چه کسی «ملکه آلیشون» را دوست دارد؟ | پایگاه خبری صبا
امروز ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ساعت ۱۷:۰۷

چه کسی «ملکه آلیشون» را دوست دارد؟

فیلم با رنگ و لعاب و جذابیت بصری قصد دارد مخاطبان را به خود جلب نماید که در این زمینه تقریبا موفق بوده است. اما ریتم کند داستان، دوبله و صداگذاری ضعیف و نپرداختن به عمق در شخصیت‌ها و روایت‌ داستانی با ساختار قصه در قصه مانع از آن می‌شود که فیلم بتواند در هدف خودش يعني تاثیرگذاری بر مخاطبان خودش موفق باشد.

به گزارش خبرنگار سینماصبا، فیلم «ملکه آلیشون» نخستین فیلم ابراهیم نوآور است که در هفتمین روز جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد. فیلم در فضایی فانتزی و در ژانر کودک و نوجوان ساخته شده است و پیش از این در جشنواره فیلم اصفهان نیز به نمایش درآمده است.
فضای فانتزی فیلم و ترکیب نماهای انسانی و انیمیشن، قصد دارد دارای وجوه آموزشی برای کودکان در زمینه طبیعت و محیط زیست باشد.
شروع قصه با دو دختر نوجوان است که باید کتابی را به دست آورند و با خواندن آن کتاب، داستان پسرکی به نام آدور را بدانند. ساختار قصه در قصه ابتدای فیلم بدون آن که لزوم خاصی داشته باشد، باعث می‌شود که مخاطب کودک و نوجوان دیر به موضوع اصلی برسد.
از سوی دیگر باید در نظر داشت هر چند که فیلمنامه‌های داستانی این ژانر لزوما نباید دارای ساختار سه پرده‌ای باشد ولی به هر حال فیلم باید دارای قلابی برای ورود به ماجرا باشد. هر چند داستان می‌خواهد از طریق شخصیت‌پردازی و مواجهه آدور با ملکه آلیشون به طرح افکندن بپردازد اما بدون تردید مخاطبان کم سن و سال نیز نیاز به دلایلی دراماتیک برای دنبال کردن داستان دارند و این دلیل بسیار دیر به دست می‌آید.
طراحی صحنه فیلم «ملکه آلیشون» در ترکیب با نماهای انیمیشن و همچنین طراحی شخصیت‌های فانتزی را می‌توان نقطه قوت فیلم به شمار آورد. فیلم با رنگ و لعاب و جذابیت بصری قصد دارد مخاطبان را به خود جلب نماید که در این زمینه تقریبا موفق بوده است.
اما ریتم کند داستان، دوبله و صداگذاری ضعیف و نپرداختن به عمق در شخصیت‌ها و روایت‌ داستانی با ساختار قصه در قصه مانع از آن می‌شود که فیلم بتواند در هدف خودش یعنی تاثیرگذاری بر مخاطبان خودش موفق باشد.
از این روست که فیلم به رغم تلاش‌های چندین ساله تیم تولید و با وجود قصه‌ای جهانی و دغدغه‌مند نسبت به طبیعت فارغ از مکان و زمان نتوانسته موفقیت لازم را کسب کند و یکی از فیلم‌های ضعیف جشنواره به شمار می‌آید.

*سحر ناسوتی

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است