بسته پشتیبان «درسنامه آشنایی با فرهنگ و معارف دفاع مقدس» رونمایی شد | پایگاه خبری صبا
امروز ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ساعت ۱۷:۳۱
در هشتمین جلسه هیأت امنای موسسه بهداری رزمی دفاع مقدس

بسته پشتیبان «درسنامه آشنایی با فرهنگ و معارف دفاع مقدس» رونمایی شد

بسته پشتیبان «درسنامه آشنایی با فرهنگ و معارف دفاع مقدس» ویژه دانشجویان علوم پزشکی رونمایی شد.

به گزارش صبا به نقل از روابط عمومی موسسه بهداری رزمی دفاع مقدس و مقاومت، هشتمین جلسه هیأت امنای موسسه بهداری رزمی دفاع مقدس با حضور سردار سرلشکر «سید یحیی رحیم صفوی» رئیس هیات مدیره و اعضای هیات مدیره، «یونس پناهی» معاون تحقیقات وزیر بهداشت، دکتر «محمد رئیس‌زاده» معاون تحقیقات وزیر بهداشت، «پیرحسین کولیوند» رئیس جمعیت هلال احمر و جمعی از مقامات در ساختمان صلح، هلال احمر برگزار شد.

سردار نصرالله فتحیان مسئول موسسه بهداری رزمی دفاع مقدس و مقاومت با بیان اینکه ۴۰ سال پیش در چنین روزی دو حماسه‌ بزرگ بهداری دفاع مقدس با شهادت جمعی از کادر پزشکی سپاه در بیمارستان صحرایی خاتم الانبیا در عملیات خیبر که ششم اسفند ۱۳۶۲ صورت گرفت، رخ داده است، گفت: شهید محمدعلی رهنمون، شهید شیرمحمدی و شهید خداپرست از همرزمان ما در این حماسه‌ها بودند که به شهادت رسیدند.

مسئول موسسه بهداری رزمی دفاع مقدس و مقاومت در ادامه توضیحاتی درباره شکل‌گیری این موسسه ارائه کرد و سپس گزارشی از عملکرد فعالیت‌های سال‌ ۱۴۰۲ داد و گفت: در بخش آموزش و پژوهش هفت بسته پشتیبانی صوتی و تصویری برای دانشجویان آماده شده است، برگزاری اولین همایش علم و فناوری در دانشگاه تهران، عضویت فعال در دانشگاه مالک اشتر، راه‌اندازی دبیرخانه همایش‌های علمی، چاپ چهار کتاب چهارجلدی ماخذشناسی سلامت دفاعی؛ چاپ کتاب نقش آب در سلامت عملکرد به توصیه شهید سلیمانی، چاپ اولین کتاب خاطرات پزشکی، راه‌اندازی کتابخانه پزشکی، برگزاری همایش‌های دانشجویی، برنامه‌ریزی برای برگزاری همایش سلامت دفاعی با رویکرد تجارب دفاع مقدس و مقاومت، ساماندهی و تنظیم تمامی مستندات و آرشیو، چاپ کتاب «زهره حریف ماه شد»، تولید مستند «آرامش در آتش» درباره جنایت رژیم صهیونیستی در غزه، تولید مستند «گزارش یک عیادت» مربوط به بازدید ۱۹ ساعته رهبر انقلاب از بیمارستان‌های جنگ از جمله اقدامات موسسه در یک سال گذشته است.

سردار فتحیان اقدامات میزهای سازمانی را مورد اشاره قرار داد و ادامه داد: وزارت بهداشت از ۳۰ برنامه این موسسه حمایت کرده است. براساس تفاهم صورت گرفته ارتش، بازسازی و نوسازی بیمارستان صحرایی ۵۲۷ سومار را انجام داد. برگزاری همایش تجلیل از یکصد شهید جانباز و پیشکسوت و ثبت و ضبط ۱۶ هزار ۴۲۹ پرونده درمانی اسرای عراقی توسط بهداری نزاجا، ثبت اقدامات درمانی پایگاه‌های وحدتی، دزفول و ایجاد ۳۹ کلیپ از دیگر اقداماتی است که در این مجموعه انجام شد.

