گشایش غرفه هنر ایران در ونیز/ رژیم صهیونیستی از ترس اعتراضات غرفه را افتتاح نکرد | پایگاه خبری صبا
امروز ۵ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۱۲:۳۴
مدیر کل هنر‌های تجسمی وزارت ارشاد خبر داد

گشایش غرفه هنر ایران در ونیز/ رژیم صهیونیستی از ترس اعتراضات غرفه را افتتاح نکرد

مدیرکل هنر‌های تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در حال حاضر آثار غرفه هنر ایران آماده‌سازی شده و به احتمال زیاد با حضور مسئولان طی هفته جاری افتتاح می‌شود.

به گزارش صبا، شصتمین دو سالانه هنر ونیز روز گذشته با شعار «خارجی‌ها همه جا» رسما آغاز به کار کرد و پاویون رسمی جمهوری اسلامی ایران با عنوان «بنی آدم اعضای یک پیکرند» با نمایش آثار هنرمندانی، چون مصطفی گودرزی، کاظم چلیپا، مرتضی اسدی، عبدالحمید قدیریان و غلامعلی طاهری حول محور مظلومیت کودکان غزه به زودی افتتاح می‌شود.

محمد خراسانی‌زاده مدیرکل هنر‌های تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دراین باره گفت: بخش‌های عمده بینال راه‌اندازی شده و جشنواره رسما آغاز به کار کرده، برخی غرفه‌ها تا چند روز آینده و برخی تا چند هفته آینده فعالیتشان را آغاز می‌کنند.

وی در ادامه عنوان کرد: یکی از جریان‌سازترین اتفاقات این جشنواره غرفه رژیم صهیونیستی است که علی‌رغم اینکه آثارش را ارائه کرده، اما با نصب یک بنر نوشته که تا زمان آتش بس در غزه و یا به قول خودشان آزادی گروگان‌ها غرفه را افتتاح نمی‌کند. درواقع علت اصلی عدم افتتاح ترس از اعتراضات درحمایت از مردم فلسطین است، چرا که در همین چند روز هم تجمعات زیادی مقابل غرفه رژیم صهیونیستی صورت گرفته است.

خراسانی‌زاده درباره جمع آوری امضا علیه فعالیت رژیم صهیونیستی در ونیز گفت: امضا‌ها همین چند روز از هشت هزار به بیست و سه هزار امضا رسیده و این روز‌ها خیلی از هنرمندان، کیوریتور‌ها و فعالان عرصه هنر اعتراضشان را با این امضا نشان می‌دهند و خیلی هم جدی است.

وی درباره غرفه ایران هم گفت: غرفه ما هم پرچمدار اعتراضات نسبت به رژیم صهیونیستی برای کودک کشی در غزه است و غرابت با رویکرد انسانی درباره فجایع اخیر در غزه دارد. آثار ما هم الان در ونیز در حال آماده سازی است و به نظر می‌رسد هفته آینده غرفه ایران هم گشایش پیدا می‌کند و اگر شرایط مهیا باشد، افتتاحیه رسمی را با حضور برخی مسئولان فرهنگی ـ هنری و هنرمندان در نمایشگاه داشته باشیم.

وی با اشاره به بازه زمانی هفت ماهه برپایی جشنواره و وضعیت مالی ایران برای حضور در بینال گفت: ما باید یک ریسکی برای عدم حضور یا حضور با خطرپذیری بالا را به دلیل تأمین مسائل مالی متحمل می‌شدیم، بخشی ازهزینه‌ها که توسط وزارت فرهنگ و بخشی نیز با مشارکت حوزه هنری تأمین شده تا کار را آغاز کنیم، اما به هرحال چالش‌های تأمین نقدینگی جشنواره یک مسئله‌ای است که ما در سایر جشنواره‌ها و رویداد‌ها نیز با آن درگیر هستیم منتها هزینه‌ها با ارز است و قدری شرایط متفاوت است و باید سریع تسویه شود، امیدواریم این دغدغه‌ها رفع شود.

خراسانی‌زاده با اعلام آمادگی از اینکه دستگاه‌های دولتی و غیردولتی می‌توانند برای حمایت مالی از ما اقدام کنند، گفت: خیلی‌ها تمایل دارند که نامشان پشتوانه غرفه ما باشد و ماهم از حمایتشان استقبال می‌کنیم.

نشر اول: آنا

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است