جزئیات فعالیت موزه‌ها، بناهای تاریخی، پایگاه‌های میراث‌ ملی و جهانی در نوروز ۱۴۰۳ | پایگاه خبری صبا
امروز ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ساعت ۰۵:۲۷
از سوی قائم‌مقام وزیر و معاون میراث‌فرهنگی تشریح شد

جزئیات فعالیت موزه‌ها، بناهای تاریخی، پایگاه‌های میراث‌ ملی و جهانی در نوروز ۱۴۰۳

علی دارابی قائم‌ مقام وزیر و معاون میراث‌فرهنگی در مراسم «به استقبال نوروز و رمضان ۱۴۰۲» که امروز (پنجشنبه دهم اسفندماه) در آمفی تئاتر این وزارتخانه برگزار شد، وی ابتدای سخنان خود با اشاره به انتخابات پیش‌رو، ضمن عرض خداقوت به مدیرانی که در این عرصه فعال هستند، بر مشارکت هرچه بیشتر در این عرصه تاکید کرد.

به گزارش صبا، قائم‌مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی کشور اظهار داشت: شرکت در انتخابات و گزینش کاندیداهاى اصلح، بهترین روش اصلاح حکمرانى و برطرف کردن اشکالات ساختارى و مدیریتى کشور است.
به گفته دارابی، صندوق رأى قانونی‌ترین و مدنی‌ترین شیوه ابراز عقیده و اظهار نظر شهروندان در مدیریت  کشور است.
وی ادامه داد: باید حال جامعه را خوب کرد و فضاى انفتاح را به جاى انقباض در مدیریت و حکمرانى حاکم کرد. باید بدانیم مردم‌سالاری دینى یعنى آنکه امام خمینى(ره) بنیانگذار جمهورى اسلامى و رهبر فقید انقلاب فرمود که «میزان راى ملت است».
این مقام مسئول خاطرنشان کرد: اگر بناست اعتماد عمومى جلب شود، مردم باید به وضوح مشاهده کنند نتایج آراى آنها در حکمرانى مدخلیت دارد.
قائم‌مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی کشور گفت: فردا (جمعه یازدهم اسفند) روز انتخابات است. هر آنچه را نمی‌خواهیم و هر آنچه را که می‌خواهیم، با راى من و شما ایجاد می‌شود. به قدرت رأى خود باور داشته باشیم.

دارابی در بخش دیگری از این مراسم گفت: در مراسم به استقبال نوروز که امسال سومین دوره آن است، برنامه‌های سال گذشته را آسیب‌شناسی و برای سال آتی برنامه‌ریزی می‌کنیم.
وی به ثبت جهانی نوروز در سال ۱۳۸۸ و ثبت جهانی «افطاری و فعالیت های فرهنگی و اجتماعی وابسته به آن» در آذرماه سال جاری اشاره کرد و آن را اتفاقی بزرگ ‌دانست که باید در ایام نوروز، برنامه‌های ویژه‌ای برایش تدارک دیده شود.
دارابی در ارتباط با ساعت کار مجموعه‌های تاریخی با بیان اینکه دستورالعمل جامعی تبیین شده است، ادامه داد: ویژه‌برنامه‌های نوروزی از ۲۴ اسفند آغاز می‌شود و تا نیمه فروردین ۱۴۰۳ ادامه دارد. در این ایام از ۱۰ تا ۲۱ میزبان بازدیدکنندگان هستیم.
قائم‌مقام وزیر و معاون میراث‌فرهنگی افزود: ۸۲۹ موزه فعال در کشور داریم که ۲۸۶ موزه، زیر نظر وزارتخانه هستند. همچنین با توجه به ۵۴ کاروانسرایی که امسال ثبت جهانی شد، تعداد سایت‌های جهانی در سراسر کشور به ۱۰۷ سایت رسیده که همراه پایگاه‌های ملی و محوطه‌های تاریخی در ایام نوروز به گردشگران خدمات می‌دهند.
وی ادامه داد: همچنین اماکن منتخب که امکان برگزاری مراسم تحویل سال را دارند، در نخستین روز سال جدید از ساعت ۴:۳۰ صبح به مردم خدمات ارائه می‌دهند.
به گفته دارابی، در «شب‌های قدر» ساعت بازدید اماکن تاریخی، موزه‌ها و پایگاه‌های ملی و جهانی از ۱۰ صبح تا ۱۷ است.
او به تصویب و ابلاغ ارزشیابی هنرمندان صنایع دستی و هنرهای سنتی و میراث داران تمدنی در شورابی عالی انقلاب فرهنکی اشاره کرد و افزود: در نوروز ۱۴۰۲ در سراسر کشور ۱۴۰۰ بازارچه صنایع‌‌ستی دایر شد و این رویه برای نوروز سال ۱۴۰۳ هم در دستور کار قرار دارد.
استفاده از ظرفیت همیاران میراث‌فرهنگی و انجمن خیرین میراث‌فرهنگی، توجه به روایتگری و جهاد تبیین، درختکاری در محوطه پایگاه‌های میراث‌فرهنگی و تدارک مکان‌‌هایی برای صرف غذای افراد دارای عذر شرعی از دیگر نکات مطرح شده از سوی دارابی در این مراسم بود.

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است