ساختار مستند رادیویی با «پژواک» تقویت می‌شود | پایگاه خبری صبا
امروز ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۲۲:۰۳
قائم مقام معاون صدا تاکید کرد:

ساختار مستند رادیویی با «پژواک» تقویت می‌شود

شاهید مظفری قائم مقام معاون صدا سازمان صداوسیما به تشریح اهداف و وظایف نخستین جشنواره ملی مستند رادیویی «پژواک» پرداخت و توضیح داد.

به گزارش صبا به نقل از روابط عمومی، شاهید مظفری قائم مقام معاون صدا در سازمان صداوسیما از برپایی نخستین جشنواره ملی مستند رادیویی «پژواک» در اوایل خرداد سال ۱۴۰۱ خبر داد و گفت: تا پیش از این معاونت صدا با جشنواره‌های رادیو فضای رقابتی‌ میان برنامه‌سازان ایجاد می‌کرد، اما بنابر تدبیر معاون صدا علی بخشی زاده و تایید ریاست سازمان صداوسیما مقرر شد این‌بار بر ساختار مستند متمرکز شویم و با برگزاری جشنواره‌ای با عنوان «پژواک» ساختار مستند را در رادیو احیا کنیم و ساختاری که برای انعکاس حقایق با مشارکت مردم از بالاترین ظرفیت ممکن برخوردار است.

وی افزود: با توجه به لزوم تحول در ساختار و تغییر در رویکرد که برخاسته از نگاه رئیس سازمان صداوسیما در دوره جدید است، معاونت صدا تصمیم گرفت در اولین گام به ساختارهای برنامه‌سازی و موضوعات مغفول مانده توجه کند.

مظفری قالب مستند را یکی از قالب‌های سخت و جذاب برنامه‌ سازی در رادیو دانست و عنوان کرد: این قالب مبتنی بر واقعیت و شواهد عینی است و می‌تواند علاوه بر افزایش آگاهی و اطلاعات عموم مردم، موجب انتقال ارزش‌های زیادی به مخاطب شود و تأثیر لازم را بر پیام گیران و شنوندگان خود بگذارد.

قائم مقام معاون صدا تصریح کرد: ما در عصری هستیم که مدل ارتباط با مخاطب تغییر کرده‌است و ارتباط گیرندگان خودرسانه هستند. مخاطب امروز با دراختیار داشتن یک نرم‌افزار ساده و یا تلفن همراه هوشمند با حضور در منبع اطلاعاتی می‌تواند خالق یک اثر مستند باشد. از این رو در مستند رادیویی می‌توان بخشی از آورده محتوا را از مخاطب دریافت کرد و او را در تولید محتوا سهیم کرد.

وی با اشاره به تمرکز جشنواره بر محورهای موضوعی گفت: محورهای جشنواره که در سه بخش اصلی، مردمی و مستندنگاری تبیین شده‌ بر رویکرد تحولی سازمان متمرکز شده است و سعی شده نقش مردم پررنگ‌تر شود. سبک زندگی ایرانی اسلامی، هدایت فرهنگی با شیوه‌های جدید، هویت ملی و انقلابی، پراکندن امید و نشاط، همبستگی ملی همراه با وحدت ملی، عدالت گستری و مطالبه‌گری و مقابله با امواج خصمانه تحریف و تفتین از جمله محورهای موضوعی هستند که منظومه محتوایی جشنواره بر اساس آن شکل گرفته است.

مظفری شعار جشنواره را برگرفته از ماهیت و جوهره مستند دانست و بیان کرد: با رویکرد واقع‌گرایی، شعار «صدای واقعیت، پژواک حقیقت» را برای این جشنواره انتخاب کرده‌ایم تا تصویری از جوهره اصلی مستند یعنی بازنمایی حقیقت را در این جشنواره شاهد باشیم.

قائم مقام معاون صدا ارتقای دانش برنامه‌سازان را یکی از اهداف جشنواره برشمرد و تأکید کرد: با انتشار فراخوان جشنواره و پایان یافتن مهلت ارسال آثار شاهد جوشش و شوق و ذوق میان اهالی رادیو در تهران و مراکز هستیم و بسیاری از برنامه‌سازان با تکیه بر علاقه‌مندی‌ خود را به مستند، آثار ارزشمندی را به جشنواره ارسال کرده‌اند.

وی با اشاره به انتخاب «پژواک» برای این جشنواره گفت: شعار جشنواره مبتنی بر سرواژه عنوان «پژواک» است که ملاک انتخاب داوران نیز محسوب می‌شود. «پ» بر پژوهش محور بودن، «ژ» بر ژرف‌اندیشی و عمیق بودن، «و» بر وضوح و شفافیت و کیفیت شنیداری، «ا» بر اصالت محتوای اثر و بدیع بودنش و «ک» مبتنی بر کارایی و اثربخشی است.

مظفری ارتقای مخاطب و کشف استعدادهای جدید را بخش دیگری از فرآیند این جشنواره دانست و توضیح داد: راهکارهای ظرفیت‌سازی مشارکت مخاطب در این جشنواره فضای تازه‌ای را پیش روی رسانه خواهد گشود که یکی از این راه کارها راه‌اندازی باشگاه تخصصی مستندسازان است و همین اتفاق ظرفیت و محملی برای آموزش و ارتقای کیفی برنامه‌سازان حرفه ای در این حوزه خواهد بود.

قائم مقام معاون صدا در پایان از راه‌اندازی رادیو فصلی با موضوع مستند از عید فطر تا پایان جشنواره مستند رادیویی خبر داد و گفت: همراهان رادیو در ماه اردیبهشت بیشتر با فضای مستند آشنا خواهند شد و با در نظر گرفتن جدول پخش برنامه‌های مستند در شبکه‌های رادیویی معاونت صدا متناسب با ماموریت شبکه و مخاطب هدف، سهم این گونه برنامه‌سازی در نزد برنامه‌سازان و مخاطبان افزایش خواهد یافت.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است


جدول فروش فیلم ها

عنوان
فروش (تومان)
 • فسیل
  169/550/177/250
 • سه کام حبس
  15/188/483/500
 • آهنگ دو نفره
  12/833/960/500
 • عروس خیابان فرشته
  10/118/179/000
 • غریب
  9/970/585/250
 • جنگ جهانی سوم
  6/778/950/500
 • بابا سیبیلو
  3/394/349/750
 • شهر هرت
  2/763/418/000
 • یقه سفیدها
  1/941/982/500
 • کت چرمی
  961/017/500
 • عروسی مردم
  584/540/000
 • مصلحت
  579/715/000
 • تصور
  162/980/000
 • نگهبان شب
  140/365/000