در ادامه، پس از پخش قطعه موسیقی «سپید جامگان» با آهنگسازی حبیب خزایی‌فر که توسط موسسه بهداری رزمی دفاع مقدس و مقاومت تولید شده بود؛ بسته پشتیبان «درسنامه آشنایی با فرهنگ و معارف دفاع مقدس» ویژه دانشجویان علوم پزشکی با تدوین ۴ فصل‌ بهداشت و پیشگیری از بیماری‌ها؛ پشتیبانی دارویی و تجهیزات پزشکی؛ انتقال خون و فرآورده‌های خونی و ادبیات مقاومت در نظام سلامت رونمایی شد.

 

کنگره ۲۵۰۰ شهید امدادگر سال ۱۴۰۳ با کیفیت برگزار می‌شود

در ادامه این مراسم، پیرحسین کولیوند رئیس جمعیت هلال احمربیان کرد: جرقه برگزاری کنگره ۲۵۰۰ بعد از کنگره شهدای داروساز توسط سردار فتحیان به ما پیشنهاد داده شد.

او با تاکید براینکه کمیته‌های مختلف این کنگره با مسئولیت دکتر یعقوب سلیمانی در هلال احمر دنبال می‌‌شود، گفت: برنامه‌ریزی این کنگره درحال انجام است و برای اینکه کیفیت کنگره بالا باشد، این کنگره در هفته بسیج در سال ۱۴۰۳ برگزار خواهد شد.

رئیس جمعیت هلال احمر با بیان اینکه یادواره‌های این رویداد در مشهد، گیلان، هرمزگان و برخی دیگر از دیگر استان‌ها برگزار شده است، گفت: ما از این کنگره دو هدف داریم؛ اولا گرامی‌داشت یاد شهدا و دوم انتقال پیام شهدا است.

کولیوند استقبال اعضای هلال احمر از مناسبت‌های ملی و مذهبی را بی‌نظیر توصیف کرد و با بیان اینکه تمام اعضای ما با برگزاری پویش‌های مختلف آمادگی حضور با شکوه در انتخابات را اعلام کرده‌اند، تصریح کرد: در همین راستا موضوع راهیان نور را با ۱۰ هزار نفر از هفته پیش در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی را آغاز کردیم.

او به مراسم تحلیف نیروهای هلال احمر اشاره کرد و با تاکید براینکه امسال برای سومین سال متوالی این مراسم ۱۶ اسفند را در شلمچه برگزار خواهد شد، گفت: معتقدیم کنگره ۲۵۰۰ شهید امدادگر که یک اتفاق بین‌المللی است و جریان مقاومت را دربرمی‌گیرد، یک اتفاق ویژه خواهد شد. همیشه جلسات شهدا خوب می‌شود و نسل جدید و جوان نیازمند به این مطالب هستند.

رئیس جمعیت هلال احمر به سرفصل‌های تدوین شده بهداری رزمی در دوران دفاع مقدس اشاره کرد و با بیان اینکه این مسئله می‌تواند یک الگو و سند بالادستی برای جمعیت هلال احمر باشد، تاکید کرد: در پایگاه‌های هلال احمر در بین جوانان و اعضای ما شرایط و فضاهایی همانند روحیات دوران دفاع مقدس وجود دارد که همین مسئله باعث پیشبرد اهداف و عملیات‌های ما شده است.

در ادامه این مراسم، مدیران کل هلال احمر استان‌های قم، گیلان و هرمزگان به ارائه گزارشاتی درخصوص برگزاری کنگره‌های شهدا در این استان‌ها پرداختند و سپس سعید اوحدی به برگزاری مناسب این کنگره در استان گیلان اشاره کرد و با بیان اینکه تاکنون از شهدای مظلوم بهداری غفلت شده بود، تاکید کرد: باید به سمت مستندسازی علمی از این شهدا برویم که بخش مهمی از دستاوردهای علمی ما در حوزه پزشکی مدیون سال‌های مجاهدت در هشت سال دفاع است.

