تبیین وقایع مهم تاریخ معاصر پایتخت کم‌کاری کرده‌ایم که باید آن را جبران کنیم.

اعلمی در پایان از توجه ویژه به معرفی خدمات شهری نیز خبر داد و عنوان کرد: هدف‌گذاری جدید ما حضور پررنگ شهرستان‌های استان تهران در شبکه تهران است و آن‌ها باکس ثابتی خواهند داشت. همچنین اچ‌دی‌سازی شبکه موضوعی بااولویت است و امیدواریم همه ظرفیت‌های شهری نیز پای کار بیایند تا بتوانیم این دستاورد مهم را محقق و در دهه فجر رونمایی کنیم.

در این آیین علاوه بر حضور همکاران و مدیران معاونت سیما و شبکه‌های مختلف، سید عباس جوهری معاون سیاسی و اجتماعی و محسن نایبی معاون امنیتی و انتظامی استانداری تهران و محمدامین توکلی‌زاده معاون اجتماعی فرهنگی شهرداری تهران نیز حضور داشتند.