«به بلندای آن ردا» ارادتی به بارگاه رضوی | پایگاه خبری صبا
امروز ۵ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۲۳:۴۸
رمانی در حوزه ادبیات دینی نوشته سید علی شجاعی؛

«به بلندای آن ردا» ارادتی به بارگاه رضوی

هم زمان با نمایشگاه مجازی کتاب تهران شما می‌توانید کتاب «به بلندای آن ردا» را با بیست درصد تخفیف و ارسال رایگان از طریق درگاه نشر نیستان تهیه کنید.»

به گزارش صبا، «به بلندای آن ردا» اثر سید علی شجاعی در قالب یک اثر مکتوب داستانی که توسط نشر نیستان برای ششمین بار تجدید چاپ شده است و هم اکنون در دسترس علاقه مندان قرار دارد، از چند منظر اثری درخور اعتناست که در ژانر ادبی مرتبط با خود می‌تواند معرف اتفاقی تازه ­به شمار آید و منشاء اتفاقاتی تازه در خلق داستان­‌های تاریخی و دینی باشد.

نخستین موضوعی که درباره این رمان باید به آن توجه شود وجوه دراماتیک تاثیرگذار در روایت داستانی اثر است. «به بلندای آن ردا» از یک اتفاق داستانی شروع می­‌شود که تا پیش از این کم‌تر در منابع داستانی و تاریخی درباره آن سخنی به میان آورده شده و در کنار آن نویسنده زاویه دیدی را برای بیان آن برگزیده که تا قبل از آن سابقه و جرات حرکت به سمت آن وجود نداشته یا کمتر دیده شده است.

بر همین اساس این اثر داستانی از نخستین سطرهای خود با روایت صحبت و موانست مامون خلیفه عباسی و معشوقه‌اش آغاز می‌شود. معشوقه که در بستر بیماری است و مأمون را وادار می‌کند که تا درباره اشتباهاتش از زمان آغاز ولایت عهدی تا شهادت امام رضا (ع)، به او توضیح دهد و توجیهات مامون در کنار سوال و جواب‌­های معشوقه است که در ادامه برای مخاطب این اثر محکمه‌ای را می‌گشاید که در آن مامون در مقابل وجدان بیدار جامعه مخاطب داستان به محاکمه کشیده می‌­شود.

از سوی دیگر بر خلاف تصور مخاطب این کتاب برای نخستین بار از زاویه شقی‌ترین مرد زیسته در دوران زندگی امام رضا (ع) به شرح زندگی و کرامات وی می‌پردازد و همین مسئله روایت داستانی این کتاب را بسیار خواندنی‌تر از آثار مشابهی کرده است که در صدد شرح زندگی امام رضا (ع) برآمده‌اند.

از همین زاویه متن این کتاب انباشته از فلاش بک‌هایی است که در دل روایت‌های داستانی این کتاب به زیبایی مخاطب را با سیر تاریخی زندگی امام رضا (ع) و فراز و فرودهایش آشنا می­‌کند. نویسنده در این راه با تغییر زاویه دید خود توانسته است با هنرمندی تمام و با استفاده از مستندات تاریخی متعدد، داستانی رئال و البته جزئی نگر و بسیار کامل از شرح زندگانی امام هشتم را بازگو کند.

«به بلندای آن ردا» اما جدای از این، از زبانی فاخر نیز بهره می‌برد؛ زبانی که اگرچه در متون تاریخ و روایی از این دست می‌­توان نشانی از آن گرفت اما در تجربه شجاعی با تغییراتی چند قوام بیشتری به دست آورده است. شجاعی در این داستان و با بهره گیری از شیوه روایت داستانی تاریخ و در ضمن بهره گیری از فضاسازی‌های مختص آن، به زبانی عاشقانه و پر احساس دست یافته است که مخاطبانش تا پیش از این در چنین متن‌هایی کمتر تجربه کرده­‌اند. از سوی دیگر این زبان تاریخی با وجود پایبندی به قواعد بیانی بسیار ساده و با بهره گیری از اصطلاحات و عبارت قابل فهم تدوین شده است. در کنار این مسئله بهره‌مندی نویسنده از توصیف‌هایی جزئی و دقیق و کارساز متن او را به شدت دقیق و در عین حال دلنشین و قابل اعتنا کرده و خوانش آن را نیز به تبع آن برای مخاطب بسیار ساده و دلچسب قرار داده است.

با چنین توصیفاتی است که می‌توان «به بلندای آن ردا» را یک تجربه استثنایی در خلق رمان دینی به شمار آورد که خوانش آن جدای از لذت­‌بخش بودن، به صورتی فشرده سیری تاریخی از زندگی و سیره سیاسی و اجتماعی امام هشتم را با زاویه دیدی بدیع روایت می‌کند و همزمان با آن بیان هنرمندانه از زیست ایشان را نیز به رخ مخاطبانش و سایر نویسندگان این ژانر می‌کشاند؛ بیانی که نه به دنبال فخر فروشی است و به رخ کشیدن توانمندی­‌های تکنیکی و نه چنان شیفته محتوای روایت است که شیوه بیان آن را فدای مضمون کند.

هم زمان با نمایشگاه مجازی کتاب تهران شما می‌توانید این کتاب و سایر کتاب‌های منتشر شده از سوی نشر نیستان را با بیست درصد تخفیف و ارسال رایگان از طریق درگاه نشر نیستان به آدرس  neyestanbook.com  تهیه کنید.

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است


جدول فروش فیلم ها

عنوان
فروش (تومان)
 • تمساح خونی
  146/946/024/500
 • مست عشق
  86/983/270/000
 • سال گربه
  48/898/032/000
 • بی بدن
  41/079/092/000
 • آسمان غرب
  8/234/112/500
 • ایلیاجست‌وجوی‌قهرمان
  6/442/727/500
 • آپاراتچی
  5/603/369/500
 • نوروز
  3/760/595/500
 • پرویزخان
  3/381/714/500
 • قلهک
  1/450/185/000
 • نیلگون
  418/535/000
 • تگزاس۳
  152/375/000
 • تگزاس۳
  پیش‌فروش 71/755/000