 

دانشجویان پزشکی نیازمند تجارب دوران دفاع مقدس هستند

سردار سرلشکر «سید یحیی رحیم صفوی» رئیس هیات مدیره و اعضای هیات مدیره موسسه بهداری رزمی دفاع مقدس نیز در این جلسه با بیان اینکه این جلسه یکی از بهترین جلسات سال ۱۴۰۲ بود که درباره برنامه‌های موسسه بهداری رزمی دفاع مقدس و کنگره ۲۵۰۰ شهید سپری کردم، عنوان کرد: در فعالیت‌های بهداری رزمی و گزارشی که سردار فتحیان از اقدامات صورت گرفته ارائه کردند، اتفاقاتی بود که تحسین‌برانگیز، افتخارآمیز و امیدآفرین است. اگر هدف موسسه بهداری رزمی را ساخت نسل جوان بدانیم، یک اتفاق مهم است.

او با طرح این پرسش که چگونه دو رخداد مهم دفاع مقدس و پیروزی انقلاب اسلامی را می‌توان به نسلی که این اتفاقات را ندیده‌اند، منتقل کنیم، عنوان کرد: ۵۲ درصد جمعیت کشورمان جوانانی هستند که ایام انقلاب و دفاع مقدس را ندیده‌ و درک نکرده‌اند. جوان‌های انقلابی دیروز مثل آقای کولیوند که امروز رئیس سازمان جمعیت هلال احمر است، در فاو درحالی که ۱۶ ساله بودند یک رزمنده خط شکن بودند که امروز بخاطر روحیات همان روزها در هلال احمر مایه‌ تحول‌آفرینی هستند.
رئیس هیات مدیره موسسه بهداری رزمی از فعالیت‌های سال ۱۴۰۲ این موسسه قدردانی کرد و با تاکید براینکه باید برنامه‌های ۱۴۰۳ را با جدیت و عزم راسخ دنبال کرد، ادامه داد: از نظر من در موسسه بهداری رزمی دفاع مقدس آن فعالیت‌‌هایی که برای قشر جوانان تاثیرگذاری فرهنگی بیشتری دارد که می‌تواند ارزش‌های انقلاب و دفاع مقدس را منتقل کند، اولویت دارد. همچنین در حوزه‌های فضای مجازی، آموزش و پژوهش و تحقیق اگر بیشتر اقدام شود، جادارد.
سرلشکر صفوی به تحصیل ۱۶۰ هزار دانشجوی پزشکی کشورمان پرداخت و عنوان کرد: باید به این دانشجویان اطلاع داده شود و بگوییم در پزشکی دفاع مقدس چه اتفاقاتی رقم خورده است این عزیزان با حضور در اردوی راهیان نور و اردوهای روایت پیشرفت اتفاقات مهمی را شاهد خواهند بود.

او با بیان اینکه هلال احمر در دوران جنگ تحمیلی نقش مهمی برعهده داشته است، افزود: معتقدم نباید صرفا به گذشته پرداخت؛ بیش از گذشته حال و آینده برای ما مهم است. ما اگر بتوانیم گذشته انقلاب و وضعیت حال در سطح ملی و بین‌المللی و تاثیر کشورمان بر جبهه مقاومت را بیان کنیم که نمونه آن در فلسطین است را تبیین کنیم، عزت‌آفرین است.

