انقلاب هوش مصنوعی | پایگاه خبری صبا
امروز ۷ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۲۳:۳۱
تالار معرفی و پیشنهادِ کتابِ صبا

انقلاب هوش مصنوعی

اما دلیل این اثربخشی هوش مصنوعی در زمانه امروز چیست؟ به بیان مختصر می‌توان گفت داده‌های عظیم، رایانش بسیار قدرتمندتر و هزینه‌های محاسباتی کمتر در عرصه جست‌وجو گرد هم آمده‌اند و راه را برای بازگشت هوش مصنوعی به این عرصه هموار کرده‌اند.

تالار معرفی و پیشنهادِ کتابِ صبا

این روزها بیشتر از هر وقتی دیگر از هوش مصنوعی شنیده‌ایم و با کارایی آن در سطح کم و عامیانه‌ای آشنا شده‌ایم.

کتاب«انقلاب هوش مصنوعی» اثر روبن لی و با ترجمه‌ی مریم براتی در نشر «سروش» به تازگی منتشر شده است که به ما آگاهی‌های قابل توجهی در ارتباط با هوش مصنوعی می‌دهد.

درباره‌ی کتاب

در این کتاب، به مأموریت تاریخی هوش مصنوعی می‌پردازد و پس از شرح کامیابی هوش مصنوعی در زمینه‌ی کلان‌داده‌ و یادگیری عمیق، به کاربرد این پیشرفت‌ها در عرصه‌هایی چون تشخیص گفتار و تصویر، ترجمه‌ی ماشینی، توسعه‌ی اَبرمغز، تولید هوشمند، وسایل نقلیه‌ی بدون سرنشین و شمول مالی اشاره‌ می‌کند.

 

در مقدمه‌ی نویسنده آمده است:

در حال حاضر هم‌ی جهانیان از انقلابِ پیش رو در عرصه‌س هوش مصنوعی در التهاب و هیجان‌‌اند. من چنین احساسی را حدود بیست سال پیش تجربه کردم، زمانی که در سیلیکون ولی کار می‌کردم و شاهد آغاز دوران رونق اینترنت بودم.

 

اما این هیجان مرا به یاد زمان دیگری نیز می‌اندازد: دوران پژوهش در هوش مصنوعی در ایالات متحده. رشته‌ی من در چین مدیریت اطلاعات بود اما پس از نقل مکان به آمریکا علوم کامپیوتر ‌خواندم. البته علاقه‌ی چندانی به درس‌های مرتبط با سخت‌افزار نداشتم، اما وقتی سخن از هوش مصنوعی به میان می‌آمد به‌شدت هیجان‌زده می‌شدم، چون معتقد بودم این رشته آینده‌ی علوم کامپیوتر و حتی بشریت را رقم خواهد زد.

با آنکه در درس‌های هوش مصنوعی نمرات بالایی کسب کردم، پس از پایان یافتن تحصیل و آغاز پژوهش‌هایم پی بردم که این رشته نه فرصت‌های چندانی از نظر کاربرد عملی دارد و نه می‌تواند گره از مشکلات واقعی بگشاید. همه به‌شدت به هوش مصنوعی امیدوار بودند، اما این رشته در میدان عمل، چیزی جز شکست فوری به‌بار نمی‌آورد. در نتیجه من در آن زمان ناامید شدم و علاقه‌ام را در دل دفن کردم.

 

اما این رویا هرگز از میان نرفت و توسعه صنعت شبکه‌های رایانه‌ای به‌ویژه پیشرفت موتورهای جست‌وجو، دوباره امیدم را زنده کرد.

 

من و برخی از دست‌اندرکاران صنعت در طول ده سال توسعه موتورهای جست‌وجو، به‌تدریج پی بردیم که هوش مصنوعی اندک اندک تفاوت‌هایی پدید آورده است؛ از آن جمله، موتورهای جست‌وجو محدودیت‌های عرصه علوم کامپیوتر را از میان برده‌اند.

 

تقریباً همه سطوح علوم کامپیوتر از سخت‌افزار گرفته تا الگوریتم‌های نرم‌افزاری و حتی داده‌ها، دائماً در حال بهبودند و روزی در زمینه هوش مصنوعی اهمیت خواهند یافت. وقتی ما هوش مصنوعی را در رابطه با موتورهای جست‌وجو امتحان کردیم به کارایی آن پی بردیم، حوزه‌ای که با تمام کاربردهای پیشین هوش مصنوعی تفاوت داشت.

 

اما دلیل این اثربخشی هوش مصنوعی در زمانه امروز چیست؟ به بیان مختصر می‌توان گفت داده‌های عظیم، رایانش بسیار قدرتمندتر و هزینه‌های محاسباتی کمتر در عرصه جست‌وجو گرد هم آمده‌اند و راه را برای بازگشت هوش مصنوعی به این عرصه هموار کرده‌اند.

 

روبن لی (زاده ۱۹۶۸) مهندس نرم‌افزار چینی و کارآفرین مشهور حوزه دیجیتال است. او پس از تحصیل مدیریت اطلاعات در دانشگاه پکن، رشته علوم کامپیوتر دانشگاه ایالتی بوفالو را برگزید. باور  راسخ  لی به نقش‌ حیاتی هوش مصنوعی در آینده علوم کامپیوتر و حتی بشریت، او را به سوی پژوهش و کار در این زمینه سوق داد. لی در ۱۹۹۹ همراه با اریک زو شرکت بایدو را بنیان نهاد که بستر توسعه اولین و بزرگ‌ترین موتور جست‌وجوی چین و بزرگ‌ترین رقیب گوگل در جهان شد.

 

 

چاپ نخست این کتاب در ۴۵۰ صفحه رقعی، شمارگان ۱۰۰ نسخه و با قیمت ۲۰۰٫۰۰۰ تومان توسط انتشارات سروش در اختیار علاقمندان این حوزه قرار گرفته است.

 

 

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است


جدول فروش فیلم ها

عنوان
فروش (تومان)
 • فسیل
  262/217/009/790
 • شهر هرت
  64/192/119/305
 • آهنگ دو نفره
  19/367/400/500
 • کت چرمی
  14/410/164/725
 • نارگیل 2
  107,798,951,700
 • بی مادر
  5/572/502/500
 • آخرین تولد
  3/850/811/000
 • ستاره بازی
  2/470/030/000
 • هولیا
  1/589/474/500
 • هتل
  987/180/000
 • بعد از رفتن
  964/807/500
 • زنبور کارگر
  361/315/000
 • بچه زرنگ
  288/545/000
 • شماره 10
  241/765/000