مستند رادیویی «روی بال فرشته مریم»؛ روایت شهید ۹ ساله | پایگاه خبری صبا
امروز ۶ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۰۰:۰۷
نامزد دریافت جایزه بخش حادثه تروریستی کرمان:

مستند رادیویی «روی بال فرشته مریم»؛ روایت شهید ۹ ساله

مریم امینی نامزد دریافت جایزه در بخش حادثه تروریستی کرمان توضیح داد: در مستند «روی بال فرشته» روایتگر شهادت دختر 9 ساله هستم که یکی از هشت شهید یک خانواده در حادثه تروریستی کرمان است.

به گزارش صبا و به نقل از ستاد خبری سومین جشنواره رادیویی پژواک، مریم امینی که با  مستند «روی بال فرشته مریم» توانست در بخش ویژه حادثه تروریستی کرمان در سومین جشنواره پژواک شناخته شود، گفت: این اثر با حضور خودم به عنوان تهیه کننده و گزارشگر در شهر کرمان پس از یک هفته از حادثه تروریستی کرمان تهیه شد.

امینی درباره روایت این مستند گفت: «روی بال فرشته مریم» روایتی است از مریم، دختر نه ساله که یکی از هشت شهید خانواده سلطانی نژاد است. مریم اگر شهید نمی‌شد هفته بعد، نه تنها تولد نه سالگی‌اش بود؛ بلکه به سن تکلیف می‌رسید و خانواده می‌خواستند برایش جشن تکلیف و عبادت برگزار کنند که متاسفانه در این حادثه  شهید می‌شود.

این مستندساز ایلامی درباره پیدا کردن این سوژه گفت: ما از طریق مدرسه مریم نشانی منزل او را پیدا کرده و موفق شدیم با خانواده صحبت کنیم. درد عمیق و جانکاهی بود که هشت نفر از خانواده به شهادت رسیده بودند.ما بر سر مزار شهدا حاضر شدیم و بخشی از گزارش را آنجا تهیه کردیم.

امینی از اثر ساخت این مستندها بر انتقال ارزش ها تاکید کرد و افزود: بدون تردید ساخت این مستندها بر انتقال ارزش‌ها موثر است. ما در این مستند روایتگر معصومیت و بیگناه بودن کودکان هستیم. کودکان هر کجای زمین که باشند معصوم‌اند. یک روز در غزه و روزی در کرمان همگی قربانی ظلم کسانی هستند که نمی‌خواهند صلح را روی زمین ببینند. پرداخت به این سوژه.ها بیگناهی و معصومیت این کودکان را روایت می‌کند و این بار از کرمان روایت شد.

این تهیه کننده درباره جشنواره پژواک گفت: پژواک، جشنوار. ای برای هم افزایی و‌انگیزه بخشی به افرادی است که دوست دارند به صورت خاص روی قالب مستند، تمرکز کنند. پژواک عصاره تلاش برنامه سازانی است که با نگاه دقیق و موشکافانه سوژه ها را در می‌یابند و پرداخت می‌کنند.

نامزد جشنواره در بخش ویژه: جشنواره پژواک؛ بستری برای حرف‌های نو

کیاوش کمالی فر با مستند «خاکسترنشین» در بخش ویژه نامزد نهایی این دوره از جشنواره پژواک شده است. وی درباره نحوه ورودش به رادیو گفت: سال ۹۷ در مسابقه استعداد یابی «یک، دو، صدا » شرکت کردم و جزو نفرات برتر بودم. از همان زمان بود که همکاری من با این رسانه دوست داشتنی شروع شد و در رادیو ماندگار شدم. مستندی به نام «خاکسترنشین» ساختم که در بخش ویژه جشنواره پژواک به مرحله نهایی راه پیدا کرد و نامزد دریافت جایزه شد.

نامزد این دوره از جشنواره با بیان داستان مستندش عنوان کرد: «خاکسترنشین» به ماجرای تلاش‌های فراماسونرها برای روی کار آوردن دولت پهلوی در راستای سلطه استکبار جهانی بر خاورمیانه و ایجاد صهیونیسم جهانی اشاره می‌کند و با وجود کمبود منابع به علت فعالیت‌های کاملا مخفی این گروه با استفاده از مدارک مستند به اثبات این موضوع می‌پردازد.

وی با اشاره به علت انتخاب این مستند افزود: به نظرم به دست‌های پشت پرده فراماسونرها و نقش صهیونیسم در تاریخ ایران پیش از انقلاب اسلامی در قالب مستند کمتر پرداخت شده و موضوع قابل تاملی است. به نظرم روایت هنرمندانه چنین مستندهایی برای آگاهی بخشی ویژه نسل جوان بسیار موثر است.

کمالی فر جشنواره پژواک را بستری برای مستندسازانی دانست که حرف نو برای گفتن دارند و بیان کرد: این جشنواره در حال حاضر بزرگترین رویداد در زمینه مستند سازی رادیویی است و بستر مناسبی برای همه مستندسازانی است که دغدغه و حرفی نو برای گفتن دارند. به نظرم در ساخت مستند، مستندساز باید پرسش و دغدغه مهمی داشته باشد. کنجکاوی و پرسشگری مستندساز، جنس نگاه و شیوه روایت در کنار هم منجر به نتیجه  خوبی شده است.

وی در پایان ضمن قدردانی از زحمات مسئولان جشنواره یادآور شد: از همه کسانی که برای جشنواره پژواک زحمت کشیدند و باعث تقویت و احیای مستند سازی شدند، قدردانی می کنم. امیدوارم شاهد تداوم چنین جشنواره هایی باشیم.

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است


جدول فروش فیلم ها

عنوان
فروش (تومان)
 • تمساح خونی
  146/946/024/500
 • مست عشق
  86/983/270/000
 • سال گربه
  48/898/032/000
 • بی بدن
  41/079/092/000
 • آسمان غرب
  8/234/112/500
 • ایلیاجست‌وجوی‌قهرمان
  6/442/727/500
 • آپاراتچی
  5/603/369/500
 • نوروز
  3/760/595/500
 • پرویزخان
  3/381/714/500
 • قلهک
  1/450/185/000
 • نیلگون
  418/535/000
 • تگزاس۳
  152/375/000
 • تگزاس۳
  پیش‌فروش 71/755/000