سینما در روح‌خراش‌ترین شکل ممکن/ هفت دقیقه تشویق ایستاده برای فیلم جرج میلر در کن | پایگاه خبری صبا
امروز ۶ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۰۰:۱۷

سینما در روح‌خراش‌ترین شکل ممکن/ هفت دقیقه تشویق ایستاده برای فیلم جرج میلر در کن

فیلم «فیوریوسا» به کارگردانی جرج میلر پس از اکران جشنواره فیلم کن با ۶ تا ۷ دقیقه تشویق ایستاده روبه‌رو شد.

به گزارش صبا، فیلم «فیوریوسا» پس از اکران در روز دوم هفتادوهفتمین جشنواره جهانی فیلم کن با ۶ تا هفت دقیقه تشویق ایستاده روبه‌رو شد.

این فیلم به کارگردانی جرج میلر پیش‌درآمدی برای «مکس خشمگین: جاده خشم» است و تا این لحظه بر اساس ۲۱ نقد امتیاز ۹۰ درصد «راتن تومیتوز» دریافت کرده است.

«ورایتی» گزارش داده است که میلر پس از تشویق ایستاده می‌گوید: «برای این فیلم سخت کار کردیم، و دیدن واکنش شما به آن بسیار جذاب است. از دعوت شما سپاسگزارم.»

میلر فیلمنامه «فیوریوسا» را با همکاری نیکو لاتوریس به نگارش درآورده است. تام برک، نیتان جونز، انگس سمپسون، کوادن بیلز، دنیل وبر و لاچی هیوم دیگر بازیگران فیلم هستند. در خلاصه داستان فیلم آمده است: «با سقوط دنیا، فیوریوسای جوان از «مقر سبز مادران بسیار» ربوده شده و اسیر یک گروه موتورسوار به رهبری «وارلرد دمنتوس» می‌شود. آن‌ها با گذر از کویر به یک «دژ» با ریاست «ایمورتان جو» برخورد می‌کنند. در حالی که این دو حاکم ستمگر برای فرمانروایی نبرد می‌کنند، فیوریوسا باید از آزمون‌های بسیار جان سالم به در ببرد و راهی برای بازگشت به خانه بیابد.»

فیلم پس از نمایش در جشنواره کن ستایش منتقدان زیادی را برانگیخته است. امتیاز فیلم تا این لحظه در «راتن تومیتوز» به ۸۷ درصد و در «متاکریتیک» به ۸۹ رسیده است. «گاردین» به این فیلم امتیاز چهار ستاره داده و می‌نویسد: «یک بار دیگر، سکانس‌های اکشن قافله‌‌وار به‌شدت عظیم و عجیب در فیلم وجود دارد که مفهوم «تعقیب» و «نبرد خشونت‌آمیز» را ترکیب می‌کنند و به مجموعه‌ای از رقابت‌های سرسام‌آور پرسرعت میان موتورسواران، ۱۸-چرخ‌ها و پاراسندرهای مسلح تبدیل می‌کنند که همگی به یکدیگر حمله و تیراندازی می‌کنند در حالی که دیوانه‌وار در یک مسیر به پیش می‌تازند. خود وسایل نقلیه باعث می‌شود که فیلم‌های «مد مکس» چنین عجیب باشد. بسیاری از فیلم‌ها را «سورئال» می‌نامند، اما این وسایل نقلیه گلادیاتوری تشریفاتی در هیچستان قهوه‌ای مایل به قرمز به راستی به اثری از «جورجو دی کیریکو» یا «مکس ارنست» به نظر می‌رسد.»

منتقد «ایندی‌وایر» می‌نویسد: «نمی‌توانید این دنیا را دوست نداشته باشید. «امپراتور فیوریوسا» با بازی «شارلیز ترون» این درس را به روش سخت یاد گرفت وقتی کامیونی پر از عروس‌های گران‌قدر «ایمورتان جو» را مصادره کرد و در کویر به سمت عدن مادری‌اش که در کودکی از آنجا ربوده شده بود به سرعت حرکت کرد.»

