توضیحاتی درباره حضور در انتخابات در «صبحانه ایرانی» | پایگاه خبری صبا
امروز ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ساعت ۰۲:۵۷

توضیحاتی درباره حضور در انتخابات در «صبحانه ایرانی»

مهدی فضائلی با حضور در برنامه «صبحانه ایرانی» درباره لزوم شرکت در انتخابات توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش صبا، مهدی فضائلی عضو دفتر حفظ و نشر آثار رهبر انقلاب درباره سخنان رهبر انقلاب مبنی بر اینکه انتخابات نتایج بزرگی در پی دارد، گفت: ما صحنه‌هایی در انقلاب داشتیم که یکی از فرازهای مهم آن دفاع مقدس است. رزمندگان صحنه‌های بزرگ و عظیمی را تجربه کردند. شرایطی که با موشک باران و بمباران همراه بود. این شرایط سخت بود اما این دفاع جانانه نتایج بزرگی داشت. نتیجه انتخابات هم نتایج بزرگی است چون انتخابات‌ها یک عرصه عملیاتی و اجرایی دارد. مثلا انتخابات فردا باعث شکل‌گیری مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان خواهند شد. هرچقدر که این مجالس قوی‌تر باشد اعتماد به نفس سیاسی ما افزایش پیدا خواهد کرد.

مشارکت مردم نقش بازدارندگی دارد

وی افزود: موضوع مهم دیگر تاثیرات راهبردی و کلان انتخابات است. ایران در جایگاهی قرار دارد که معادلات دنیا را به هم ریخته است. این انقلاب ما زیر یک ذره‌بین و توجه زیاد است. بیشتر از پنجاه سرویس امنیتی دنیا، ده‌ها اندیشکده در کل دنیا و … ایران را رصد می‌کنند. همه این موارد نشان دهنده این است که ایران کشور متفاوتی است. همه هم روی این موضوع تمرکز دارند که به ما ضربه بزنند. یکی از نقاط قوت ما در برابر تهدیدات که نقش بازدارندگی هم داشته اسا، نقش مردم است. لذا اگر دشمن حس کند که این پشتوانه ضعیف شده می‌فهمد که می‌تواند به ما ضربه بزند. بنابراین رای و مشارکت مردم نقش بازدارندگی جدی در برابر تهدیدات خواهد داشت. فقط هم کسانی که رای می‌دهند در معرض تهدیدات نیستند، خیر، شرایطی رخ می‌دهد که همه ضرر می‌کنند. به همین دلیلی رهبری فرمودند که رای دادن کاری آسان است که نتایج بزرگی دارد.

ترجیح مصالح ملی به منافع شخصی

وی درباره بلوغ سیاسی حضور در انتخابات گفت: حضور در رزمایش‌های بزرگ سیاسی از جمله انتخابات، نیاز به یک بلوغ سیاسی دارد.  بعد مهم این بلوغ سیاسی توان تفکیک مسائل از یکدیگر است. یکی از مخاطبان آن هم جریانات سیاسی هستند. مردمی هم که به این جریانات علاقمند هستند ذیل این جریانات تعریف می‌شوند. این بلوغ به ما می‌فهماند که اگر به هر دلیلی حس کردیم جناح ما کم فروغ شده، به مصالح و منافع کشور پشت نکنیم. این رفتار قبیله‌ای که چون منابع و قبیله من نادیده شده پس چیز دیگری برای من مهم نیست، نشان می‌دهد که فرد به بلوغ سیاسی نرسیده. چون این فرد دیگران را فدای منافع خود می‌کند.

فضائلی افزود: مورد دیگر این است که افراد بتوانند منافع ملی را در برابر منافع شخصی خود ترجیح دهند. اگر این تعارض منافع به ترجیح منافع شخصی برسد نشان دهنده این است که فرذ صلاحیت حضور در صحنه ندارد. طبیعتاً این موضوع در تشخیص و انتخاب مردم معنی‌دار است.

حضور در انتخابات، اصل است

این عضو دفتر حفظ و نشر آثار رهبر انقلاب با اشاره به تشخیص فرد اصلح گفت:  بحث انتخاب اصلح اولویت دوم انتخابات است. مشارکت و حضور در انتخابات، موضوع اصلی است. به صلاح نیست که چالش‌ها، اختلاف نظرات و … مشارکت را مورد هدف قرار دهد. برداشت من از فرمایشات رهبری این است که آدم‌ها باید خودشان از رایی که می‌دهند راضی باشند. اگر من با مراجعه به یک لیست و اعتماد به آن لیست قانع شوم که افراد مناسبی هستند، باید همینطوری رای بدهم.

او خاطر‌نشان کرد: اگر حس کردم باید لیست‌های مختلفی ببینم و افراد مختلفی را انتخاب کنم باید دنبال همین موضوع بروم. فرد باید قانع شود که مناسب‌ترین کار را انجام دهد. موضوع دیگر نتیجه رای است. فرد از نظر شخصی قانع می‌شود که به آن آدم درست رای بدهد اما رای کمی دارد. جریانات سیاسی تلاش می‌کنند لیست خودشان رای بیاورد که این هم تلاش ارزشمندی است.

وی در پایان تاکید کرد: انتخابات هیچوقت به تعویق نیافتاده است. هیچ چیز مانع مشارکت مردم نمی‌شد. حتی در روزهای بمباران و جنگ برای حضور در انتخابات مشتاق بودند. بنابراین از باب صیانت از خون شهدا لازم است که شرکت کنیم. امروز کسی تردید دارد که شهید سلیمانی که جان خود را برای وطن فدا کرد، شاهد رفتار ما است؟ هیچ بهانه و دلیلی به ما اجازه نمی‌دهد که در این عرصه تردید داشته باشیم.

برنامه صبحانه ایرانی شنبه تا پنج‌شنبه هر هفته از ساعت ۷ تا ۱۰ صبح روی آنتن شبکه دو می‌رود.

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است