رئیس هیات مدیره موسسه بهداری رزمی، انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را الگوی ملت‌های مسلمان خواند و گفت: از نظر من خون شهدای دفاع مقدس راه کربلا را باز کرد و خون شهدای مدافع حرم و غزه و حاج قاسم، راه قدس را باز خواهد کرد. خاورمیانه‌ای که اسرائیل می‌گفت ایجاد می‌کند، امروز در محور مقاومت با محوریت ایران و مقاومت اسلامی در منطقه درحال شکل گیری است و آمریکا و اسرائیل شکست خورده این جریان است.

سرلشکر صفوی با تاکید براینکه آینده و چهره مقاومت را کشورهای مقاومت و ایران نمایندگی خواهند کرد، افزود: ۷۰ درصد شهدای غزه کودک و زن هستند و حمایت غرب از این جنایات نشان دادن چهره تمدن غرب است. انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تبدیل به یک گفتمان مقاومت شده که نه تنها در سطح کشورهای اسلامی بلکه به آفریقا و برزیل و دیگر کشورها رفته لذا مکتب مقاومت ایران صادر شده است.
او با اشاره به اینکه با رهبری امام خمینی(ره) دفاع مقدس به پیروزی رسید و رهبر انقلاب حمایت از جریان مقاومت را به ثمر رساند و ایشان فرمانده بلاد اسلامی است و حمایت از مقاومت فلسطین، سوریه و لبنان را دنبال کرد، ادامه داد: پیروزی جریان مقاومت حاصل حمایت مستمری است که در ایران اسلامی شکل گرفت.

رئیس هیات مدیره موسسه بهداری رزمی از اقدامات دکتر کولیوند در هلال احمر قدردانی کرد و اقدام هلال احمر برای دعوت از مردم در انتخابات را حیاتی دانست و تاکید کرد: انتخابات امسال مهم است و هرکسی به‌دنبال رفاه و آسایش ملت و عبور از شرایط فعلی و رسیدن به شرایط مطلوب کشور است؛ باید انتخابات را مهم بداند.

سرلشکر صفوی تصریح کرد: هرکسی امنیت ملی و چهره بین‌المللی ایران را مهم می‌داند، باید نقش آفرین صحنه انتخابات باشند و شخصا یقین دارم حماسه مجددی همچون حماسه ۲۲ بهمن امسال در انتخابات رقم خواهد خورد. امیدوارم حماسه ۱۱ اسفند برای ملت و جهانیان به عنوان یک حماسه تاثیرگذار ماندگار شود.

او خاطرنشان کرد: نباید در گذشته زندگی کنیم بلکه باید کار تاثیر گذار و افتخارآفرین برای امروز انجام بدهیم لذا توصیه می‌کنم با همکاری و هم‌افرایی دستگاه‌ها و همکاری هلال احمر و وزارت بهداشت و دیگر مجموعه قرارگاه جهاد بهداشت و سلامت برای تابستان ۱۴۰۳ مناطق محروم ایجاد شود تا گروه‌های پزشکی طی سه ماه تابستان در مناطق محروم سیستان و بلوچستان و مناطق مرزی خدمت رسانی کنند‌ چراکه دلمان می‌خواهد مردم در جنوب و شرق و غرب کشور و حاشیه‌نشینان شرایط مطلوبی برای زندگی داشته باشند.

در ادامه این مراسم، ۶۹ برنامه‌ پیش‌بینی شده سال ۱۴۰۳ موسسه بهداری رزمی دفاع مقدس شامل برنامه فرهنگی، برنامه حوزه ستاد، برنامه حوزه تحقیقات سلامت و برنامه فنی و تخصصی و برنامه حوزه پشتیبانی پزشکی به‌تصویب و تایید اعضای هیات مدیره این موسسه رسید.

سید علیرضا مرندی در ادامه این نشست، اقدامات موسسه بهداری رزمی دفاع مقدس را تاثیرگذار، علمی و فراگیر دانست و تاکید کرد: موسسه بهداری رزمی دفاع مقدس اقدامات بسیار خوبی انجام داده است که باید از زحمات سردار فتحیان که موجب تحقق آن‌ها شده است، قدردانی کنیم.

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است