این منتقد اضافه می‌کند: «میلر به جای اینکه از استاندارد بسیار بالایی که برای خودش تعیین کرده فراتر برود – و ناکام بماند – تصمیم گرفته کاری حتی دیوانه‌وارتر و نتیجه‌بخش‌تر کند: او یک ساگای انتقامی سمفونیک پنج بخشی خلق کرده که چنان ممتاز و خودبسنده است که نمی‌توان آن را ادامه فیلم دیگری دید، هرچند موفق می‌شود تأثیر «جاده خشم» را در هر چرخش عمیق‌تر کند.» منتقد می‌گوید «فیوریوسا» فیلمی انقلابی مانند «جاده خشم» نیست: «اما تصمیم میلر برای عوض کردن دنده در نهایت بزرگترین نقطه قوت پیش‌درآمد اوست، حتی برای آن دسته از ما که شاید می‌خواستند فیلم با یک انباشته شدن ۳۰ خودروی دیگر تمام شود نه یک تصادف مختصر تمثیلی.»

منتقد «تلگراف»‌ می‌نویسد: «این فیلم ممکن است نسبت به قسمت قبلی به شکل متفاوتی ساخته شده باشد، اما به روشنی توسط همان مهندسین تنظیم شده است.» او ادامه می‌دهد: «اما از طرف «فیوریوسا»، فیلم «مکس دیوانه» جدید که امشب در کن اکران شد، سینما در روح-خراش‌ترین شکل ممکن خود است. گونه‌ای فیلم است که باعث می‌شود حس کنید یک قرن گذشته هالیوود شاید یک انحراف بوده باشد، و ماشین به تازگی مسیر خود را یافته.»

منتقد «تایم» می‌نویسد: «با وجود سکانس‌های اکشن بسیار بسیار زیاد، و سمفونی بدآهنگ غرش موتورسیکلت‌ها در کویر، فیلم… به تقلایی تبدیل می‌شود برای اینکه قبول کنیم به ما خوش می‌گذرد، در حالی که شاید عملاً این‌گونه نباشد.»

منتقد «اسکرین» نوشته است: «اگرچه تمرکز منحصر به فرد فیلم روی مجازات خونین به هر قیمتی باعث شده هرگونه ظرافت روایی دیده نشود، اما فیلم تجربه‌ای هیجان‌انگیز است.»

«هالیوود ریپورتر» می‌نویسد: «آنیا تیلور-جوی حضوری تندخویانه در نقش اصلی دارد و کریس همسورث به روشنی در حال لذت بردن در نقش وارلرد بی‌مغز بیابان است، اما افسانه‌سازی ناتوان است، همان‌گونه که اکشن فیلم در اغلب موارد فاقد شاعرانگی بصری قسمت قبل است.»

منتقد «رولینگ استون» می‌نویسد: ««فیوریوسا» مرزهای زیادی را برای هیجان‌زده کردن شما از بین می‌برد و با روش‌های غیرمرسوم نقاط داستان را به هم وصل می‌کند. بیننده به سرنوشت این قهرمانان پسا-آخرالزمانی علاقه پیدا می‌کند و نگران جان آن‌هایی می‌شود که برای سرگرمی ما هرج‌ومرج به پا می‌کنند.»

«فیوریوسا» از ۲۴ مه در سینماهای آمریکا اکران خواهد شد و برادران وارنر امیدوار است فروش آن به سطح ۳۸۰ میلیون دلار «جاده خشم» با بازی تام هاردی و شارلیز ترون برسد. «فیوریوسا» با بودجه ۱۶۸ میلیون دلاری ساخته شده و باید بیش از ۴۰۰ میلیون دلار در سراسر دنیا فروش کند تا سودآور باشد.

نشر اول: ۳۰نما

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است


جدول فروش فیلم ها

عنوان
فروش (تومان)
 • تمساح خونی
  146/946/024/500
 • مست عشق
  86/983/270/000
 • سال گربه
  48/898/032/000
 • بی بدن
  41/079/092/000
 • آسمان غرب
  8/234/112/500
 • ایلیاجست‌وجوی‌قهرمان
  6/442/727/500
 • آپاراتچی
  5/603/369/500
 • نوروز
  3/760/595/500
 • پرویزخان
  3/381/714/500
 • قلهک
  1/450/185/000
 • نیلگون
  418/535/000
 • تگزاس۳
  152/375/000
 • تگزاس۳
  پیش‌فروش 71/755/000