فیلم‌های جشنواره فجر امسال، بسیاری را روانه سینماها می‌کند | پایگاه خبری صبا
امروز ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ساعت ۰۸:۲۳

فیلم‌های جشنواره فجر امسال، بسیاری را روانه سینماها می‌کند

از «مجنون» تا «معجزه‌پروین»، از «پرویز خان» تا «صبح اعدام»، از «احمد» تا «آسمان غرب»، از «قلب رقه» تا «آبی روشن»، از «آپاراتچی» تا «تمساح خونی»، از «باغ کیانوش» تا «دروغ‌های زیبا»، همگی فیلم‌هایی بودند که طیف‌های سنی مختلف و سلایق گوناگون را می‌توانند در سال ۱۴۰۳، راهی سینماها کنند و از این جهت، سال آینده، سال پررونقی برای سینما و مردم خواهد بود.
به گزارش صبا، چهل و دومین جشنواره‌ فیلم فجر، یکی از متنوع‌ترین دوره‌ها از نظر گونه (ژانر) بود و از این جهت، توانست ذائقه‌های مختلف را با خود همراه کند. کمتر دوره‌ای را خاطرم هست که هم فیلم دفاع مقدس در جشنواره باشد، هم ورزشی، هم تاریخی، هم طنز و هم زندگی‌نامه (بیوگرافی). از این جهت، چهل و دومین جشنواره‌ فجر، نمره‌ بالایی می‌گیرد.
حضور فیلم اولی‌ها در این دوره نیز جلب توجه می‌کرد و نویدبخش حضور نسل جدیدی از فیلم‌سازان حرفه‌ای در سینمای ایران است.
ک خاطره‌ کم‌نظیر در جشنواره‌ چهل و دوم رقم خورد؛ حال و هوای جشنواره‌ امسال، آمیخته شده بود با حضور تیم ملی فوتبال ایران در جام ملت‌های آسیا و تماشای دیدار ایران_ژاپن و ایران_قطر در برج میلاد در کنار اهالی سینما، منتقدان و خبرنگاران و شور و هیجان هزاران نفر در کنار هم که خاطراتی ماندگار و تلخ و شیرین در ذهن همه‌ ما ثبت کرد.
نکته‌ جالب‌تر این بود که دقیقا دو روز بعد شکست ایران مقابل قطر، شبیه همین هیجان‌ها حین تماشای فیلم جذاب «پرویز خان»، دوباره در سالن همایش‌های برج میلاد حاکم شد. اتفاقا در فیلم «پرویز خان»، سوژه‌ محوری فیلم، دیدار ایران و کویت در دوحه‌ قطر بود و از این جهت، شباهت‌های عجیبی بین این بازی‌ها برقرار بود، بین چهارشنبه و جمعه و شاید بتوان گفت، غلظت شدید کام تلخ برج‌نشینان جشنواره در چهارشنبه، جمعه بعد تماشای «پرویز خان»، رقیق‌تر و کمی شیرین‌تر شد.
از «مجنون» تا «معجزه‌پروین»، از «پرویز خان» تا «صبح اعدام»، از «احمد» تا «آسمان غرب»، از «قلب رقه» تا «آبی روشن»، از «آپاراتچی» تا «تمساح خونی»، از «باغ کیانوش» تا «دروغ‌های زیبا»، همگی فیلم‌هایی بودند که طیف‌های سنی مختلف و سلایق گوناگون را می‌توانند در سال ۱۴۰۳، راهی سینماها کنند و از این جهت، سال آینده، سال پررونقی برای سینما و مردم خواهد بود. مردمی که با نگاه‌های مختلف، می‌توانند لااقل یکی دو فیلم محبوبشان را روی پرده‌ی نقره‌ای، تماشاگر باشند و از سینمای ایران، در سینماهای ایران، در کنار خانواده‌هایشان، لذت ببرند.
*نیلوفر امینی‌فر

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است